منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۷:۲۶
شناسه خبر: 313643
گروه :خبر
_DSC0781
 

نماینده ولی فقیه در ناحیه بسیج ابوموسی:

هدفهای اسلامی به پشتوانه اقتصاد سالم محقق می شود

حجت الاسلام والمسلمین رضایی گفت: همان طوری که از شرائط اولیه یک اجتماع سالم اقتصاد سالم است، هدفهای اسلامی به پشتوانه اقتصاد سالم محقق می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از نافذ آنلاین،همزمان با 12 اردیبهشت سالروز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری، نشست روشنگری با موضوع اقتصاد مقاومتی و اقتصاد اسلامی با حضور بسیجیان و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین رضایی نماینده ولی فقیه در ناحیه بسیج ابوموسی، برگزار شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین رضایی در ابتدای این نشست ضمن تبریک هفته معلم و هفته عقیدتی سیاسی در سپاه، گفت: از نظر اسلام هدفهای اسلامی بدون اقتصاد سالم غیرقابل تأمین است. اسلام می خواهد که غیرمسلمان در مسلمان تسلط و نفوذ نداشته باشد. این هدف هنگامی میسر است که ملت مسلمان در اقتصاد نیازمند نباشد و دستش به طرف غیرمسلمان دراز نباشد.

 

وی در ادامه با اشاره به نظریات شهید مطهری در بحث اقتصاد، گفت: استاد مطهری در کتاب خود اشاره می کند که عده ای معتقدند که اسلام و اقتصاد یک مسأله جداگانه است، اسلام به عنوان یک دین برای خودش قلمرویی دارد، و اقتصاد به عنوان یک علم و یا یک فلسفه نیز برای خودش قلمرویی دیگر دارد.

 

رضایی گفت: بعضی پا فراتر نهاده و گفته اند زندگی به طور کلی یک مسئله است و دین مسئله دیگر، دین را نباید با مسائل زندگی مخلوط کرد. اما استاد شهید مطهری معتقد است که این اشخاص در اشتباه هستند. اشتباه اولشان این است که مسائل زندگی را مجرد فرض می کنند، خیر، زندگی یک واحد و همه شؤونش توام با یکدیگر است، صلاح و فساد در هر یک از شؤون زندگی، در سایر شؤون مؤثر است. ممکن نیست اجتماعی مثلا فرهنگ یا سیاست، یا قضاوت یا اخلاق و تربیت و یا اقتصادش فاسد باشد اما دینش درست باشد و بالعکس .

 

وی گفت: اما شهید مطهری معتقد است که اسلام با اقتصاد پیوند دارد و اقتصاد در دل متون اسلامی نهفته است و بحث اقتصاد به وضوح در قرآن کریم مطرح است و قرآن در موضوع اقتصاد آیه های فراوانی دارد.

 

نماینده ولی فقیه در ناحیه بسیج ابوموسی تصریح کرد: از نظر استاد شهید مطهری اسلام با اقتصاد دو پیوند دارد. پیوند مستقیم اسلام با اقتصاد از آن جهت است که مستقیما یک سلسله مقررات اقتصادی درباره مالکیت، مبادلات، مالیاتها، ارث، هبات و صدقات، مجازاتهای مالی یا مجازاتهایی در زمینه ثروت و غیره دارد.

 

رضایی افزود: از نظر استاد مطهری پیوند غیرمستقیم اسلام با اقتصاد از طریق اخلاق است. اسلام مردم را توصیه می کند به امانت، عفت، عدالت، احسان، ایثار، منع دزدی، خیانت، رشوه. همه اینها در زمینه ثروت است و یا قسمتی از قلمروی این مفاهیم ثروت است. تا حدود مسائل اقتصادی روشن نشود، حدود عدالت و امانت و عفت و احسان و همچنین حدود دزدی و خیانت و رشوه روشن نمی شود .

 

وی اظهار داشت:  اسلام که پول پرستی را محکوم کرده است، پول و ثروت را محکوم نکرده است، اسلام به تولید ثروت (کشاورزی، دامداری، صنعت و غیره) توصیه کرده است . به مبادله ثروت یعنی تجارت و داد و ستد توصیه کرده است. به مصرف رساندن از نظر شخصی در حدود احتیاجات فردی خالی از هر نوع تجمل و اسراف که مفسد انسان است توصیه شده است . اما تبذیر و اسراف و تضییع آن ممنوع است و مقررات سخت قضائی و جزائی در مورد حیف و میل ها و سرقتها و خیانتها وضع شده است.

 

حجت الاسلام والمسلمین رضایی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی، گفت: ما نیاز به اقتصاد برنامه ریزی شده داریم و با وجود نیروی انسانی خلاق و با استعداد و منابع سرشار طبیعی می توانیم مشکلات اقتصادی کشور را حل کنیم.

 

وی گفت: دولت باید برای تقویت تولید داخلی از ورود کالاهایی که مشابه داخلی دارد جلوگیری کند تا تولید داخلی رونق گیرد و از بیکاری کارگران کشور جلوگیری شود.

_DSC0787

_DSC0788

_DSC0790

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است سواحل نیازمند سیاستگذاری صحیح مدیران/مشکلات معیشتی مردم در سواحل بیانگرهدر رفت ثروت ملی است