منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۹:۵۶
شناسه خبر: 304150
گروه :خبر
56237287_54498580baecb

استان هرمزگان دروازه اصلی ورود گندم به کشور است که متاسفانه حتی سیلویی مناسب برای نگهداری این میزان بالای گندم را دارد و مقدار زیادی از گندم وارداتی از بزرگترین بندر تجاری کشور، بندرشهید رجایی وارد می‌شوند، هزاران کیلو گندم وارداتی را در انبارهای رو باز در اسکله شهید رجایی و شهید باهنر نگهداری می کنند، روش نگهداری غیر اصولی گندم ها باعث شده که فساد پذیری گندم ها بالا رود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛پایتخت اقتصادی ایران با مشکلات عدیده ای رو به روست که یکی از آنها سیلو برای نگهداری گندم می باشد و استان هرمزگان فاقد سیلوی گندم مناسب برای نگهداری است و گندم از اصلی‌ترین اقلام موجود در سبد غذایی هر خانواده ایرانی است، فارغ از ارزش معنوی و قداستی که مردم کشور برای آن قائل هستند، قوت غالب مردم از گندم تهیه می‌شود، بنابراین سلامت این گندم‌ها و نگهداری در محیط بهداشتی از اهمیت بالایی برخوردار است، مسئله‌ای که در حال حاضر در هرمزگان کم اهمیت است.

 

مقدار زیادی از گندم وارداتی از بزرگترین بندر تجاری کشور، بندرشهید رجایی وارد می‌شوند هزاران کیلو گندم وارداتی را در انبارهای رو باز در اسکله شهید رجایی و شهید باهنر نگهداری می کنند، محل گشت و گذار انواع حیوانات موذی مانند موش و محل تغذیه بسیاری از پرندگان است و تنها پوشش حفظ این گندم ها برزنت است.

 

روش نگهداری غیر اصولی گندم ها باعث شده که فساد پذیری گندم ها بالا رود و درصد آلودگی توسط حشرات، حیوانات و عوامل بیرونی افزایش پیدا کند و علاوه بر این عوامل فاسد شدن هم گزینه ای دیگر است.

 

مشکل اصلی گندم کاران در این زمینه نبود سیلوی مناسب گندم در شهرستان است و استان هرمزگان دروازه ورود گندم به کشور است که متاسفانه حتی سیلویی مناسب برای نگهداری این میزان بالای گندم را دارد.

 

حتی ریشه بسیاری از بیماری‌ها مربوط به تغذیه نامناسب است و یکی از علل افزایش روز افزون بیماری‌های گوارشی لاعلاج، مصرف غذاهایی است که از مواد بی‌کیفیت و ناسالم تهیه شده‌ و شرایط نگهداری برخی از این مواد نیز غیراستاندارد است. با توجه به مجاورت این انبارها به دریا قطعا رطوبت آنها نیز دستخوش تغییر می‌شود.

 

سرمایه گذاربخش خصوصی، آقای دادگر در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در آبان 1394 گفته بود: از ۵ سال پیش ساخت سیلو در بندرعباس را آغاز کردم اما به دلیل عدم حمایت و توجه کافی مسئولان وکمبود نقدینگی ، این پروژه در همان سال رها و خسارات بسیاری نیز متحمل شد.

وی افزود: با قول همکاری استاندار هرمزگان از ۴ ماه پیش ساخت سیلو را آغاز و تاکنون ۲ میلیارد تومان از سرمایه شخصی خود را هزینه شده است.  این سرمایه گذار بخش خصوصی هزینه ساخت هر سیلوی ۵۰ هزار تنی را ۱۸ میلیارد تومان بیان کرد و گفت: در صورت تامین  اعتبار مورد نیاز تا فروردین سال ۹۵ نخستین سیلوی گندم استان و تا پایان سال آینده دومین سیلوی ۵۰ هزار تنی  هرمزگان را به بهره برداری خواهد رساند.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی