منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۹
شناسه خبر: 190978
گروه :خبر
13931009000211_PhotoA

معاون سازمان انرژی اتمی گفت: همه دسترسی‌ها به مراکز هسته‌ای مدیریت‌شده است و اینگونه نخواهد بود که از هر جایی و هر چیزی بازدید کنند و امنیت ملی و اقتدار حاکمیتی کشور را با مخاطره مواجه کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، روسا و جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه‌های استان قم (سه‌شنبه) 12 خردادماه از سایت هسته‌ای فردو بازدید کردند.

در این بازدید اصغر زارعان معاون حفاظت و امنیت سازمان انرژی اتمی ایران طی سخنانی به تشریح فعالیت‌های صنعت هسته‌ای کشور پرداخت و ابعاد سیاسی، حقوقی و فنی پرونده هسته‌ای کشور را مورد بحث و بررسی قرار داد.

زارعان با تاکید بر ادامه قاطعانه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای کشور اظهار داشت: علی اکبر صالحی به عنوان خادم ملت و نظام با برنامه‌ریزی و مدیریت ویژه‌ای که بر حوزه انرژی هسته‌ای اعمال کرده‌، موجب نشاط و پویایی در فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز کشور شده و لذا تمامی فعالیت‌ها تا زمانی که مذاکرات به نتیجه برسد و اقدامات دو طرف مشخص شود با قوت و قدرت در حال اجرا هستند.

معاون سازمان انرژی اتمی افزود: دشمنی دشمنان انقلاب اسلامی زمانی تمام می‌شود که به قله‌های رفیع علم و فناوری در عرصه‌های گوناگون برسیم در غیر این صورت دشمنی دشمن ادامه می‌یابد، لذا توقف در این عرصه ممنوع است.

زارعان اظهار داشت: تحریم‌های هسته‌ای کشور باعث بومی‌سازی در ابعاد مختلف شده و این اقدام دشمن منجر به استفاده از ظرفیت‌های داخلی و بهره‌مندی از نیروهای جوان و کارآمد شده که بسیار مفید بوده و آثار آن را به لطف خداوند شاهد هستیم.

زارعان در بخشی از سخنانش برنامه‌های کوتاه مدت و بلندمدت سازمان انرژی اتمی ایران در تولید انرژی پاک و مزایای این نوع انرژی در کاهش آلودگی برای کشور، چرخه بومی سوخت هسته‌ای از اکتشاف تا استخراج، دستاوردهای جدید سازمان در سال‌های 92 تا 94 و فعالیت‌های سازمان در مراکز هسته‌ای کشور همچون اراک، اصفهان، نطنز، فردو، اردکان یزد و کرج را تشریح کرد.

وی همچنین توضیحاتی در زمینه بازرسی‌های آژانس براساس معاهده NPT و پروتکل الحاقی ارائه کرد و روش‌های کنترلی آژانس را علاوه بر دوربین در حوزه‌های ماموریتی تبیین کرد.

زارعان با بیان تفاوت بین بازرسی‌های موقت، معمولی و ویژه، گفت: همه دسترسی‌ها به مراکز هسته‌ای مدیریت‌شده هستند و اینطور نخواهد بود که از هر جایی و هر چیزی بازدید کنند و امنیت ملی و اقتدار حاکمیتی کشور را با مخاطره مواجه کنند.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران با تاکید بر جایگاه برجسته صنعت هسته‌ای کشور در بین کشورهای منطقه و جهان، نمونه‌هایی از اقدامات و برنامه‌های در حال اجرای سازمان انرژی اتمی ایران و دستاوردهای این حوزه را برشمرد.

زارعان طراحی و ساخت مجتمع سوخت راکتور قدرت که در مراسم ملی 20 فروردین رونمایی شد را کاری بزرگ توصیف کرد و گفت: کارخانه تولید کیک زرد اردکان از مهم‌ترین پروژه‌های موفق سازمان است که از اوایل امسال به مرحله صنعتی رسیده و ظرفیت سالیانه آن تولید 50 تن کیک زرد تعریف شده است.

زارعان افزود: در این پروژه از نهایت ظرفیت‌ها و پتانسیل داخلی برای رسیدن به نتایج مطلوب کمک گرفتیم و الحمدلله اکنون در شرایط قابل قبول و ارزشمندی هستیم.

دبیر کمیته امنیت فناوری هسته‌ای همچنین به ترسیم علل و عوامل برخی فضاسازی‌های ناعادلانه در فرآیند فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای پرداخت و آن را مورد انتقاد قرار داد و اظهار داشت: ما نیازمند بصیرت هستیم تا به خبرها و گزارش‌های نامعتبر برخی رسانه‌ها و اندیشکده‌های خارجی اکتفا نکنیم و تحت تاثیر قرار نگیریم. مذاکره ما با 1+5 صرفاً هسته‌ای است و با تاکید مقام معظم رهبری در امور دیگری همچون دفاعی مذاکره نمی‌کنیم.

در پایان این برنامه زارعان به سوالات بازدید کنندگان در موضوعات مختلف پاسخ گفت.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی