منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۹
شناسه خبر: 329846
گروه :خبر
13950328000405_PhotoA

وزارت خارجه عراق در بیانیه ای نسبت به سخنان و دخالت سفیر عربستان سعودی در امور داخلی عراق هشدار داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «احمد جمال» سخنگوی وزارت خارجه عراق با هشدار به «ثامر السبهان» سفیر عربستان سعودی در بغداد از دخالت وی در امور عراق انتقاد کرد.

 وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای نسبت به دخالت های عربستان سعودی نوشت: پیش از این نیز وزارت خارجه عراق سفیر عربستان در بغداد را فراخوانده و به او ابلاغ کرده است که سفیر عربستان باید تابع قوانین و مقررات بین المللی مربوط به تعامل سفراء با رسانه ها و نحوه سخن گفتن با افکار عمومی باشد و از دخالت در امور داخلی عراق بپرهیزد و برای توسعه روابط دوجانبه تلاش کند؛ به ویژه اینکه عراق در مقطع کنونی درحال جنگ با تروریسم است.

سخنگوی وزارت خارجه عراق در این بیانیه گفته است: ما هرگز به هیچ سفیری اجازه نخواهیم داد با انتقال دشمنی کشورش با سایر کشورها به عراق، از مأموریت دیپلماتیک خود برای فرقه افکنی در این کشور استفاده کند و وزارت خارجه عراق مطابق توافق وین در مورد روابط دوجانبه، اقدامات لازم و مناسب را در این خصوص اتخاذ خواهد کرد.

وزارت خارجه عراق 24 ژانویه گذشته سفیر عربستان را در اعتراض به سخنان وی در رسانه ها درباره نقش نیروهای بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) فراخواند و مراتب اعتراض خود را به وی رساند.

سفیر عربستان 23 ژانویه سال گذشته گفته بود: «مخالفت کردها و اهالی استان الانبار با ورود نیروهای بسیج مردمی به مناطق آن ها نشان می دهد که نیروهای بسیج مردمی در بین جامعه عراق مقبولیتی ندارند».

وزارت خارجه عراق در واکنش به این اظهارات السبهان، آن را دخالت آشکار عربستان سعودی در امور داخلی عراق دانست.

نیروهای بسیج مردمی موسوم به الحشد الشعبی پس از آنکه تروریست های داعش بر اثر خیانت برخی مسئولان شهر موصل توانستند این شهر و سایر مناطق شمال عراق را اشغال کنند، با فتوای «سیدعلی سیستانی» مرجع عالی قدر عراق تشکیل شد.

این هفته آقای سیستانی در واکنش به اتهام های برخی مبنی بر تهاجم نیروهای بسیج مردمی به اهالی سنی مذهب مناطق عراق تأکید کرد: «نیروهای بسیج مردمی تنها برای مبارزه با داعش تشکیل شده و این نیروها از برادران سنی خود در برابر داعش و تروریست ها حمایت می کنند».

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها