منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۶
شناسه خبر: 185848
گروه :خبر
IMG_5472
 

گفتگو/رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان رودان:

هلال احمر رودان با کمبود نیروی انسانی و وسیله نقلیه مواجه است

هفته هلال احمر بهانه ای شد تا با نادر محمودی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان رودان از نزدیک گفتگو و نگاهی اجمالی به فعالیت ها و برنامه های این تشکل داشته باشیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از رودان نیوز، هفته هلال احمر بهانه ای شد تا با نادر محمودی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان رودان از نزدیک گفتگو و نگاهی اجمالی به فعالیت ها و برنامه های این تشکل داشته باشیم.

نادر محمودی نودژ متولد ۱۳۴۹ و دارای مدرک کارشناسی در مدیریت آموزشی است که قریب به ۲۴ سال تحت عناوین مختلف مشغول به فعالیت بوده است.

وی از نیمه دوم سال ۱۳۷۴ به عنوان مسئول مجتمع دانش آموزی هلال احمر رودان وارد جمعیت هلال احمر شد و نزدیک به دوسال در همین سمت مشغول فعالیت بود؛ از دیگر مناصبی که وی در طول این مدت بر عهده داشته می توان به ریاست جمعیت هلال احمر شهرستان های میناب و رودان، رئیس اداره برنامه و بودجه جمعیت هلال احمر استان هرمزگان ؛ معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان هرمزگان ؛ معاون منابع انسانی و پشتیبانی جمعیت هلال احمر استان اشاره کرد.

در ادامه، گفتگوی خبرنگار رودان نیوز با رییس جمعیت هلال احمر رودان را می خوانید:

 لطفا به طور مختصر اهداف جمعیت هلال احمر را بیان کنید؟

محمودی – بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت جنابعالی و مخاطبان گرامیتان. سالروز جهانی صلیب سرخ و  هفته هلال احمر را خدمت همه اعضای داوطلب جمعیت هلال احمر اعم از جوانان ، امدادگران و داوطلبان تبریک عرض می کنم.

اگر بخواهیم به طور خلاصه اهداف جمعیت هلال احمر را تشریح کنم، می توان گفت تلاش برای تسکین آلام بشری ؛ تلاش برای تامین احترام انسان ها؛ کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم متقابل و صلح پایدار میان ملتها و حمایت از زندگی و سلامت انسان ها بدون در نظر گرفتن هیچگونه تبعیض میان آنها از جمله اهداف مهم هلال احمر است که ما هم به عنوان نماینده این جمعیت در شهرستان رودان تلاش داریم در راستای تحقق این اهداف گام برداریم.

جمعیت هلال احمر در چه حوزه هایی فعالیت دارد؟

محمودی- فعالیت جمعیت هلال احمر را می توان در سه حوزه خلاصه کرد، ابتدا حوزه جوانان که از سنین ۵ تا ۲۹ سال در این حوزه و در کانونهای مختلف نظیر کانون غنچه های هلال، مخصوص مهدکودک ها؛ کانون دانش آموزی در تمامی مقاطع تحصیلی، کانون دانشجویی، کانون آزاد، کانون کارگری و کانون طلاب فعالیت می کنند.

در حوزه داوطلبان که افراد با سنین بالاتر از ۲۹ سال را شامل می شود، پس از جذب و آموزش اعضای داوطلب بر اساس توانایی های اعضا، در چهار گروه هدایت، حمایت، مهارت و مشارکت تقسیم بندی می شوند.

حوزه امداد ونجات نیز از بین نیروهای علاقمند در دو حوزه دیگر نیروهای خود را تامین می کند؛ این افراد پس از اینکه طی آموزش های لازم، در تیم های تخصصی این حوزه فعالیت می کنند.

برای آشنایی بیشتر مخاطبان با فعالیت های هلال احمر، اهم فعالیت های حوزه جوانان، داوطلبان و امداد و نجات را تشریح کنید

محمودی – در حوزه جوانان فعالیت های این حوزه با توجه به توانایی کانون ها متفاوت است، اما بعنوان نمونه میتوان از اجرای همه ساله طرح ایمنی و سلامت میهمانان نوروزی،اجرای اردوهای جهادی، شرکت در مراسمات ملی و مذهبی، هیات حضرت علی اکبر ( ع )، برگزاری مسابقات رفاقت مهر و . . . نام برد.

اگر بخواهیم به اهم فعالیت های حوزه داوطلبان هم اشاره ای داشته باشیم، اجرای طرح همای رحمت یکی از این فعالیت هاست که همه ساله قبل از ماه مبارک رمضان به منظور جذب کمک های نقدی و غیر نقدی مردم شروع و در ماه مبارک رمضان اقلام مورد نیاز خریداری، بسته بندی و بین نیازمندان توزیع می شود.

طرح فرشتگان رحمت نیز همه ساله قبل از عید نوروز به منظور جذب کمک های نقدی و غیر نقدی مردم شروع و در آستانه سال نو پس از خرید لوازم مورد نیاز و بسته بندی آنان بین خانواده های بی سرپرست و یا بد سرپرست توزیع می شود.

تشکیل خانه داوطلب شهری و روستایی و انجام فعالیتهای بشردوستانه در این خانه توسط اعضای داوطلب، انجام ویزیت رایگان و طرح کاروان سلامت با حضور پزشکان داوطلب در محلات و روستاهای محروم شهرستان، برپایی چادر سلامت و کنترل فشار خون و قند خون در مراسمات ملی و مذهبی و جمع آوری کمکهای نقدی مردم خیر و شریف رودان به حادثه دیدگان درسطح ملی و بین المللی از دیگر فعالیت این حوزه است.

در بخش امداد و نجات، اعضای دوره های آموزشی مختلفی را طی می کنند که پس از طی دوره هایی مانند کمک های اولیه، دوره عمومی امداد ؛ دوره عمومی نجات و دوره های تخصصی امداد و نجات در جاده، آواربرداری، غریق نجات(سیلاب)، کوهستان، فضای معلق(ارتفاع) و غیره در این بخش مشغول به فعالیت می شوند.

اجرای همه ساله طرح امداد و نجات در ایام تعطیلات نوروز ویژه مسافرین نوروزی و اجرای این طرح در تمام طول سال برای همشریان با استقرار پایگاههای ثابت و سیار، برگزاری مانورهای امدادی از جمله مانور آمادگی در برابر زلزله، مانور امداد ونجات حوادث جاده ای و مانور اسکان اضطراری از جمله فعالیت های بخش امداد و نجات است.

همچنین در طول سال، مسابقات مختلف ورزشی و مسابقات توان افزایی بین امدادگران و نجاتگران در رشته های مختلف امدادی برگزار می شود.

در حال حاضر میزان تجهیزات و آمادگی جمعیت هلال احمر رودان برای مقابله با بلایای طبیعی به چه میزان است؟

جمعیت هلال احمر رودان ازتوانایی ها و پتانسیل خوبی برخوردار است و قادر هستیم تا در یک حد مشخص پاسخگوی حوادث در شهرستان باشیم؛ ولی اگر اتفاقی به وسعت کل شهرستان رودان رخ بدهد آنگاه شهرستان های معین این شهرستان و مرکز استان به یاری ما خواهند آمد؛ به هرحال ما ظرفیت خوبی را در شهرستان داریم ولی از لحاظ تجهیزات نیازمند این هستیم که تجهیزاتمان بیشتر و به روزتر باشد.

 کمبودها و مشکلات جمعیت هلال احمر رودان بیشتر در چه بخش هایی است و چه راهکارهایی برای رفع این مشکلات و موانع دارید؟

بی شک یکی از مشکلات این شعبه و بطور کل اکثر شعب جمعیت هلال احمر در استان هرمزگان، کمبود نیروی انسانی است،  به گونه ای که براساس چارت سازمانی _بدون در نظر گرفتن چارت پایگاه امدادونجات_می بایست ۱۲ نفر در پست های سازمانی این جمعیت مشغول بکار باشند که در حال حاضر فقط سه نفر شرایط احراز این پست ها را در این شهرستان دارا هستند و مابقی پستها خالی است؛ طبیعی است که با این تعداد نفرات کاری از پیش نخواهیم برد و از طرفی مجوزی برای استخدام نداریم.

به نظر بنده این مشکل فقط و فقط با بازنگری مسئولین ستاد مرکزی در تهران قابل حل است ولی از آنجایی که حادثه خبر نمی دهد و ما نیز نباید این کمبود را بهانه ای برای کوتاهی در انجام وظایف خود قرار دهیم، تا مشخص شدن وضعیت استخدامی، راهکار ما استفاده از نیروهای داوطلب و امدادگران و نجاتگران این جمعیت است.

یکی دیگر از مشکلات این جمعیت نداشتن وسیله نقلیه مناسب ( کامیونت یا وانت تک کابین ) برای جابجایی اقلام امدادی به مناطق آسیب دیده است که برای رفع این مشکل تایید و پیشنهاد شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان برای خرید این وسیله نقلیه و تامین اعتبار آن توسط شورای مدیریت برنامه ریزی شهرستان راهکار پیشنهادی این جمعیت است.

 در حال حاضر چطور اقلام امدادی را به مناطق آسیب دیده انتقال می دهید؟

محمودی- با توجه به ضورورت انجام این کار، مجبور هستیم از همکاری سایر دستگاه های دولتی استفاده می کنیم و با چانه زنی با سایر دستگاه ها وسیله مورد نیاز برای جابجایی اقلام امدادی را تأمین کنیم.

 چه برنامه هایی برای رشد و ارتقا هلال احمر رودان در آینده در نظر دارید؟

محمودی- در سال گذشته با همکاری مجموعه هلال احمر استان، اقدامات خوبی در این شهرستان انجام شد؛ تکمیل و افتتاح سالن چند منظوره ورزشی با زیر بنای حدود ۹۰۰ متر مربع، ساخت و افتتاح سالن آموزشی با زیر بنای ۹۰ متربع، ساخت و افتتاح نماز خانه با زیر بنای ۱۲۰ متر مربع از جمله مهمترین این اقدامات بود که همه این زیر ساختها به منظور جذب و نگهداری نیروهای جوان آماده شده است و همانگونه که در سوالات قبلی به آن اشاره کردم با توجه به کمبود نیروی انسانی؛ افزایش نیروهای جوان و آموزش دیده برای پیشبرد اهداف جمعیت هلال احمر و امدادرسانی در زمان وقوع حوادث از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ به همین منظور مهمترین اقدام این جمعیت در سال جدید افزایش نیروهای داوطلب و انتقال آموزش های لازم برای این نیروها است، ضمن آنکه ساخت ساختمان پایگاه بین جاده ای راهدار و همچنین ساخت انبار امدادی کمکی که پیشنهاد تامین اعتبار آن به شورای مدیریت برنامه ریزی داده شده و در صورت تامین اعتبار از اقدامات دیگری است که انشا الله انجام خواهد شد.

اگر سوالی در گفتگو مطرح نشد و لازم است که مخاطبان از آن مطلع شوند مطرح کنید، اگر نه، حرف پایانی شما با مخاطبان رودان نیوز را خواهیم شنید

محمودی- خیر مطلب دیگری نیست، از شما و همکارانتان تشکر می کنم که در زمینه اطلاع رسانی در جامعه قدم بر می دارید و از عموم مردم خصوصا” جوانان عزیز درخواست می کنم که با عضویت در جمعیت هلال احمر و فراگیری آموزش کمکهای اولیه ضمن افزایش اطلاعات خود، ما را نیز در تحقق این شعار که هر خانواده یک امدادگر داشته باشد یاری نمایند ((والسلام علیکم و رحمه الله ))

ما هم از شما از اینکه وقتتان را در اختیارمان گذاشتید سپاسگزاریم؛ به امید موفقیت روز افزون شما در انجام مأموریت های محوله.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند