منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴ - ۸:۵۶
شناسه خبر: 254689
گروه :خبر
IMG_0002 (3)

در تاریخ تحولات صنعت حمل و نقل کشورمان، روزها و ایام سرنوشت سازی بوده اند که نقشی تعیین کننده در شکل گیری و انسجام شبکه حمل ونقل کشور داشته اند و 26 آذر سال 1362 نیز از آن جمله است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ گرچه قدمت و تاریخچه حمل و نقل به قدمت بشر برمی گردد لیکن مهمترین اسناد در زمینه حمل و نقل به راه ابریشم که از قدیمی ترین مسیرهای مبادله کالای تجاری و دانش و فرهنگ بشری بین تمدن های یونانی و لاتین با آسیای شرقی، هندوستان و چین به مسافت 12 هزار کیلومتری از روستای توان هوانگ چین تا شهر رم  می باشد  و شبکهٔ حمل‌ونقل عمومی عبارت است از خدمات حمل‌ونقل که در دسترس عموم قرار دارد.

حمل و نقل ، انتقال اشخاص و کالاها از نقطه ای به نقطه دیگر است. صنعتی که به تجهیز ملزومات حمل و انتقال اشخاص و کالاها می پردازد بخش مهمی از اقتصاد ملی را تشکیل می دهد که به صنعت حمل ونقل شهرت یافته است.

صنعت حمل و نقل شامل سه بخش حمل و نقل زمینی ، حمل و نقل هوایی  ، حمل و نقل دریایی است  چنانچه حمل و نقل توسط ترکیبی از انواع مذکور صورت گیرد، حمل و نقل چند کیفیتی یا مرکب نامیده می شود.

جمهوری اسلامی ایران؛  ازجمله کشورهایی است که به لحاظ قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب از مزایای ترانزیتی خوبی بهره مند بوده و با گسترش شبکه حمل و نقل و ارتباط مطمئن و کارآمد می تواند از این مزایای در راستای افزایش درآمدهای ارزی و ارتقای موقعیت استراتژیک خود در منطقه به نحو مطلوب استفاده کند.

حمل و نقل و اهمیت آن در استان هرمزگان که پایتخت اقتصادی ایران است .

علیرضا مجرد، مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان هرمزگان خاطرنشان کرد : از ابتدای سال تاکنون سه میلیون و 68 هزارو 211 تن کالای ترانزیتی از بندرعباس پایتخت اقتصادی کشور وارد و خارج شده است.

وی افزود : این میزان جا به جایی کالا موجب شده است تا بندرعباس از بین 32 مرز فعال کشور در جایگاه نخست ترانزیت قرار گیرد.

متولی بخش حمل و نقل در هرمزگان ، بیشترین کالاهای ترانزیتی از مرز بندرعباس را مواد سوختی ، انواع ترکیبات شیمیایی ، کالاهای ساختمانی ، لوازم خانگی و انواع پنبه برشمرد. مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان هرمزگان همچنین میزان تناژ کالاهای ترانزیتی در کل کشور را در این مدت 7 میلیون و 893 هزار و 743 تن کالا عنوان کرد. مهندس علیرضا مجرد اضافه کرد : 859 هزار و 997 تن کالا از مرز بندرعباس خارج و به سایر کشورها بویژه کشورهای حوزه خلیج فارس ترانزیت شده است .

وی رهگذر جنوب به شمال را یکی از مهمترین رهگذرهای بین المللی برشمرد که از مرز بندرعباس و استان هرمزگان گذر می کند و قاره آسیا را به اروپا متصل و نیازهای مواد اولیه کشورهای ترکمنستان – قزاقستان – گرجستان – آذربایجان – ارمنستان – روسیه – ازبکستان و ترکیه را فراهم می کند.

در تاریخ تحولات صنعت حمل و نقل کشورمان، روزها و ایام سرنوشت سازی بوده اند که نقشی تعیین کننده در شکل گیری و انسجام شبکه حمل ونقل کشور داشته اند و 26 آذر سال 1362 نیز از آن جمله است.
14 سال پس از زمان صدور فرمان امام راحل در سال 1376 به پیشنهاد وزارت راه و ترابری وقت و برای آگاه سازی هرچه بیشتر جامعه با نقش و جایگاه بخش حمل و نقل روز 26 آذر ماه از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور به عنوان روز حمل ونقل تعیین شد.

 

 

انتهای پیام/م

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی