منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۰
شناسه خبر: 182757
گروه :خبر
images

همه ساله از تاریخ 12 اردیبهشت ماه به مدت یک هفته به عنوان هفته تربیت و آموزش عقیدتی سیاسی در سپاه نامگذاری شده و سپاه برنامه های متنوعی برای این هفته تدارک می بیند که از مهمترین آنها می توان به دیدار ائمه جماعت، گلباران قبور مطهر شهدا ، دیدار با خانواده های معظم شهدای فرهنگی و… اشاره کرد.

هدف از برگزاری این هفته ایجاد وحدت رویه در اجرای برنامه ها و مراسم سالگرد شهادت شهید مطهری و ترویج اندیشه اسلامی و معرفی ابرار و بزرگان علم و اندیشه و تجلیل از تلاش و جهاد علمی خدمت گذاران عرصه تعلیم و تربیت است .

گروه اجتماعی هرمز، به مناسبت هفته عقیدتی سیاسی در سپاه در یاداشتی به اهمیت این هفته پرداخت و نوشت ، باور و اعتقاد هر چه بیشتر، استحکام، مقاومت و سلحشوری هم بیشتر. اگر چه ممکن است مفهوم این عبارت در بیرون عینیت کامل نداشته باشد، اما برای ارتش تمام کشورهای جهان به عنوان یک اصل مبنای برنامه ریزی، آموزش و تربیت قرار می گیرد.

سالروز شهادت استاد و علامه شهید مرتضی مطهری در سپاه به اسم هفته عقیدتی سیاسی نام گذاری شده است. با عبور از نسبت های زیبایی که بین این اسم و مسمی وجود دارد، به این بحث پرداخته می شود که فلسفه وجود دو رکن اساسی در سپاه به نام عقیدتی و سیاسی چیست و این دو رکن از چه اهمیت و کارکردی در سپاه برخوردار بوده اند.

این بحث به اختصار در چهار محور قابل بررسی است:

الف- )موارد مشابه در سازمان های نظامی دنیا: سال هاست که وظیفه دفاع از کشورها در برابر تهاجمات بیگانگان به عهده مجموعه هایی قرار داده شده که به نام ارتش شناخته می شوند. در برخی از کشورها در کنار ارتش سازمان های نظامی دیگری وجود دارند که وظیفه آنها نیز دفاع از کشور در برابر حملات دشمنان است. در تمام ارتش ها و مجموعه های نظامی دنیا تربیت نیروهای نظامی برای مقابله هر چه بهتر با متجاوزین یک اصل است و معمولاً در کنار آموزش های تخصصی نظامی به این مهم نیز پرداخته می شود، اما شکل آن متفاوت است. تجربیات طولانی بشر در این تفاوت نقش جدی داشته است.
با وجود تفاوت ، در تمام اشکال یک چیز مشترک است اینکه مسئله مورد علاقه افراد را با وظیفه دفاع و در بعضی مواقع حمله و یورش پیوند بزنند.

در بیشتر کشورها از حس وطن دوستی، نزدیک شدن به اهداف آرمانی، گوش سپردن به فرمان شخصیتی مقدس، دریافت مزد (مزدوری جنگی و نظامی) و … برای این پیوند استفاده و تلاش می کنند تا بتوانند آن را کاملاً پرورش دهند و به اوج برسانند. سپاه نیز از یک جهت به عنوان مجموعه نظامی از این قاعده مستثنی نبوده، اما به روش خودش عمل کرده و در نتیجه با این قاعده کلی تفاوت های اساسی دارد.

ب-) ویژگی سپاه و پاسداران: شاید توجه به این مهم که سپاه زائیده و فرزند «انقلاب اسلامی» است فهم مسائل مربوط به حوزه عقیدتی و سیاسی را آسان کند. انقلاب که با اراده و لطف الهی پیروز شد، مورد تهدید داخلی و خارجی قرار گرفت و تعدادی از بهترین فرزندان این انقلاب و کشور تصمیم گرفتند در قالب جمعی سازمان یافته از انقلاب در برابر تهدیدات محافظت کنند. همه مسئولان وقت به ضرورت چنین مجموعه ای واقف بودند، لذا سپاه خیلی زود تشکیل و تأسیس شد. در زمان تأسیس سپاه دو موضوع برای پاسداران و مسئولان و دیگران مسلم و قطعی بود:

– تأسیس سپاه برای حفظ انقلاب است که بعدها در اساسنامه سپاه دستاوردهای انقلاب نیز به آن اضافه شد. 2- قریب به اتفاق نیروهای سپاه افرادی مکتبی و معتقد به آموزه های دینی هستند. با وجود قطعی بودن این دو نکته از همان ابتدای تشکیل سپاه کلاس های عقیدتی برای تعمیق و تحکیم هر چه بیشتر آموزه های دینی پاسداران در مراکز مختلف سپاه برگزار می شد. افزون بر اینکه تعظیم شعائر و برگزاری مراسمات دینی در مراکز سپاه یک امر رایج بود. از همان ابتدا مسئولیت این کارها بر عهده کسانی بود که زیر نظر نماینده امام در سپاه مشغول به کار بودند. حوادث خونینی که ضد انقلاب
ها و بعد صدام به شکل پی درپی برای کشور ایجاد کردند و شکل گیری فضای جهاد، ایثار و شهادت و وجود مبارک حضرت امام(ره) بر تقویت این موضوع افزود و عامل موثر و تعیین کننده ای شد برای دفاع از نظام در حد فدا شدن به مفهوم کامل. در جنب مسائل عقیدتی که به خوبی و متناسب با اقتضائات آن روز پیش می رفت، توجه به مسائل سیاسی و پیگیری آن در سپاه آغاز شد و با آشکار شدن برخی رخدادها ضرورت آگاهی سیاسی بیشتر شد.

ج-) پیچیده شدن مسائل سیاسی: آگاهی سیاسی مردم در ابتدای انقلاب بسیار کلی بود و با اشارات حضرت امام(ره) مسیر و موضع خود را انتخاب می کردند. آنها می دانستند که غرب و شرق با انقلاب ایران دشمنند و در رأس آمریکا، شوروی و انگلیس قرار دارند و نظام در داخل نیز دشمنانی دارد که آنها را با نام ضد انقلاب و ضد ولایت فقیه می شناختند

در سپاه نیز به غیر از تعداد اندکی با عمق مسائل سیاسی آشنا بودند و می توانستند آنها را به خوبی تجزیه و تحلیل کنند مابقی مانند سایر مردم بودند، اما با داشتن اطلاعاتی به مراتب بیشتر و احساس تکلیف عمیق تر. برخی رخدادهای سیاسی- اجتماعی داخلی که حیات انقلاب را هدف قرار داده بود ایجاب می کرد که نیروهای سپاه جزئی تر و دقیق تر با مسائل سیاسی آشنا شوند. از این رو خیلی زود، اما تدریجاً اقداماتی که برای آگاهی بخشی به نیروهای سپاه لازم بود، آغاز شد و به مرور رشد کرد. در آن سال ها به غیر از چند مورد نادر حوادث سیاسی واقع شده از شفافیت و مرزبندی های مشخصی برخوردار بود که کار را برای تشخیص آسان می کرد و فعالیت هایی که در آن زمان در حوزه سیاسی برای آگاه ساختن پاسداران انجام می شد کفایت می کرد و تشخیص ضد انقلاب بودن منافقین، چریک های فدایی، توده ای ها، خلق مسلمان، خلق عرب، کومله، دموکرات و … .
جنگ تحمیلی بیشتر شد، اگر چه اندک اندک و به موازات آن در داخل و میان گروه های سیاسی درون نظام اتفاقاتی می افتاد که پاسداران نمی بایست نسبت به آن بی توجه باشند. به عبارتی پس از غلبه نسبی نظام بر خروج مسلحانه گروهک های معاند و دفع خطر آنها و برقراری آرامش در شهرها، فعالیت و تعامل گروه های سیاسی داخل نظام شکل پیچیده ای به خود گرفت و با گذشت زمان تا به امروز بر پیچیدگی و ابعاد متنوع آن افزوده شد.
تا جایی که برنامه ها و ساز و کارهای گذشته در امور عقیدتی و سیاسی کفایت نمی کرد. پس از دوران جنگ و آغاز رهبری مقام معظم رهبری و به عبارتی دهه هفتاد، مرحله بازبینی در برنامه های عقیدتی و سیاسی آغاز شد. زیرا تقریباً از اوایل همین دهه حمله های سازماندهی شده علیه باورهای دینی و اشاعه شبهات آغاز و فراگیر شد و گروه های سیاسی با روش های جدید و احساس آزادی بیشتر ناشی از پایان جنگ برنامه های خود را سازمان دادند و به عنوان یک مولفه مهم روند ورود نیروهای جدید و جوان به سپاه آغاز شد.

در این وضعیت جدید مسئولیت حوزه نمایندگی ولی فقیه در سپاه بسیار سنگین تر از گذشته شد و دو مجموعه عقیدتی و سیاسی که در سال های قبل در فضای سبک تر و شفاف تر و با نیروهایی تربیت شده در کوران انقلاب، مشغول انجام وظیفه بودند به خوبی متوجه شدند که به یک بازآفرینی جدی نیاز دارند تا بتوانند پاسخگوی مناسبی برای اوضاع و احوال جدید باشند. این بازآفرینی با موفقیت انجام شد و تا آنجا پیش رفت که نیروهای سپاه هیچ گاه از رخدادها و پدیده های سیاسی عقب نماندند و توانستند با خنثی کردن عملیات تهاجمی و سنگین دشمن در میدان عقیدتی و سیاسی راه را بر دشمن سد کنند و مدافعان اسلام، انقلاب و نظام را مصون نگه دارند.

د-) تداوم آموزش ها: خوشبختانه روند بازآفرینی که همچنان ادامه دارد، تا به حال تحولات مبارکی را به همراه داشته و توانسته با روز نشان کردن آموز ش ها در حوزه عقیدتی و سیاسی در ابعاد خبری- تحلیلی و دانش افزایی نیروهای جوان را از این حیث به مرتبه ای برساند که بتوانند جایگزین های شایسته ای برای پیشکسوتان عرصه آگاهی، جهاد و شهادت باشند. وجود دو مجموعه عقیدتی و سیاسی در سپاه ضمن آنکه مانع نفوذ افکار منحرف و آلوده به مجموعه سپاه شد، به شکل لحظه ای نیروهای سپاه را برای تشخیص تحرکات دشمن و واکنش بهنگام و مناسب آماده نگه داشت. هدایت این حرکت طولانی، مستمر، بالنده و کم اشتباه به وسیله نماینده مقام معظم رهبری در سپاه بود که همچنان با قوت تمام ادامه دارد.

هدف از برگزاری این هفته ایجاد وحدت رویه در اجرای برنامه ها و مراسم شهادت شهید مطهری و ترویج اندیشه اسلامی و معرفی ابرار و بزرگان علم و اندیشه و تجلیل از تلاش و جهاد علمی خدمت گذاران عرصه تعلیم و تربیت است .
دارا بودن ویژگی‌هایی همچون اعتقاد به جامعیت اسلام و محوریت ولایت فقیه، مبارزه با تحجر، خرافات واپس‌گرایی، ارتجاع و نیز عدم سازش با افکار التقاطی این شهید والامقام را به عنوان الگو و اسوه‌ای در برابر تهاجمات فرهنگی دشمن مطرح است.

شهید مطهری با هرگونه ارتجاع در آموزه‌های دینی و مذهبی شجاعانه و بدون ترس از طعنه و استهزاء مبارزه می‌کرد ایشان هرگونه التقاط را غیر قابل سازش و تحمل می‌دانست و تمام تلاش خود را در مبارزه با افکار التقاطی آن زمان از جمله سوسیالیسم و مارکسیسم اسلامی به کار می‌بست و این خصوصیات و شاخص‌های بارز از شهید مطهری الگویی ساخته بود که پس از شهادت وی، سالروز شهادت ایشان به عنوان هفته عقیدتی سیاسی سپاه نام گرفت .

• تمامی تلاش‌های فکری، معرفتی و بصیرتی سپاه پاسداران شاخص‌هایی چون مبتنی بر اسلام بودن با محوریت ولایت فقیه، دوری گزیدن از خرافات و تحجر و هرگونه التقاط فکری را دارا می‌باشد . با نگاهی که نماینده امام(ره) در سپاه پاسداران به آموزش‌های عقیدتی در سپاه داشت از همان اوایل انقلاب، سپاه پاسداران این الگوی کامل را سرلوحه کار خود قرار داد که محور آموزش‌های سپاه در تمامی عرصه ها از منابع غنی دینی سرچشمه گرفته است پیوند مستحکم بین سپاه و روحانیت از الزاماتی بود که باید مورد توجه قرار می‌گرفت زیرا تحقق این اهداف بدون حضور روحانیت محقق نمی‌شد، به همین خاطر سپاه مهد روحانیون آگاه، زاهد، وارسته و شجاعی شد که در دوران دفاع مقدس پس از آن خدمات مفید و تاثیرگذار و ارزشمندی را برای اسلام انقلاب و سپاه انجام دادند.

شهرهای مقدس قم و مشهد با داشتن دهها مرکز تربیتی، کانون آموزشهای تربیتی و معنوی سپاه پاسداران است و دیدار با مراجع و بزرگان از برنامه های ویژه پاسداران شرکت کننده در این دوره‌ها است زیرا بر این باوریم که سپاه با تداوم و حفظ این ارتباط از تمامی آیین‌های فکری در امان می‌ماند

• تمامی آموزشها در سپاه پس از وضعیت شناسی در شاخصهای معرفتی، بصیرتی، اعتقادی و سیاسی نیاز شناسی شده، مورد طرح ریزی و انتخاب موضوع قرار می گیرند و پژوهشکده تحقیقات اسلامی که ارتباط تنگاتنگی را با حوزه و روحانیت دارد به تدوین این متون آموزشی عقیدتی سیاسی می پردازد.

سپاه پاسداران از وجود تمامی روحانیون برجسته استفاده می‌کند از افتخارات این نهاد ولایی در حوزه آموزشهای عقیدتی سیاسی استفاده از اساتید و مربیان روحانی است که به جرات می توان بیشترین بهره گیری از روحانیون برجسته در تدریس را متعلق به سپاه دانست. در برنامه های عقیدتی سیاسی سپاه تمامی تلاشها برای تحقق منویات و مطالبات مقام معظم رهبری(مدظله) در خصوص تعمیق معنویت، تقویت بصیرت و محوریت ولایت در تمامی شئون فکری معنوی و اعتقادی سپاه به کار گرفته شده است.
• تعمیق معنویت و تقویت باورهای اعتقادی را عامل ناکامی دشمن در عملیات روانی و جنگ نرم می دانیم. عدم استحکام لازم در اندیشه، باور و اعتقاد موجب تاثیرپذیری و افتادن در دامهای دشمنان می شود که برای جلوگیری از آن تعمیق و تقویت باورهای اعتقادی و بصیرتهای سیاسی، اجتماعی که مبتنی بر آموزه های قرآن و اهل بیت(ع) است همگان را در برابر آسیب‌ها بیمه می کند.
انقلاب اسلامی، ایران را به عنوان یک دانشگاه جهانی مطرح کرد است . در این دانشگاه مردم تحت آموزش و تربیت آموزه های دینی قرار می گیرند و در طی 34 سال آنچنان در عرصه های مختلف آبدیده می شوند که این بصیرت را در صحنه های گوناگونی چون حضور در حماسه 9 دی به وضوح می توان دید.

خلق حماسه مردمی 9 دی محصول یکی- دو روز نیست بلکه این دانشگاه برای به ثمر رسیدن معرفت و بصیرت شهدای گرانقدری را تقدیم کرده، الگوها و اسوه های زیادی را به چشم دیده و راهبر و معلمی همچون امام راحل و رهبر معظم انقلاب دارد و این نعمتهایی که خداوند بر ملت ایران ارزانی نمود، موجب حسرت سایر ملتها است.

• تمامی صفات مثبت اسلامی و دینی در انسان همچون انقلابی، بصیر، متقی و عالم بودن برای پیوند به یکدیگر و جهت یافتن به روح ولایت و امامت نیاز دارد و زمانی که حقیقت امامت در وجود انسانی متجلی شود هماهنگی فکری و ذاتی بین امام و امت بوجود می‌آید.
• پیوند ناگسستنی امام(ره) و مردم در نظام مقدس جمهوری اسلامی هیچ تهدیدی نتوانسته این پیوند عمیق را تضعیف کند بلکه می‌توان گفت که هر چه تهدیدات بیشتر، این پیوند نیز مستحکم تر می‌شود

 single
اخبار مرتبط :
لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امروز دفاع در سوریه دفاع از حقانیت دین اسلام است /تکفیری هابه دنبال تخریب چهره اسلام و خط رسول اکرم (ص) هستند حضور ۱۵ شرکت خارجی در دومین نمایشگاه طلا و جواهر کیش توقیف یک فروند شناور و کشف ۳۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در کیش ذلت گاهی از جانب مسئولین به مردم کشور تحمیل می شود/ دولت باید به فکر چرخاندن چرخ های اقتصاد باشد از هنجار شکنی دانشگاه با اجرای موسیقی زنده تا برخورد توهین آمیز با مسئول بسیج علوم پزشکی قاچاق کالا مرکب مرگ جوان سلامگو در محورحسنلنگی-بندرعباس شد رزمایش بیست هزار نفری مدافع حرم در هرمزگان برگزار می شود تکیه بر توان داخلی رمز موفقیت در عرصه دفاع است/ تعهدات بین المللی ابزاری برای حفظ منافع کشورهای زورگوست تردد بیش از ۴۰۰هزار خودور سنگین در محور بندر شهید رجایی به بندرعباس ولایت فقیه استمرار حرکت انبیاست /انتهای لیبرالیسم آزادی اخلاقی و اجتماعی است/ مذاکرات،دستاورد شهدای هسته ای را از چنگمان درآورد