منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۱
شناسه خبر: 179492
گروه :خبر
13940130000173_PhotoA

رئیس‌جمهور کشورمان گفت:‌ در مذاکرات صورت گرفته قرار شد همکاری اطلاعاتی و عملیاتی بین ایران و افغانستان در مقابل تروریسم مرزی و قاچاق مواد مخدر صورت گیرد.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در نشست خبری مشترک با اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان اظهارداشت: در مذاکرات صورت گرفته قرار شد همکاری اطلاعاتی و عملیاتی بین ایران و افغانستان در مقابله با تروریسم مرزی و قاچاق مواد مخدر صورت گیرد.

روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی همکاری‌های ایران و افغانستان در مبارزه با تروریسم و قاچاق و مواد مخدر با توجه به اینکه روز گذشته شاهد حمله تروریستی در افغانستان بودیم که منجر به کشته شدن 140 نفر از مردم افغانستان شد، گفت:یکی از مباحثی که  هم در جلسه خصوصی و عمومی دنبال کردیم بحث امنیت و مبارزه با مواد مخدر بود که مشکل مواد مخدر این است که تولید آن سال به سال افزایش پیدا کرده است و همه باید تلاش کنیم تا در قدم اول این را مهار کنیم و کاهش دهیم و بعد کلا مسئله مواد مخدر را در منطقه به حل و فصل نهایی برسانیم.

رئیس جمهور کشورمان به دو اقدام در مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و اظهار داشت: برای این کار دو نوع اقدام نیاز است یک نوع اقدام اطلاعاتی و امنیتی است که از لحاظ اطلاعاتی باید دو کشور در تماس نزدیک‌تر باشند و از لحاظ اقدامات امنیتی دو کشور باید بتوانند هماهنگی‌های لازم را در عملیات داشته یا در برخی مواقع دو کشور عملیات مشترکی داشته باشند.

وی ادامه داد: بخش دیگر آن این است که با مسئله مواد مخدر به طور ریشه‌ای مقابله کنیم و آن کشت جایگزین است که باید در افغانستان انجام شود و در این زمینه وزارت جهاد کشاورزی ما از هر کمکی دریغ نمی‌کند چرا که در افغانستان زمین آماده به اندازه کافی است و آب به اندازه کافی وجود دارد و هم مردم افغانستان مردم سخت‌کوشی در طول تاریخ بودند و هستند.

روحانی خاطر نشان کرد: بنابر این همه زمینه‌ها برای یک کشت پربرکت مردم افغانستان و مردم منطقه وجود دارد و ما هم مسئله ترانزیت را با همکاری دو کشور آماده می‌کنیم تا محصولات افغانستان از جمله محصولات معدنی آن به کشورهای هدف صادر شود و اقدامات وسیعی ولو این که این اقدامات بلند مدت و سریع جواب نمی‌دهد اما قدم به قدم پیش خواهیم رفت.

روحانی با اشاره به همکاری‌های ایران و افغانستان گفت: همکاری دو کشور بسیار وسیع می‌تواند باشد که تاکنون نیز اینگونه بوده و امیدواریم همکاری‌ها را توسعه دهیم.

وی ادامه داد:‌ امروز این اراده مشترک دو طرف را به خوبی مشاهده می‌کنیم که در بخش آب همانطور که بیان شد در بخش هیرمند توافقنامه و چارچوب مشخص داریم که باید به آن عمل کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه برای محیط‌زیست باید دو طرف در یک چارچوب تفاهم و توافق جدید بتوانند بقیه مسائل محیط زیستی را حل و فصل کنیم خاطرنشان کرد: در برخی از رودخانه‌ها توافق مکتوب نداریم، به هر حال آنچه که بوده است عضو و حق‌آبیه‌ای بوده که وجود داشته است و باید با هم مطالعه کنیم و به نتیجه برسیم.

روحانی خاطرنشان کرد: من فکر نمی‌کنم دو ملت بزرگ در این منطقه ایران و افغانستان و دو دولت در این منطقه نتوانند مسائل خود را حل و فصل کنند و حریررود بتواند مانعی برای توسعه روابط دو کشور باشد، امیدواریم دو کشور به همراه ترکمنستان که در این رودخانه به یک چارچوبی برسیم که نفع همه منطقه و ملت‌ها را به همراه داشته باشد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
توقیف یک فروند شناور و کشف ۳۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در کیش ذلت گاهی از جانب مسئولین به مردم کشور تحمیل می شود/ دولت باید به فکر چرخاندن چرخ های اقتصاد باشد از هنجار شکنی دانشگاه با اجرای موسیقی زنده تا برخورد توهین آمیز با مسئول بسیج علوم پزشکی قاچاق کالا مرکب مرگ جوان سلامگو در محورحسنلنگی-بندرعباس شد رزمایش بیست هزار نفری مدافع حرم در هرمزگان برگزار می شود تکیه بر توان داخلی رمز موفقیت در عرصه دفاع است/ تعهدات بین المللی ابزاری برای حفظ منافع کشورهای زورگوست تردد بیش از ۴۰۰هزار خودور سنگین در محور بندر شهید رجایی به بندرعباس ولایت فقیه استمرار حرکت انبیاست /انتهای لیبرالیسم آزادی اخلاقی و اجتماعی است/ مذاکرات،دستاورد شهدای هسته ای را از چنگمان درآورد سواحل مکران ما را به چهارگوشه جهان وصل می کند/ احداث بزرگترین موج شکن کشور در جاسک توسط ارتش درمان به موقع ایدزعامل مهم کنترل بیماری در جامعه است / وجود ۱۰۰ هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز ناشناس در کشور