منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۷
شناسه خبر: 338878
گروه :خبر
3601226_636

در جوامع امروزی استفاده از فضای مجازی و اینترت یکی از پیامدهای پیشرفت است که باعث رشد و همچنین تضادهای فرهنگی می شود اما یکی از نگرانی های والدین استفاده بیش از حد و نا آگاهانه فرزندان از این امکان می باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ در هر خانواده ای برای والدین برخی نگرانی ها و دلهره هایی برای رشد و بزرگ شدن فرزندانشان در جامعه هست که آن خطرها فرزندان را تهدید می کنند . یکی  از نگرانی‌های خانواده ها برای فرزندانشان اثرگذاری بیش از اندازه اینترنت بر جوانان و نوجوانان و تاثیر آن بر بنیاد خانواده است.

 

 

یکی از مهم‌ ترین چالش‌هایی که به دنبال پیشرفت جوامع ایجاد می‌شود، تضادهای (فرهنگی) جامعه ‌با ابزار و دستاوردهای پیشرفت است. بدیهی است با سرعت گرفتن رشد توسعه، این تضادها به شکل پررنگ تری خود را نشان می دهند و آسیب بیشتری را به آن جامعه وارد می کنند. به همین علت  جوامع در حال توسعه، در کنار بهره‌ مندی از سود تغییر ساختار اجتماعی و اقتصادی، با تبعات ناشی از تغییرات فرهنگی ناشی از این پیشرفت سریع دست ‌وپنجه نرم می‌کنند. هر‌چند ارتباطات در فضای مجازی را به عنوان نسل جدیدی از ارتباطات اجتماعی باید پذیرفت، اما این فضا به کاربر امکان داشتن یک هویت مجازی را هم می‌دهد.

 

 

از سوی دیگر، در دنیای کنونی ارتباطات و فناوری اطلاعات، سرعت توسعه ‌ی صنعتی و علمی‌آن‌چنان از فراهم آمدن زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی سبقت گرفته است که خیلی وقت‌ها به نظر می‌رسد اخلاق و ارزش‌ها در جاده‌ی توسعه زیر گرفته می‌شوند.

 

 

جوانان ما حد بین فضای واقعیت و فضای مجازی را گم می‌کند و همان طور که از محیط پیرامون و اطرافش تأثیر می‌پذیرد، از فضای مجازی هم نیز تاثیری دو چندان می پذیرد. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که همین هویت مجازی به افراد اجازه می‌دهد تا خود را هر گونه که دوست دارند معرفی کنند و حتی در خصوص شخصیت مجازی خود حقیقت را نگویند و از آنجایی که در فضای مجازی نمی توان حقیقت را فهمید ، پس افراد در محیط اینترنت خود را مُجاز به شکستن خطوط قرمز فضای حقیقی می‌دانند. همین هنجارشکنی‌ها از سوی برخی از افراد ، ارتباط را برای دیگرانی که حتی در فضای مجازی ملاحظات ارزش‌ها و هنجارهای اجتماعی را دارند باز می‌کند دچار مشکل می کد و ساختن هویت نادرست و دروغگویی را عادی می سازد و باعث زیر پا گذاشتن اصول فضای اجتماعی می شود.

 

 

رفتارهایی که خلاف ارزش‌های یک جامعه است، در محیط رئال و واقعی، با تغییر نگرش همراه می شود. در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و اینترنت، قوانینی برای پنهان نکردن وجود ندارد و یک کاربر اینترنت می‌تواند حتی جنسیت خود را پنهان کند و با هویتی کاملاً متفاوت از آنچه هست در شبکه‌های اجتماعی حاضر شود و همین گمنامی ‌و هویت مجازی است که به حقوق افراد تعرض می شود و باعث ناهنجاری می شود.

 

 

فضای مجازی و اینترنت در دنیای امروز ما به گونه ‌ای جلوه کرده است که انگار  زندگی بدون آن را نمی توان تصور کرد و ادامه داد ، اما همین فضای مجازی آسیب‌های بسیار زیادی را می تواند با خود به همراه داشته باشد و عواقب بدی داشته باشد، که یکی از آسیب‌های اصلی فضای مجازی بر افراد جامعه ، تغییر سبک زندگی و شکستن مرز باورها و ارزش‌هایی همچون حجاب و حیا در میان بانوان و دختران جوان ماست؛ قشری که قرار است مولد و پرورش ‌دهنده‌ی نسل‌های بعدی باشند و با تغییر در هویتشان، می‌توان هویت نسل ایرانی را استحاله کرد. غرب و حاکمان فضای مجازی برای نیل به چنین هدفی، برنامه‌ریزی گسترده دارند.

 

 

زمانی که فضای مجازی بر پوشش مردان، پسران، زنان و دختران در جامعه تاثیر می گذارد. زندگی در فضای مجازی به افسردگی و تنهایی منجر می شود. هرچه وابستگی کودک و افراد به  فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بیش تر می شود، فاصله بین او و پدر و مادرش نیز افزایش می یابد . اضطراب  ناشی از زندگی در چنین فضایی به تعارضات بین والدین و فرزندان دامن می زند.

 

 

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است