منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۸
شناسه خبر: 201741
گروه :خبر
13940420000476_PhotoA

رئیس پیشین سازمان جاسوسی آمریکا در گفت‌وگو با یکی از روزنامه‌های آلمان با ابراز نگرانی از توافق میان ایران و ۱+۵، ایران را برای آمریکا خطرناک‌تر از گروه تروریستی داعش دانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «مایکل هایدن» پیش از این رئیس سازمان جاسوسی آمریکا (CIA) و آژانس امنیت ملی این کشور (NSA) بوده است. وی که یکی از مهره‌های کلیدی در دوران ریاست‌جمهوری «جرج بوش» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا محسوب می‌شود در موضع‌گیری درباره تحولات خاورمیانه، ایران را برای آمریکا خطرناک‌تر از داعش دانست و گفت که در دوران تصدی مسئولیت وی در فاصله سالهای 1999 تا 2005 هرگز بحران‌هایی شبیه به آنچه اکنون در مناطق بحران‌زده مثل عراق و سوریه رخ می‌دهد را مشاهده نکرده است.

وجود داعش، القاعده، گروه‌های کرد، سنی و شیعه و علوی از مواردی هستند که وی به آنها اشاره کرده است.وی معتقد است که تلاش می‌شود که مسئله القاعده حل شود اما تقریبا هیچ پیشرفتی به دست نیامده و حتی بدتر شده است. در منطقه خاورمیانه دشوار است که سیاستی را پیش برد.

هایدن از کردها با عنوان بهترین هم‌پیمان آمریکا در منطقه نام برد و با تاکید بر این ادعا که دولت اوباما از عراق متحد حمایت می‌کند گفت که به عنوان مثال این در تصمیم آمریکا مبنی بر فرستادن سلاح برای کردها تاثیر دارد.

 روزنامه آلمانی ولت همچنین از وی پرسید که آیا می‌توان تصور کرد که عراقی فدرالیزه  شده وجود داشته باشد در شرایطی که قدرت‌های منطقه‌ای یعنی ایران و ترکیه استقلال ترکیه را نمی‌پذیرند؟

این مقام آمریکایی گفت که آمریکا از این اقدام به شدت حمایت می‌کند . وی مخالفان چنین اقدامی را درک می‌کند چرا که قبل از این عراق تحت حاکمیت عثمانی بوده است  و عراق به شکل کنونی وجود نداشته بود.

هایدن همچنین گفت: « من تصور نمی‌کنم که عراق و سوریه بار دیگر قدرت بگیرند. از این رو باید موارد دیگری را درنظر گرفت. به همین دلیل از مسلح کردن کردها حمایت می‌کنیم.»

در بخش دیگری از این گفت‌وگو به مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 اشاره شده هایدن در این مورد گفت: « من بسیار نگران هستم. توافقی خوب با ایران به این کشور حق می‌دهد که دارای صنایع هسته‌ای باشد و بتواند ظرف 12 ماه بمب بسازد. توافق ایران را در خانواده ملل قرار می‌دهد و تحریم‌ها علیه این کشور لغو می‌شوند بدون اینکه بدانیم آیا ایران کوچکترین تمایلی دارد تا بی ثباتی در هژمونی منطقه را کنار بگذارد.»

 رئیس پیشین سازمان سیا در بخش پایانی این گفت‌وگو از داعش به عنوان بزرگترین خطر منطقه یاد کرد اما ایران و گسترش برنامه هسته‌ای این کشور را تهدید جدی برای آمریکا دانست.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است