منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۳
شناسه خبر: 342218
گروه :خبر
moon-station

آن گونه که به نظر می رسد، فاصله زیادی با ایده زندگی در فضا نداریم. بیولوژیست نجومی ناسا «کریس مک کی» در سال 2014 تعدادی از محققان را به دور هم جمع کرد تا در مورد ایجاد یک پایگاه کوچک انسانی در ماه با هم مشاورت کنند؛ چیزی که به عقیده وی تا سال 2020 شدنی است. اما چرا ماه؟ چون این قمر یک نقشه راه اساسی برای آنچه روی مریخ باید انجام گیرد در اختیار ما می گذارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از سایت خبری تحلیلی تابناک : آن گونه که به نظر می رسد، فاصله زیادی با ایده زندگی در فضا نداریم. بیولوژیست نجومی ناسا «کریس مک کی» در سال 2014 تعدادی از محققان را به دور هم جمع کرد تا در مورد ایجاد یک پایگاه کوچک انسانی در ماه با هم مشاورت کنند؛ چیزی که به عقیده وی تا سال 2020 شدنی است. اما چرا ماه؟ چون این قمر یک نقشه راه اساسی برای آنچه روی مریخ باید انجام گیرد در اختیار ما می گذارد.

به گزارش «تابناک»، فرستادن انسان برای زندگی بر روی سیاره مریخ ایده جدیدی نیست. از جمله آنکه ایلان ماسک مدیر عامل پروژه Space X قرار است تا کمتر از 9 سال آینده، اقدام به فرود آوردن انسان بر روی سطح مریخ کند. ناسا نیز قرار است در دهه 2030 اقدام به عملی مشابه نماید.

اما همه اینها یک پرسش اساسی در پی دارد: وقتی به مریخ رسیدیم، چگونه باید در آنجا زندگی کنیم؟ ایجاد پناهگاه یک ایده بسیار عملی است و اکنون یک محقق ستاره شناس معتقد است که راه حلی اساسی برای این موضوع یافته است.

«بهرخ خوشنویس» محقق و دانشمند ایرانی الاصل و استاد مهندسی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی اقدام به ابداع روشی کرده که نام آن را Contour Crafting گذاشته و از یک ربات غول پیکر برای لایه بندی بتن د ر ساخت خانه و سازه استفاده می کند. این روش جدید در چاپ سه بعدی سازه تمامی کانال کشی های لازم برای برق، فاضلاب و آب و همچنین تهویه هوا را در نظر می گیرد تا یک سازه آماده به سکونت را با چاپ سه بعدی آماده کند.

7526_162

خوش نویس به نشریه Tech Insider گفته است: بیشتر ایده های مربوط به ساخت سازه در سیاره های دیگر بنا بر این است که وسایل از زمین به آنجا برده شده و در آن سیاره سر هم شوند. حمل حتی یک پوند محموله از زمین به ماه برابر با 100 هزار دلار هزینه دارد. ایده ایجاد زیر ساخت و مشکن در فضا یک ایده مضحک است.

اما روش Contour Crafting خوش نویس نه تنها هزینه ها را به شدت کاهش می دهد، بلکه ساخت خودکار آنها به معنای آن است که این پناهگاه ها با سرعت بیشتری ساخته خواهند شد. خوشنویس در حال حاضر با برنامه Innovative Advanced Concepts ناسا (NIAC) همکاری می کند تا روش ابداعی خود را عملیاتی سازد. این روش اکنون در فاز دوم این برنامه قرار دارد که یعنی بخشی از برنامه دو ساله با بودجه 500 هزار دلاری است. هنوز مشخص نیست که دقیقا چه زمانی شاهد تکنولوژی جدید چاپ سه بعدی خانه بر روی ماه خواهیم بود.

خوش نویس در مصاحبه خود با Tech Insider به نکته جالب توجهی نیز اشاره کرده است. وی گفته: چه زمانی و چگونه می توانیم به این درگیری های مرزی میان ملت ها پایان دهیم؟ چه زمانی از شر کشورها رها می شویم و تنها یک دنیا برای همه بشریت ذیل یک دولت واحد خواهیم داشت؟ این همان دلیلی است که من را وادار می کند خود را وقف آینده فضا کنم. می دانیم که یک چنین شرایطی در زندگی من رخ نخواهد داد؛ اما این همان کار درست برای آینده بشریت است.

انتهای خبر/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان