منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۱
شناسه خبر: 272224
گروه :خبر
mahyapour_14220619

مشتا یکی از قدیمی ترین روش های صید ماهی در هرمزگان است که با جزر و مد دریا انجام می شود .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، مُشتا نوعی روش صید سنتی آبزیان در استان هرمزگان در جنوب ایران است که این نوع صید با استفاده از جزر و مد انجام می‌شود.

در این روش چوب‌هایی به شکل ایستاده در ساحل کار گذاشته شده و با استفاده از تور حصاری ایجاد می‌شود که هنگام بالا آمدن آب تعدادی آبزی وارد آن شده و با پایین رفتن آب، آبزیان داخل آن به وسیله صاحبان مشتاها صید می‌شوند.

این نوع صید در اکثر سواحل استان هرمزگان انجام می‌شود.

تاریخچه این نوع صید به هزاران سال پیش و ایجاد تله‌هایی توسط چوب و یا سنگ و بعدها به همراه تور به مردمانی که در جنوب بریتانیای امروزی زندگی می‌کردند برمی‌گردد و آنگلو ساکسون‌ها وسیله شکار آبزیانی داشتند به نام Weir که می‌توان گفت نوعی مــُـشتاهای امروزی است.

طرح اولیه این نوع صید و تله‌گذاری بر روی رودخانه‌ها برای صید ماهی‌هایی که بر خلاف جریان رودخانه شنا می‌کردند به 8000 سال پیش بر می‌گردد.

بعدها در اروپای مرکزی مشتاها به شکل هفت در ابعادی به بزرگی 60 متر با چوب و تور درست می‌شد و صید ماهی به سبک مشتا تا سال 1700 تقریبا در تمام دنیا رواج یافت و در سال 1707 در شهری به نام “شیمابارا پنینسولا ” ژاپن، مشتایی به اندازه 360 متر پهن شد.

انتهای خبر/ پ

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است