منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۱
شناسه خبر: 264964
گروه :خبر
1433089563362062

کارشناس برنامه ریزی شهری استان هرمزگان با بیان اینکه هویت یکی از مهم ترین مسائل و چالش های پیش روی جوامع در حال توسعه است، افزود:استفاده از مصالح بومی و نمادهای خاص شهر ساحلی سبب افزایش هویت محله ای در شهر بندرعباس می شود.

نرگس غلامپور ،کارشناس برنامه ریزی شهری  استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز با اشاره به هویت و مبلمان شهری گفت:  تجهیزات شهری به مجموعه ای از وسایل متحرک یا نیمه متحرک و کاربردی یا تزئینی اطلاق می شود که با اجازه یا اطلاع مقامات دولتی به طور دائم و فصلی در فضای عمومی شهر ، در اختیار ساکنان آن شهر قرار  می گیرد .

وی افزود: اجزاء و عناصر مبلمان شهر همانند سایر مولفه های شکل دهنده به منظر شهر  ، دارای سه نقش اساسی در سطح  شهری از جمله نقش عملکردی ، نقش زیبا شناختی و نقش هویتی که در صورت داشتن هر سه ویژگی در کنار هم می تواند نیاز عملکردی و بصری شهروندان  را به صورت توانمند سازد .

کارشناس برنامه ریزی شهری  اظهار کرد: هویت یکی از مهم ترین مسائل و چالش های پیش روی جوامع در حال توسعه در طی فرایند جهانی شدن و جهانی سازی عصر حاضر است و بعد از انقلاب اسلامی مهم ترین پدیده هایی که در جامعه ایرانی تغییر یافت ،هویت جامعه و جهت گیری آن بود .

وی با اشاره به جریان و معظل امروزه در منظر و سیمای شهرهای کشورمان افزود: توجه به وجه هویتی که مبلمان شهری بر دوش دارند، از  اهمیت ویژه ای برخوردار است .

غلامپور با اشاره به مبلمان شهری در شهر بندرعباس افزود: طراحی مبلمان شهری از اندیشه ها و هویت یک جامعه سرچشمه می گیرد ، با هنر و خلاقیت ادغام می شود و  جاودان و ماندنی می شود لذا تاکید ویژه به این مسئله باید در طراحی مبلمان شهری شهر بندرعباس مد نظر طراحان قرار می گیرد از نکات بسیار مهم دیگر در این ارتباط توجه به نوع اقلیم و فرسودگی زود هنگام مبلمان شهری در شهر بندرعباس است.

وی افزود: شهر بندرعباس به علت مجاورت و نزدیکی به دریا باید از موادی در ساخت این لوازم استفاده گردد که میزان تخریب را به حداقل ممکن برساند سرزندگی و شادابی یک شهر به احساس تعلق خاطر شهروندان به فضای شهری است که در آن زندگی می کنند.

غلامپور خاطر نشان کرد: رنگ مبلمان و استفاده از رنگ هایی که متناسب با روحیات و سلایق مردم شهر  باید نشات گرفته از مواد و مصالح بومی و نمادهای خاص شهر ساحلی باشد و استقرار آن در فضاهایی که نیاز ساکنین را برآورده سازد و در نهایت به ایجاد هویت خاص شهری که ویژه شهر ساحلی و توریستی بندرعباس است منجر گردد و سبب افزایش هویت محله ای در شهر بندرعباس می شود.

 

 

انتهای پیام/م

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی