منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۹:۵۵
شناسه خبر: 254620
گروه :خبر
بحران کم آبی

با توجه به وضعیت بحرانی آب آشامیدنی در کشور و کم شدن ذخایر آب زیر زمینی در این یادداشت سعی شده علل عمده این مشکل بررسی شود و راهکارهایی که اهل دانش در این زمینه داده اند را بررسی نماییم .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ همگی می دانیم که آب یکی از عناصر مهم حیات است و بدون آن لحظه ای زندگی ممکن نیست .

آب یکی از ابزارهای توسعه در جوامع روستایی و شهری به شمار می رود . در 11 سال اخیر کشور ما دچار بحران بی آبی و کم آبی شده . خشک سالی های پی در پی در مدیریت آب و منابع آبی کشور با مشکلاتی مواجه شده است و مسئولان را بر آن داشته تا در فصول مختلف سال هشدار هایی را در خصوص تامین آب به مردم بدهند . کم آبی در روند کار کشور مشکل ایجاد کرده است وجه مشترک انجام هر کاری آب می باشد ، همه کارها از تولید و ساخت کارخانه ها و کارگاه ها گرفته تا کارهای به نظر معمولی و کوچک در منزل مانند گردگیری و کارهای روزانه ، همه و همه نیازمند آب می باشند .

تامین و مدیریت منابع آبی کشور هم در بخش شرب و هم کشاورزی و هم تولید به عهده شرکت مدیریت منابع آب کشور است . در سال های آبی 89 – 90 متاسفانه در دوره اول یعنی پاییز شاهد کمترین بارش در طول 43 سال دوره آماری بلند مدت بوده ایم این میزان در طول دوره آبی بی سابقه بوده است .

در پی این آمارها :

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اعلام اینکه 90 درصد دشت های ممنوعه کشور دارای افت ذخیره آب هستند . وقوع خشک سالی های اخیر زنگ خطر را در دشت ها به صدا در آورده . در این چند سال کم شدن آب های زیر زمینی روز به روز بیشتر و بیشتر شده اما با بارندگی های اخیر و تحت تاثیر مثبت آن در بهبود وضعیت آب های زیر زمینی همچنان سطح این آب ها رو به کاهش است و ذخایر آب های زیر زمینی هم در وضعیت قرمز قرار دارند و اما  وضعیت بارندگی کشور از اول مشابه دراز مدت 79 درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته 15 درصد افزایش نشان می دهد ، حجم بارش در این مدت معادل 066/112 میلیارد مکعب بوده است

بیشترین مصرف این گرانبها ترین گوهر هستی در بخش کشاورزی است می توان به قاطعیت و محاسبات کارشناسان گفت که 90 درصد مصرف مایع حیات در کشاورزی صرف میشود در حالی که راندمان آبیاری این بخش 33 درصد است.

این میزان مصرف ایران در زمینه آب باعث شده است تا ما دچار خشکسالی های متوالی بشویم .

این مسئله سبب شده که مسئولان به فکر این باشند تا آب دریا را به آب شرب تبدیل کرده و آن را در خطوط لوله ها جاری کنند و حتی آنرا به بیابانها روانه کنند . در واقع می توان گفت که مردم هرمزگان این خطه ی مرزی بحران بی آبی را بیشتر از دیگران متحمل می شوند زیرا به دلیل طولانی تر بودن فصل گرما و کمتر بودن هوای مطبوع زمستانی  استفاده آنها از آب شرب و غیر شرب به طور نجومی رو به افزایش است .کاهش بارندگی و خشک سالی در هرمزگان موجب شده تا از 168 حلقه چاه ، 58 حلقه به طور کامل خشک شده، 67 حلقه آب شور و غیر قابل استفاده دارد و تنها 43 حلقه چاه با ظرفیت پایین در مدار قرار داشته باشند .

ذخیره آب در سدهای شمیل و نیان که در 4 سال گذشته به بهره برداری رسیده به واسطه کاهش نزولات آسمانی افزایش نیافته و عمده آب این دو سد برای مصارف کشاورزی به میناب منتقل می شود .یکی از نگران کننده ترین مسئله ها در جریان بحران بی آبی در هرمزگان این است که در حال حاضر به 400 روستای این استان مرزبان با تانکر آبرسانی می کنند. این آمار به ما نشان می دهد که حتی این بحران کم سابقه بی آبی را با این روش صرفه جویی هم مداوا نمی توان کرد . در واقع این صرفه جویی ساختار درستی ندارد و باید با مدیریت و کنترل بیشتری آن را هدایت کرد .در این بحران خطرناک بی آبی بیشتر از همه به سه شهر لطمه وارد شده :

سه شهر کرمان ، سنندج و شهر بندرعباس در وضعیت قرمز به سر می برند .

در حال حاضر آب مورد نیاز 14 شهر در هرمزگان با ظرفیت 43 هزار متر مکعب در شبانه روز از طریق آب شیرین کن تامین می شود.

به دلیل برداشت های بی رویه در گذشته در حال حاضر سالیانه افزون بر 210 میلیون متر مکعب کسری در منابع آب زیر زمینی داریم و با توجه به برداشت های فعلی صدمات جبران ناپذیری به مخازن و منابع آب زیر زمینی وارد گردیده.اگر چه مسئولان استان و وزارت نیرو توجه جدی به تامین آب شرب شهرهای هرمزگان دارند اما بحران آنقدر جدی است که دچار مشکلات بسیاری است.

 

 

انتهای پیام/م

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است