منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۷
شناسه خبر: 257163
گروه :خبر
hormoz

مسئول شبکه دامپزشکی انار نسبت به شیوع آنفلوانزای بزی هشدار داد و گفت: قاچاق دام مهمترین عامل این بیماری است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، سید احسان منصوری نژاد مسئول شبکه دامپزشکی شهرستان انار گفت: بیماری تب کیو که به آنفلوانزای بزی معروف است یک بیماری مشترک بین انسان و دام محسوب می شود.
وی گفت: این بیماری ارتباطی به ویروس های عامل بیماری آنفلوانزا ندارد و فقط به علت مشابهت بعضی از علائم بیماری به انفلوانزا، به این نام معروف شده است، این باکتری در مقابل حرارت، خشکی و بسیاری از مواد ضدعفونی کننده ها مقاوم است و بدون علت می تواند برای مدت های طولانی در محیط باقی بماند.

وی در ادامه افزود: خرید دام قاچاق و بدون هویت، عامل مهم در انتقال بیماری تب کیو است این بیماری بیشتر در کشورهای همسایه از قبیل افغانستان، پاکستان و … مشاهده شده است.

مسئول شبکه دامپزشکی انار گفت: علائم بیماری در حیوانات عبارتند از گاو، گوسفند و بز از منابع اصلی و اولیه این بیماری هستند ولی طیف گسترده ای از حیوانات اهلی و خانگی و همچنین حیات وحش وجود دارد در گوسفند و بز باعث بی اشتهائی و سقط جنین در مراحل آخر آبستنی و گاهی منجر به نازائی می شود.

منصوری نژاد گفت: این بیماری از طریق شیر، ادرار و مدفوع حیوانات آلوده دفع می شود ولی بیشترین میزان دفع باکتری هنگام زایمان یا سقط جنین از طریق جفت، پرده های جنینی و مایع آمنیون است.

وی ادامه داد: کنه ها نقش مهمی در انتقال بیماری بین حیوانات را ایفا می کنند، راه های انتقال به انسان: انسان معمولا از طریق استنشاق هوای آلوده به گرد و غبار حاوی باکتری ناشی از ترشحات جفت خشک شده و یا مدفوع و ادرار حیوانات آلوده مبتلا می شود.

مسئول شبکه دامپزشکی انارادامه داد: موارد ابتلا انسانی در افرادی که با دام و دامداری ها یا بافت های آلوده حیوانی( کارکنان کشتارگاه ) تماس دارند بصورت یک بیماری شغلی اتفاق می افتد.

وی ادامه داد: انتقال آلودگی به انسان از طریق خوردن شیر غیرپاستوریزه و غذاهای آلوده بوده و گزش کنه و انتقال انسان به انسان بسیار نادر است، این بیماری در انسان با تب بالا، سردرد شدید، بی قراری، دردهای عضلانی، گیجی،گلودرد، لرز و تعرق، سرفه شدید، درد در ناحیه قفسه سینه و کاهش وزن همراه می شود.

منصوری نژاد گفت: پیشگیری از این بیماری بسیار مهم و دامداران محترم با رعایت و دقت کافی این موارد می توانند از بروز خسارت به دامهای خود جلوگیری کنند.

وی ادامه داد: رعایت نکات بهداشتی در محیط های نگهداری حیوانات، عدم خرید دام قاچاق و مشکوک به بیماری که خود عامل مهمی در انتقال این بیماری می باشد، استفاده از شیر و فرآورده های لبنی پاستوریزه، قرنطینه کردن و آزمایش حیوانات وارداتی، رعایت بهداشتی دامداری ها و معدوم نمودن مناسب جفت، پرده های جنینی و جنین های سقط شده و جداسازی حیواناتی که سقط می کنند به مدت سه هفته از سایر حیوانات، مراقبت و اعمال محدودیت در وارد شدن به دامداریهای آلوده و مبارزه با انگل های خارجی از طریق سمپاشی از روشهای کنترل بیماری است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان