منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۶
شناسه خبر: 344663
گروه :خبر
889946

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: بیماری هایی همچون تب مالت از طریق فرآورده های لبنی محلی آلوده و یا تماس با خون و ترشحات رحمی حیوان آلوده به گروه های در معرض خطر منتقل می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از زاهدانه، تب مالت از جمله شایع ترین بیماری های واگیردار و از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است که در دام عوارضی همچون سقط جنین و کاهش تولید شیر ایجاد کرده و انسان هم عمدتا از طریق مصرف فرآورده‌های لبنی غیر پاستوریزه از جمله پنیر محلی به آن مبتلا می‌شود.

از اینرو چون کشاورزی و دامپروری با زندگی روستایی مردم به ویژه در سیستان وبلوچستان آمیخته است یکی از دلایل شیوع این بیماری در کشور را می توان عدم رعایت اصول بهداشتی در بین برخی روستائیان و دامداران عنوان کرد.

در این خصوص معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در کارگاه آموزشی تب مالت از این بیماری بعنوان بیماری هزارچهره یا تب مدیترانه ای یاد کرد و گفت: عامل این بیماری، میکروبی به نام بروسلا می باشد که بیشتر در فصول بهار و تابستان که فصل زایش و شیر دهی دامها است بروز می کند.

سید مهدی طباطبایی با بیان اینکه بیماری هایی همچون تب مالت از طریق فرآورده های لبنی محلی آلوده و یا تماس با خون، جفت، لاشه، جنین و ترشحات رحمی حیوان آلوده به گروه های در معرض خطر منتقل می شود، افزود: شهروندان در این زمینه باید از فرآورده های لبنی پاستوریزه استفاده کنند.

وی در تکمیل این مطلب بیان داشت: شهروندان باید از مصرف شیرخام و سایر فرآورده های لبنی غیرپاستوریزه مانند خامه، سرشیر، آغوز و بستنی خودداری کنند و شیرهای محلی و غیر پاستوریزه را به مدت 5-3 دقیقه بعد از رسیدن به نقطه جوش و غل زدن بجوشانند.

این مسئول قصابان، دامپزشکان و چوپانان را از جمله گروه های در معرض خطر عنوان کرد و ادامه داد: شهروندان علاوه بر اینکه از گوشت مورد تایید اداره دامپزشکی که شامل گوشت مهردار یا برچسب داراست، استفاده کنند باید گوشت مصرفی خود را به طورکامل پخته و سپس میل کنند.

وی با اشاره به کاهش مبتلایان به تب مالت در شهرهای زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نسبت به سال گذشته گفت: بیشترین تعداد موارد ابتلاء به بیماری به گروه سنی 15 تا 35 سال یعنی جمعیت فعال جامعه تعلق دارد هرچند که 27 درصد از مجموع مبتلایان، در گروه های سنی سالمندان قرار دارند.

طباطبایی در پایان به افرادی که با دام سروکار دارند توصیه کرد به هنگام رسیدگی به دام از وسایل حفاظت فردی مانند دستکش، عینک محافظ چشم، ماسک، چکمه استفاده کرده و با اداره دامپزشکی جهت واکسیناسیون دامها همکاری کنند.
انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است