منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۳
شناسه خبر: 190402
گروه :خبر
IMAGE635686631620297500

همایش انسان مهربان و دنیای آرام به مناسبت روز جوان و هفته ملی بدون دخانیات در هتل پارسان کیش برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس،محمد حسن جهان دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کیش در همایش انسان مهربان و دنیای آرام  بالا بردن مهارت “نه گفتن” در افراد را از مهمترین فاکتورهای پیشگیری از اعتیاد خواند و گفت: مهارت ” نه گفتن” باید به یک فرهنگ در جامعه تبدیل شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کیش تهاجم فرهنگی را از اهداف دشمن در نابودی جوانان ایران اسلامی عنوان کرد و افزود: دشمن در طول 8 سال دفاع مقدس با آزمودن جوانان و مردم کشور ما متوجه شد که از طریق نظامی نمی تواند بر این کشور مسلط شود.

وی ادامه داد: دشمنان امروز پس از شکست در عرصه های نبرد برآن شده اند تا جوانان ایران اسلامی را طعمه اعتیاد کرده و پیوسته در تلاش اند تا این بلای خانمانسوز را در نسل امروز گسترش دهند.

جهان تصریح  کرد: دشمن با ترویج و گسترش مصرف انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، سعی دارد این قشر پویای جامعه را گرفتار و زمین گیر کند.

محمد حسن جهان در ادامه فرزندان را سرمایه های زندگی خانواده ها دانست و گفت : هر چقدر برای تربیت صحیح فرزندان خود، سرمایه گذاری کنیم مطمئن و قابل برگشت و ارزشمند است.

وی با اشاره به اینکه برنامه های فرهنگی از مهم ترین راهکار پیشگیری از اعتیاد در بین جوانان هستند تاکید کرد: با اجرای برنامه های متنوع آموزشی، علمی و فرهنگی می توان گام مهمی در کاهش آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی در جامعه برداشت.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر کیش با اشاره به قابلیت ها و زیبایی های جزیره کیش گفت: جزیره زیبای کیش باید یک جزیره پاک و عاری از موادمخدر تبدیل شود.

وی رویکرد شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر کیش را اجتماعی و فرهنگی عنوان کرد و افزود: این شورا با عزم جدی و روحیه جهادی با اجرای برنامه های متنوع آموزشی، فرهنگی و اجتماعی در صدد است با همکاری و همدلی همه دستگاه ها و نهادها گام های موثری در کاهش آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی در جامعه بردارد.

جهان توجه به نوجوانان و جوانان را در اولویت برنامه سازی این نهاد دانست و بر لزوم ارائه آموزش خطرات و عواقب مواد مخدر، گوشزد کردن خطر مصرف مواد مخدر حتی برای یکبار، بیان عوارض اعتیاد، تقویت حس مسئولیت و غیره تاکید کرد و در این رابطه به برگزاری مسابقه گروه سرود “بگو نه” را در کلیه قشرهای نوجوانان و جوانان اشاره کرد .

در پایان این مراسم از طرف شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر کیش، آلبوم موسیقی «بگو نه» که در شش قطعه و با صدای 6 خواننده با هدف پیشگیری از اعتیاد توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر تولید و منتشر شده است، به همراه کتابچه های آموزشی پیشگیری از اعتیاد در بین شرکت کنندگان توزیع و انیمیشن با موضوع اعتیاد از طرف این شورا برای نوجوانان حاضر در مراسم پخش شد.

آموزش مهارتهای زندگی مهمترین ابزارکاهش سوءمصرف موادمخدر

سرگرد یونس شعبانیان معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی ویژه کیش نیز در این همایش اعتیاد را یک بیماری زیستی و روانشناختی خواند و ضمن تشریح انواع موادمخدر، عوارض و آثارسوء آن ها، سوء مصرف مواد را اولین مشکل سلامتی انسان معاصر دانست.

وی گفت: اولین ضربه های اعتیاد بر پیکره ی خانواده و به ویژه فرزندان وارد می شود و نوجوانان معتاد اولین قربانیان پدیده ی اعتیاد هستند.

یونس شعبانیان بااشاره به این که پیامدهای اعتیاد جامعه، فرد و خانواده را از نظر اقتصادی، اجتماعی، روانی و جسمی در برمی گیرد،به برخی از عوارض جسمی اعتیاد به مواد مخدّر همچون ناراحتی های عصبی، بی اشتهایی، اضطراب، ریزش مکرّر آب از بینی و چشم، ناراحتی عضلانی و فشار شدید در ستون فقرات، لاغر شدن و مانند آن اشاره کرد.

سرگرد شعبانیان سالم سازی محیط اجتماعی و خانوادگی، توانمند سازی و آموزش مهارت های اساسی زندگی به نوجوانان را از جمله مهمترین ابزارهای کاهش سوء مصرف موادمخدر دانست و توجه به ریشه های اعتیاد را در جهت کاهش گرایش به سوء مصرف بسیار مهم عنوان کرد.

وی ضرورت توسعه آموزش‌های مهارتی زندگی را به جوانان یادآور شد و تصریح کرد: ما معتقدیم چنین مسایلی باید با فرهنگ‌سازی، آگاه‌سازی اجتماعی، آموزش و مهارت‌آموزی فراگیر در قالب آموزه‌های دینی، فرهنگی و سیاسی گوشزد شده و به شفاف‌سازی آن اقدام شود.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی ویژه کیش در پایان وظیفه همه دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی در مورد معضلات متعدد را یادآور شد و گفت: برنامه‌ریزی فرهنگی و آگاه‌سازی نهاد خانواده از وظیفه جدی دستگاه‌های فرهنگی، رسانه‌ها، آموزش و پرورش، تشکل‌های مردمی و مجموعه‌های همراه و همسو است.

ریتا مشتاق زاده کارشناس روانشناسی مرکز بهزیستی کیش نیز در این مراسم با بیان اینکه وسایل پیشرفته ارتباط جمعی و تکنولوژی سبب غفلت والدین از فرزندان و کاهش ارتباط میان خانواده ها شده است گفت: ارتباط یک عمل دوسویه است و هر چیزی که رساندن پیام را با اختلال مواجه کند به این ارتباط آسیب می زند.

وی با تاکید بر اینکه یک پیام خوب پیامی است که باصراحت همراه باشد افزود: در یک ارتباط طرفین باید به سادگی بتوانند عقاید، احساس و نیازهای خود را همانگونه که هست به زبان جاری کنند و از گفتن آن نهراسند.

این کارشناس خانواده سخن گفتن در لفافه و کنایه را از ویژگی های فرهنگ ایرانی دانست و گفت: کودکان این نوع از گفتار را نمی فهمند و باید با آنان صراحت کلام داشت و به آنان آموخت که صراحت با گستاخی متفاوت بوده و مرزی بسیار باریک دارد.

وی به نیازهای روانی کودکان در خانواده اشاره و تاکید کرد: کودکان پس از دریافت نیازهای زیستی از سوی والدین باید نیازهای روانی خود همچون آرامش، امنیت، پذیرش بی قید و شرط و مهر و عطوفت را از خانواده دریافت کنند.

مشتاق زاده ورزش را از جمله راهکارهای موثر در بهبود زندگی و روحیات جوانان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی دانست و افزود: ورزش کردن از راهکارهایی است که به سادگی و با کمترین هزینه به اشکال مختلف می توان از آن بهره گرفت و در کنار آنان ساعت های آزاد و اوقاعت فراغت جوانان را پر کرد.

سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سیدی، عابدلاتی مدیر فرهنگی باشگاه شاهین سپهر کیش ، اجرای دف زنی توسط نوجوانان، برنامه های ورزش ، ایستگاه پایش سلامت و مسابقه کتبی با جوایز ارزنده از بخش های دیگر این همایش بود.

این مراسم با مشارکت مرکز توسعه سلامت کیش، جمعیت هلا ل احمر، شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر کیش، فرماندهی انتظامی ویژه کیش، هیئت ورزش های همگانی، معاونت ورزش و آموزش ، ،اداره بهزیستی، و باشگاه فرهنگی ورزشی شاهین سپهر کیش، بمناسبت روز جوان و با حضور بیش از 150 ورزشکار جوان و نوجوان به همراه خانواده های خود در هتل پارسیان کیش برگزار شد.

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند