منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۸
شناسه خبر: 282278
گروه :خبر
1استسقاء(www.finonline.ir)

مراسم دعای باران برای مردم بومی جنبه مقدسی پیدا کرده است. در سال‌هایی که باران به موقع نمی‌بارد و آب برکه‌ ها و چاه‌ ها کم می‌شود و دشت‌ها و صحراها سبز نمی‌شوند، و خشک سالی شود مردم منطقه مطابق رسوم قدیمی برای طلب باران آیینی را اجرا می کنند که به آن اصطلاحا قبله دعا گفته می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، در هرمزگان مراسم هایی در سنت و آداب و رسوم  رواج داشته که دانستن آنها خالی از لطف نیست. در زمان قدیم وقتی به مدت زمان طولانی در استان هرمزگان باران نمی آمد، مردم برای باریدن باران نیایش و قربانی هایی می دادند تا خدا این رحمت الهی را بر سر آنها بباراند.

به دعای طلب باران اصطلاحا “قبله دعا” رفتن می گویند. قبله‌ دعا از سنت پیامبران و یکی از مراسم قدیمی مردم استان هرمزگان است که تا به امروز هم‌چنان زنده است. این مراسم برای مردم بومی جنبه مقدسی پیدا کرده است. در سال‌هایی که باران به موقع نمی‌بارد و آب برکه‌ ها و چاه‌ ها کم می‌شود و دشت‌ها و صحراها سبز نمی‌شوند، و خشک سالی شود مردم منطقه مطابق رسوم قدیمی برای طلب باران آیینی را اجرا می کنند که به آن اصطلاحا قبله دعا گفته می شود. رسم قبله دعا را با صلاحدید یکی از ریش سفیدان و افراد با ایمان محل در یک روز جمعه برگزار می کنند.  در این روز همه اهالی از پیر و جوان، زن و مرد، به محلی خارج از شهر میروند.

آنها کودکان را بخاطر اینکه معصوم و بی گناه هستند و دعاهایشان زودتر اجابت می شود، با خود همراه می کنند. پس از رسیدن به محل مورد نظر که معمولا روی تپه ای واقع است شروع به خواندن دعا و نماز می کنند. پس از آن اقدام به قربانی کرده و از گوشت قربانی نذری می پزند. با غذای نذری فقرا و مساکین را اطعام می کنند و با دعا و خیرات از خدا می خواهند برای آنها باران بفرستد . آداب ظاهری خاص خود دارد ، آدابی همچون سه روز روزه بودن قبل از نماز و دعا ،‌ نپوشیدن لباس فاخر ، پیاده رفتن به مراسم قبله دعا و …

این رسم قدیمی، همه ساله در استان هرمزگان به خصوص؛ جزیره قشم برای ریزش به ‎موقع باران و یا ریزش زودتر و بیشتر باران، تعداد قابل توجهی گوسفند قربانی می‎کنند و گوشت آن‎ها را به صورت خورش درآورده و به همراه برنج بین مستمندان توزیع می‎نمایند. مراسم در بیرون شهر صورت می گیرد و پیش از هر کاری اهالی به خواندن نماز می‎ایستند و سپس گوسفندها را ذبح می‎کنند، هم زمان با فراهم کردن مراسم قربانی، آب انبارهای خود را که در محل به نام برکه معروف است؛ تخلیه و تمیز کرده و منتظر ریزش باران می مانند.

در قشم اگر خشکسالى باشد و باران نبارد گروهى از سیاهان ـ زن و مرد ـ کمر خود را با دستمال یا لنگ مى‏بندند و زنبیل در دست، پشت سر هم دستمال و لنگ کمر یکدیگر را مى‏گیرند و راه مى‏افتند و به در خانه‏ها مى‏روند و مى‏خوانند:

میش کوچک، اى شیک کوچک انشاء الله اى گردن زخمین انشاء الله خدا باران دهد انشاء الله به جو کاران دهد انشاء الله به فقیر اى دهد انشاء الله

مردم در طلب باران و به نیت آن گندم، برنج، جو، شکر، خرما و پول خیر مى‏کنند. اگر مقدار مواد غذایى که جمع مى‏شود زیاد باشد، سیاهان به خارج شهر مى‏روند، غذایى بى‏نمک درست مى‏کنند و در همان جا بر زمین مى‏ریزند تا موجودات که باران را به بند کشیده‏اند، باران را رها مى‏کنند. اگر باران زیاد ببارد براى دفع باران شیشه‏اى پر از آب را به نیت بند آمدن باران زیر خاک مى‏کنند.

 

انتهای پیام/م.ر

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است