منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۸:۱۷
شناسه خبر: 278069
گروه :خبر
HamMihan-20151431292189101341428681245.2866

صنایع دستی استان هرمزگان از گذشته تاکنون دستخوش تغییراتی شده است که باعث نادیده گرفتن برخی از سنت های باستانی شده که با پیشرفت علم و تکنولوژی سایه ی سیاهی بر سر شناخت فرهنگ کهن هرمزگان افکنده و مردمان از جستجو و کنکاش در رفتار و کردار اجداد و نیاکان خود جا مانده و در مشکلات ماشینی این روزگار غرق شده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، صنایع دستی از گذشته در فرهنگ ایرانیان جز اصالتهای خاص بوده است و در فرهنگ ایرانیان بوده و تاکنون هست و تا به امروز همگان دیده اند که قسمتی از این فرهنگ به دست بیگانگان افتاده اما همچنان این هنرها و هنرمندانمان از جایگاه خاصی در ایران برخوردارند و دیده ی جهانیان همیشه شاهد این خلاقیت در ایرانیان بوده اند.

هرمزگانی ها برعکس استان های دیگر که رسوم را در حالت قاب گرفته و دکوری نگه داشته اند سنت ها را همچنان در روال زندگی خود حفظ کرده و همچنان به آن پایبند هستند. با توجه به بافت سنتی، آداب و رسوم خاص و فرهنگی غنی و ریشه دار ،از گذشته بخش مهمی از انواع صنایع دستی را در خود جای داده که این صنایع دستی بومی در فرهنگ مردم هرمزگان از جایگاهی ویژه برخوردار می باشد. با الهام گرفتن از ذهن و طبیعت اطراف و با استفاده از دست و ابزار ساده وسایل تزئینی و کاربردی خلق می کنند که با نام صنایع دستی شناخته می شوند که این کار را از اجداد و نیاکان خود به ارث گرفته اند.

سواس sovas پای ابزاری است بافته شده از سیس sis رشته های بسیار محکمی که کنده و شاخه نخل را پوشانده است درست میشود.

سواس‌بافی یکی از شاخه‌های صنایع دستی حصیری ایران و رشته‌ی بومی استان هرمزگان است. استان هرمزگان، مهم‌ترین مرکز سواس‌بافی در ایران است. سواس‌باف، با طناب‌های نرم‌شده یک کفی می‌بافد و با چیلک‌های دیگری بندهای رو و پشت و بین انگشتان را روی آن درست می‌کند تا درنهایت پای‌افزار سواس تولید شود.

سواس نام کفش قدیمی مردمان هرمزگان در روزگاران گذشته بوده است سواس از نوعی برگ درخت خرما ساخته میشده وبه عنوان کفش و دمپایی مورد استفاده قرار می گرفته، استفاده ازاین کفش ها به دلیل اقلیم گرم و خشک و فراوانی درخت خرما رواج داشته است . در روزگار گذشته این کفش ها را خیس و مرطوب میساختند تا با استفاده از جریان هوا پا را خنک نگه دارند، همچنین از انتقال گرمای زمین به پا جلوگیری کنند این کفش ها زیبا ،ساده و محکم هستند.طریقه ساخت آن به این صورت می باشد. بعضی از مردم بشاگرد آن را برای فروش به شهرهای میناب،سیریک وبیابان میبردند.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است