منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۶
شناسه خبر: 240644
گروه :خبر
13940430000727_PhotoA

مدیر کل اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه از دولت واشنگتن خواست تجربه عراق که در جریان آن از نتایج بازرسی‌های بین‌المللی برای حمله به عراق استفاده شد درباره ایران تکرار نشود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، دومین روز کنفرانس «منع اشاعه و خلع سلاح اتحادیه اروپا»، امروز پنجشنبه در شهر بروکسل، برگزار شد.

«هانس بلیکس»، مدیر کل اسبق سازمان انرژی اتمی، در سخنرانی خود در این نشست از دولت آمریکا خواست که تجربه بازرسی‌های موسوم به «آنسکام» عراق را در ایران تکرار نکند.

وی گفت: آمریکا نباید از اطلاعات آژانس برای هدف قرار دادن تأسیسات هسته‌ای استفاده کند.

منظور از برنامه «آنسکام» که سرواژه‌ای متشکل از حروف اول «کمیسیون ویژه سازمان ملل» در زبان انگلیسی است، نظام بازرسی سازمان ملل بین سالهای 1991 تا 1999 برای بازرسی از برنامه تسلیحات کشتار جمعی قرار بود.

اسکات ریتر، یکی از بازرسان سازمان انرژی اتمی، افشا کرد دولت آمریکا و انگلیس واشنگتن مسئولیت هدایت کل عملیات بازرسی از برنامه تسلیحاتی عراق را به عهده داشته و از اطلاعات مورد نظر برای حمله به تأسیسات عراق در سال‌های بعدتر استفاده کرده است.

بلیکس در سخنرانی روز پنجشنبه محرمانه ماندن اطلاعات را اصل بنیادین اعتماد به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همکاری کشورها با این نهاد نظارتی سازمان ملل دانست و تصریح کرد در صورتی که کشوری احساس کند اطلاعاتش به دست نهادهای اطلاعاتی کشورهای دیگر افتاده، اعتمادی به آژانس نخواهند داشت.

مدیر کل اسبق آژانس در بخش دیگری از اظهاراتش، پادمان‌های آژانس را از یکی از بخش‌های اساسی برجام خواند و از این نهاد نظارتی خواست که درباره ایران اصول حرفه‌ای و بی‌طرفی را رعایت کند.

روز گذشته یوکیا آمانو، مدیر کل فعلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته بود نظارت‌های فراپروتکلی مندرج در برجام، خاص ایران هستند و این کشور به عنوان کشوری استثنا در نظر گرفته شده است.

«هانس بلیکس» همچنین خطاب به مخالفان برجام گفت که حتی اسرائیل هم مخالفت با این توافق را کنار گذاشته است. وی «برجام» را سندی دانست که دریچه‌ای برای حل و فصل تراژدی‌های دیگر مانند سوریه در اختیار جامعه بین‌المللی قرار می‌دهد.

وی درباره برجام همچنین خاطرنشان کرد که بازگشت مجدد تحریم‌ها علیه ایران در صورت عدم پایبندی این کشور به تعهداتش، نیازمند تصویب شورای امنیت نخواهد بود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است