منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۸:۳۴
شناسه خبر: 342450
گروه :خبر
hormoz-333-2

انگار قرار است هزینه‌های کاهش نرخ سود را تنها مردم پرداخت کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ تعیین نرخ سود بانکی به چالش جدی برای دولت یازدهم تبدیل شده است و در طی سال‌های اخیر با اما و اگرهای بسیاری مواجه بوده است. هر چند رویه دولت کاهش نرخ سود به بهانه رونق تولید در روزهای رکود بازار بود، اما این تصمیم قشر ضعیف جامعه را نگران کرده است.

تجربه نشان داده که نه آن افزایش یک‌باره نرخ سود بانکی در روزهای افزایش درآمدهای نفتی کار صحیحی بوده است و نه کاهش نرخ سود بانکی در روزهایی که قشر متوسط و ضعیف با سرمایه اندک خود در بانک روزگار می‌گذرانند و بیکاری و رکود بیداد می‌کند. با این وجود، دولت یازدهم برای بازگرداندن رونق به تولید و روانه کردن سرمایه‌ها به بازار، نرخ سود سپرده بانکی تا 15 درصد و نرخ سود تسهیلات را تا 18 درصد پایین آورد.

اما در این شرایط در حالی نرخ سود توسط نظام بانکی از ابتدای تابستان کاهش یافته که شواهد گویای آن است که همچنان منتفع این جریان بانک‌ها خواهند بود؛ چراکه با وجود اجرایی شدن سودهای جدید، سپرده‌های قبلی مشمول کاهش نرخ سود شده‌اند، اما وام‌هایی که مردم قبلا دریافت کرده بودند، همچنان سودهای بالا پرداخت می‌کنند.

در واقع گروهی که تا قبل از اعمال این مصوبه تسهیلات با نرخ‌های بالای 20 درصد دریافت کردند، امروز نیز با همین نرخ باید تسهیلات را بازپرداخت کنند، اما در مقابل، سپرده‌هایی که هم به قبل و هم بعد از کاهش نرخ سود سپرده بانکی در تیرماه برمی‌گردد، نرخ سودشان کاهش یافته است.

این در شرایطی است که مشتریان محل مناسبی برای سپرده‌گذاری نداشته و ترجیح می‌دهند آن را در بانک‌ها نگه دارند که در حالت کاهش نرخ سود، ضمن این‌که پول در بانک‌ها باقی می‌ماند، سود کمتری به آن تعلق گرفته و در نتیجه نقدینگی با هزینه کمتری در اختیار بانک‌هاست و با توجه به عدم تغییر نرخ سود تسیهلات، جریان به نفع آنها تمام می شود.

در این میان، برخی کارشناسان بر این باورند که گرچه تورم تک‌رقمی اعلام شده، اما ذاتا چنین کاهشی اتفاق نیفتاده است. در نتیجه بانک‌ها نیز تمایلی به کاهش نرخ سود تسهیلات نداشته و فعلا آن را به تعویق انداخته‌اند، چراکه اگر تورم به طور پنهان همچنان بالا باشد، هزینه‌های بانک‌ها اجازه پاسخگویی آنها به سود پایین را نخواهد داد.

 

منبع: افکار

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است