منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۹
شناسه خبر: 177200
گروه :خبر
t8398__2

مسئول بسیج هنرمندان بندرلنگه گفت : هنر انقلاب اسلامی را بایستی یکی از دوره‌های درخشان فرهنگ و هنر در تاریخ ایران دانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از خانه فرهنگ و هنر استان هرمزگان، میرکمانداری مسئول بسیج  هنرمندان بندرلنگه در خصوص پیوند میان هنر و انقلاب اسلامی گفت: در خصوص پیوند میان هنر و انقلاب چند وجه وجود دارد که یکی از این وجوه رابطه‌ی میان ماندگاری یک انقلاب با بازتاب آن در میان هنر متناسب با آن و دیگری آن است که انقلاب در ذات خود زاینده هنر و یا ابزارهای هنری است.

وی  اضافه کرد : یکی از مهم‌ترین عوامل شکل‌دهنده هنر ایران، در طول دوره‌های مختلف، حضور عناصر نمادینی است که ریشه در سنت و آداب معنوی دارد و حضور این شاخصه‌ها ـ با قوت و ضعف ـ هم‌چنان تا به امروز در آثار هنری ادامه داشته است.

میر کمانداری با بیان اینکه  هر هنری در طبع انسان اثر می گذارد،اظهار کرد: اگر چه آن کسی که مورد اثر قرار گرفته باشد، نتواند آن هنر را تحلیل کند، هنر اثر خود را می گذارد؛ یعنی دل را منقلب می کند و اثری در روح باقی می گذارد. هر چه مایه هنری کمتر باشد این اثر هم کمتر می شود.

وی با بیان اینکه یکی از رخداد مهم در هنر انقلاب اسلامی، استفاده و به کار گرفتن عناصر هنر ایرانی و برداشتی گزینشی از هنر مدرن برای بیان تصویری مفاهیم انقلاب اسلامی بوداظهار کرد :  در حقیقت دوران سی‌سال انقلاب اسلامی دورانی پربار در تمام ابعاد فرهنگی از جمله هنر بودو هنرمندان انقلاب اسلامی با مهارتی فنی همراه با معرفتی معنوی توانستند بسیاری از ارزش‌ها و حماسه‌های انقلاب اسلامی را در قالب آثار هنری ارائه نمایند.

وی ادامه داد: وقوع انقلاب اسلامی نقش بسزایی در شکل‌گیری، گسترش و تداوم روشی نوین در همه حوزه‌های هنری ایفا کرد که در آینده نه چندان دور، اوج شکوفایی و بلوغ هنر اسلامی ایران را در پی خواهد داشت  این خصیصه تنها منحصر به انقلاب ها نبوده و با مرور تاریخ در می‌یابیم که تمامی جنگ ها و یا دیگر وقایع موجود در جوامع بشری به نوبه خود زاینده گونه ای خاص از هنر بوده اند که به نحو آشکاری بر روند تحول صوری و معنایی هنر تاثیر گذاشته اند.

این مسئول در خصوص تاثیر انقلاب اسلامی بر بالندگی هنر کشور گفت: از لحاظ تاریخی و حقوقی بیان مواردی در هنر و خلق آ‌ثار متعدد در رابطه با انقلاب اسلامی به معنای نزدیکی هنر با انقلاب اسلامی و تاثیر پذیری از آن است.

این محقق ادامه داد: همچنین از لحاظ نظری و بن مایه های فکری نیز از آنجا که وجه قالب بر انقلاب ما وجه تفکری و عقیدتی بوده است بنابراین هنر بعد از انقلاب اسلامی هنری متفکرانه ومحتوا گرایانه بوده است.

کمانداری در خصوص این که نویسندگان چگونه می‌توانند هنر خود را در خدمت انقلاب اسلامی قرار دهند اظهار داشت: نویسندگان باید به عمق انقلاب توجه داشته باشند و لایه ها و مراتب انقلاب اسلامی را که برخی مشهود و برخی نیز پنهان بوده را به خوبی نمایان سازند.

 

وی با بیان اینکه هنر انقلاب اسلامی را باید یکی از دوره‌های درخشان فرهنگ و هنر در تاریخ انقلاب اسلامی ایران دانست،خاطر نشان کرد: هنرمندان این دوره با برداشتی ماهرانه از مبانی هنر کهن ایرانی ـ اسلامی و منطبق با شرایط و امکانات روز، پا به عرصه وجود نهادند.

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است