منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۱:۱۷
شناسه خبر: 283747
گروه :خبر
image648900

چین می‌تواند تسلیحات و آموزش‌هایی به ایران بدهد تا توانایی نامرئی بودن و ناشناس بودن نیروهای نظامی ایران در عملیات‌ها افزایش یابد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، اندیشکده چاینا یو اس فوکس واقع در هنگ کنگ نوشت: چین و ایران پس از اعمال تحریم‌های غرب علیه تهران و قطع روابط تجاری ایران با اروپا، همکاری اقتصادی نزدیکی به هم پیدا کردند. با اینکه توافق هسته‌ای می‌تواند روابط تجاری ایران را با اروپا و روابط امنیتی را با آمریکا تقویت کند، اما سفر رئیس‌جمهور چین به ایران پس از توافق، نشان‌دهنده این است که چین می‌خواهد جایگاه خود را در ایران حفظ کند.

 

در حوزه دیپلماتیک، شی جین پینگ با رهبر عالی ایران [آیت‌الله] علی خامنه‌ای، رئیس‌جمهور حسن روحانی و دیگر مقامات ایران ملاقات داشت و برنامه استراتژیک ۲۵ ساله برای توسعه روابط بین چین و ایران به امضا رسید.

در حوزه اقتصادی، قراردادهای زیرساختی زیادی بین چین و ایران منعقد شد و در پی آن، شرکت‌های چینی متعهد شده‌اند که به ایران در ساخت بخش‌های انرژی هیدروکربنی و هسته‌ای کمک کنند.

چینی‌ها خود را دارای قدرت، فناوری و تجهیزات معرفی می‌کنند و ایران را به‌عنوان یک منبع غنی و یک بازار بالقوه وسیع.

چین در عرصه بین‌الملل روابط پیچیده‌ای را باید هدایت کند؛ از یک‌سو رابطه با ایران و از سوی دیگر رابطه با آمریکا و کشورهای خلیجی.

در حوزه امنیتی، ممکن است چین فروش تسلیحات به ایران را افزایش دهد یا اینکه ایران را از لحاظ نظامی تقویت کند تا جایگاه نظامی آمریکا در خلیج‌فارس را به چالش بکشاند؛ خلیج‌فارس مهم‌ترین راه انتقال محموله‌های نفتی از خاورمیانه به چین است.

برخی از استراتژیست‌های آمریکایی از این می‌هراسند که چین به‌عمد سعی کند نیروهای ایران را تقویت نماید تا تمرکز و قدرت نظامی آمریکا در منطقه را از بین ببرد و در نتیجه به خواسته‌های خود در شرق آسیا دست یابد؛ برای مثال، چین می‌تواند تسلیحات و آموزش‌هایی به ایران بدهد تا توانایی نامرئی بودن و ناشناس بودن نیروهای نظامی ایران در عملیات‌ها افزایش یابد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است