منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۷
شناسه خبر: 288818
گروه :خبر
hormoz

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی، خطر شیوع تب برفکی در کشور را جدی خواند و در این زمینه توصیه‌هایی را به دامداران کشور ارائه کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، جمال الدین جاویدی با بیان اینکه از ابتدای فصل زمستان تا کنون بیش از ۱۸ میلیون راس دام علیه تب برفکی در کشور واکسینه شده‌اند، اظهارداشت: از ابتدای فصل زمستان سال‌جاری تاکنون بیش از ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار راس گوسفند و بز و یک میلیون و ۸۰۰ هزار راس گاو و گوساله علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند.
وی تاکید کرد: با وجود این میزان واکسیناسیون به علت محدودیت‌هایی که در تهیه واکسن وجود دارد، خطر شیوع تب برفکی در کشور جدی و ضروری است که  دامداران ضمن همکاری با ادارات دامپزشکی سراسر کشور نسبت به رعایت موازین بهداشتی- قرنطینه ای به شرح ذیل اقدام کنند.

۱-یکی از مهمترین راه‌های انتقال بیماری تب برفکی، تماس با دام‌های آلوده و ترشحات دام‌های درگیر با بیماری است، لذا از تردد و جابجایی غیرضروری دام‌های آلوده و بیمار خودداری کرده  و آنها را در مکان جداگانه‌ای نگهداری کنید.

۲-به منظور جلوگیری از انتشار آلودگی، از جابجایی دام‌های تلف شده و ارسال آن‌ها به کلینیک‌ها و ادارات دامپزشکی اکیدا خودداری شود و در صورت وجود تلفات مراتب را به اطلاع نزدیکت‌رین اداره دامپزشکی برسانند.

۳-افرادی که با دام آلوده در تماس بوده‌اند از سرکشی به واحدهای دامداری غیر درگیر تا مدت حداقل ۴۸ ساعت خودداری کنند، بدیهی است که عامل بیماری از طریق افراد قابل جابجایی است.

۴-نسبت به فعال نمودن حوضچه‌های ضد عفونی واحد دامداری اقدام شود ضمن اینکه ضدعفونی وسایل نقلیه قبل از ورود و خروج، بویژه در دامداری‌های درگیر الزامی است.

۵-نسبت به ضدعفونی بستر و مکان نگهداری دام‌های آلوده و اطراف آنها با استفاده از مواد ضدعفونی کننده مناسب (با راهنمایی و هماهنگی اکیپ‌های دامپزشکی) اقدام شود.

۶-دام‌های تلف شده (بره‌ها و بزغاله‌ ها وغیره) به هیچ وجه مورد تغذیه گوشتخواران (اهلی یا وحشی) قرار نگیرد و آنها را در اسرع وقت و در مکان دور از سایر دام‌های گله  به صورت مناسب و بهداشتی دفن کنند.

۷-در صورت بروز تلفات در گله، ضمن اعلام سریع موارد بیماری به نزدیک‌ترین شبکه دامپزشکی منطقه، همکاری و مساعدت لازم را برای انجام واکسیناسیون در واحد با اکیپ‌های عملیاتی دامپزشکی داشته باشند.

۸-تهیه و توزیع واکسن تب برفکی مناسب در دستور کار ادارات کل دامپزشکی استان‌ها قرار دارد بنابراین از تهیه واکسن از منابع غیر رسمی و غیر معتبر خودداری کنند.

۹-کنترل و محدود نمودن بیماری جز با حمایت و مشارکت دامداران و عشایر مقدور نیست به همین دلیل، سازمان دامپزشکی خواستار مشارکت، مساعدت و همکاری آن‌ها در برنامه‌های کنترلی و پیشگیرانه است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی