منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۶
شناسه خبر: 346519
گروه :خبر
20160405_101907

استاد دانشگاه های میناب اظهار کرد: آگاه سازی و هویت بخشی به مقوله فرهنگ شهرنشینی نیازمند آموزش است و تا زمانی که این مهم محقق نیابد حس بی تفاوتی و نگاه قومیتی نمود خواهد داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ سمیه رهسپار، استاد دانشگاه های شهرستان میناب در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی میناب جنوب گفت: قرارگیری تصادفی اقشار مختلف با منشاء قومی وشیوه زندگی متفاوت در نتیجه مهاجرت است که  عمده این کوچ نشینی ها از روستاهای اطراف در بستر شهر میناب اتفاق افتاده است .

وی افزود: این مهاجرت توانسته است نوعی موزائیک انسانی ناموزون با بعد چند فرهنگی را پدید آورد بطوری که در طول چند دهه گذشته این ناهماهنگی فرهنگی بعنوان یک چالش نه تنها حل نشده، بلکه شدت هم پیدا کرده است.

رهسپار بیان کرد: از این رو تاکنون احساس همدلی،  همبستگی و همشهری بودن ساکنین میناب مهره مفقود شده در جایگاه شهروندی در فضای شهری می توان به آن اشاره کرد.
استاد دانشگاه های شهرستان میناب در بررسی پدیده شهروندی و شکل گیری آن پسوند << وند >> تصریح کرد: در زبان فارسی برای اصطلاح شهروند نوعی مالکیت را برای ساکنان یک شهر به عنوان صاحب و مالک آن بیان می کند و مفاهیمی همچون مسئولیت پذیری شهری، قانونمندی شهروندان و هنجار پذیری از الگوهای شهرنشینی؛ کلید واژه هایی هستند که در شکل گیری هویت فرهنگی شهروند اثر گذار می باشند.
وی اظهار کرد: اینک با رشد جمعیت شهری، آپارتمان سازی، افزایش اتومبیل، توسعه فروشگاهها و بازارها حضور نیمه وقت و موقت روستائیان و شهرهای اطراف با هدف درمانی و خرید بعنوان قطب تجاری و درمانی قوی در حوزه شرق بدون توجه و تا کید بر ارزش های فرهنگی ریشه دار در جامعه و استمراریاپی آن از طریق آموزش درحوزه زندگی اجتماعی فضای شهری  را آینه تمام نمای عقب افتادگی فرهنگی کرده است.
به گفته رهسپار کالا و وسایل جدید و امکانات رفاهی در زندگی روزمره مردم رخنه کرده ولی هنوز آداب و رفتار متناسب با شهرنشینی به معنی واقعی و مطلوب پدید نیامده است بطوری که هنوز موتور سوار در پیاده رو می راند، پارک ها و خیابان ها آلوده می کنند، نوبت در صف رعایت نمی شود، به فضای سبز و درختان آسیب وارد می شود ، پسماند در جوی آب و کوچه ریخته می شود و خیابان ها به پار کینگ ماشین تبدیل شده است.

 

شهروند فعال مینابی گفت: در کل فضای شهر از ازدحام آدمهایی  پر شده  که همچون غریبه ها به یکدیگر می نگرند و به آسانی برآشفته می شوند و به یکدیگر بی احترامی می کنند لذا تا زمانی که با نگاه قومیت قبلی به ساکنین شهر نگریسته شود نه بعنوان همشهری مسئول در قبال مسائل شهری فقط یک جامعه پیچیده با رفتار های فرهنگی شهر نشینی متنوع ،ناموزون و نابهنجار روبرو خواهیم بود.
رهسپار اذعان کرد: از طرفی الگو های فرهنگی که حس تعلق یک شهروند را نسبت به فضای شهر نشان بدهد تا مسافرینی که موقت و نیمه وقت توقف دارند  ملزم به رعایت این الگو ها باشد وجود نـدارد و آگاه سازی وهویت بخشی به مقوله فرهنگ شهرنشینی نیازمند آموزش است و تا زمانی  که این مهم محقق نیابد  حس بی تفاوتی و نگاه قومیتی نمود خواهد داشت.

 

وی تصریح کرد : عدم رعایت ارزشها و هنجارهای اجتماعی مثل حس تعهد نسبت به مشکلات شهری کمرنگ می شود و هیچ گونه رغبت و تمایلی به آاهی نسبت به شریان های حیاتی شهر نداشته و همدلی و همیاری به حسرتی پنهان و بُغضی فرو خورده در بستر شهر تبدیل شده است.

 

انتهای پیام/ت

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است