منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۹:۱۶
شناسه خبر: 181584
گروه :خبر
32

استاد اقتصاد دانشگاه الزهراء اظهار کرد:اقتصاد مقاومتی باید در مقابل نوسانات داخلی و بین المللی موجود مقاوم باشد و راهکار آن اجرای اقتصاد اسلامی است.

ایرج توتونچیان، کارشناس مسائل اقتصادی واستاد دانشگاه الزهراء در گفتگو با خبرنگار اقتصادی هرمز با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی جزئی از قانون است که با رای مردم به تصویب رسیده است، گفت: طبق اصل 44 و مقدمه قانون اساسی اقتصاد باید اسلامی باشد و با هدف بسط حق وعدالت اجرا شود.
وی با اشاره به اینکه در سال های پس از انقلاب دولت ها به اقتصاد اسلامی توجه نکردند، اظهار کرد: در سال 62 عملیات بانکی بدون ربا تصویب شد که با زاویه گرفتن از جایگاه خود به جایی رسید که بانک ها نه تنها مشکلی از مشکلات مردم را حل نکردند بلکه مشکلات مضاعفی را بوجود آوردند .

توتونچیان با بیان اینکه معوقات  بانکها ارقام مختلفی بین 75 تا85 هزار میلیارد تومان را رقم زده است،افزود: بانک ها علی رغم اینکه به سمت اجرای قانون نرفتند و قانون غیرربوی را عمل نکردند بلکه نرخ بهره و ربا  به 30 درصد رسید که در دنیا بی سابقه است.
وی تصریح کرد: در نظام سرمایه داری بانکها به عنوان واسطه وجوه تعریف شدند که نقششان در اقتصاد دادن وام، خلق پول و سفته بازی است و باعث ایجاد بیکاری و تورم در جامعه شدند.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه عملکرد بانکهای کشورمان مانند نظام سرمایه داری است، اظهار داشت: نظام بانکداری ربوی مطلقا نقش فعالی در اقتصاد کشور ندارد چرا که اگر قرار بانکداری اسلامی را بر اساس قانون عملیات بانکی اجرا می شد تا حد زیادی اقتصاد را در برابر نوسانات بین المللی و داخلی بیمه می کرد لذا این کار انجام نشده و باعث بوجود آمدن معضل بزرگی به نام بیکاری در جامعه شده اند.
وی تصریح کرد: دولت ها که توانایی اجرای تعهدات وزرات خانه ها و پرداخت مطالبات پیمانکاران را ندارند باعث می شوند مطالبات معوق برعهده بانک ها قرار گیرد و این امر زنجیر وار باعث سردرگمی اقتصادی می شود.

استاد دانشگاه الزهراء تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی باید در مقابل نوسانات داخلی و بین المللی موجود مقاوم باشد و راهکار آن اجرای اقتصاد اسلامی است.

وی با بیان اینکه هدف نهایی نظام اقتصاد اسلامی عدالت است، گفت: اگر مثلثی را ترسیم کنیم که در راس مثلث عدالت است یکی از زوایای آن تعاون و دیگری رفاه اجتماعی است.
توتونچیان اظهار کرد: قوانین مربوط به تعاون و قانون تجارت، قانون مدنی ، قانون مالیات بر درآمد و بقیه قوانینی که بر فعالیت های اقتصادی حاکم است به تعاون توجه نداشته و و با سرپوش اسلام مسائل اقتصادی انجام می دهد.

وی با بیان اینکه در در نظام سرمایه داری تعاون جایگاهی ندارد،تصریح کرد: رفاه اجتماعی و تعاون اساس اقتصاد اسلامی است که ما را به عدالت که هدف غایی است می رساند لذا این امر مغفول واقع شده و قانون نیز از تعاون حمایت نمی کند.
استاد دانشگاه الزهراء گفت: یکی از پایه های شکننده مقاومت سازی اقتصاد بیکاری است که دولت های گذشته نسبت به این مسئله کم توجه بودند که برای جامعه تبدیل به معضل بزرگی شده است.
وی لازمه اجرای اقتصاد مقاومتی را ایجاد اشتغال دانست و افزود: دولت ها تاکنون هیچ برنامه ای برای افزایش اشتغال نداشتند لذا با سخنرانی و وعده مشکل بیکاری در جامعه حل نمی شود

توتونچیان تصریح کرد: این که منتظر باشیم که موافقت نامه هسته ای امضا شود و وضع مملکت درست شود یک خیال و توهم است.
وی با بیان اینکه باید به فکر پیاده کردن اقتصاد اسلامی در کشور بود، عنوان کرد: چه توافق نامه امضا شود یا خیر اقتصاد کشور را باید به سمت اقتصاد اسلامی برود.
کارشناس مسائل اقتصادی یادآورشد:اجرای سیاست های بانکداری بدون ربا تاثیر فوق العاده ای در رفع مشکلات اقتصاد کشور داردکه برای دولت ها ، دانشگاهها و افرادی که بانک ها را اداره می کنند مطرح نیست.
وی با اشاره به موفقیت کشور در جنگ 8 ساله گفت: جنگ اقتصادی جنگ زیرکانه ای است که مهم تر مسئله آن ربا خواری است و کشور ما در صحنه های اجتماعی و اقتصادی توفیق زیادی نداشته که امید می رود به فکر اقتصاد اسلامی باشیم.
توتونچیان اظهار کرد: اگرنپذیریم که این جنگ اقتصادی مربوط به ربا خواری و پول است بی راهه است و اگر خودمان را از رفتار های ناشایستی که از نظردین ما مغفول است جدا نکنیم این اشکالات همچنان ادامه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه حل شدن در نظام سرمایه داری نتایج زیانبار اخلاقی و اجتماعی بسیاری بهمراه دارد،خاطر نشان کرد: در جنگ اقتصادی تسهیلات ما در مقابل رقیب ابتدایی و شکننده است و مردم از انقلابانتظار قرار گرفتن در جریان عظیم نظام سرمایه داری را ندارند.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است