منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۸:۳۴
شناسه خبر: 283102
گروه :خبر
1447507199492939

تلگراف وسیله‌ای برای انتقال پیام‌ها به فواصل دور از طریق یک فناوری سیگنالی است تلگراف زندگی بشر را دگرگون کرد و برخی از متفکران آن را حتی مهم تر از اینترنت می‌دانند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، در سال 1334 ه.ق مقدمات احداث تلگراف خانه در بندرعباس با ورود شخصی به نام “پن سنت” فراهم گردید نامبرده از هندوستان با کشتی وارد بندرعباس شده و وسایل سیم کشی نیز با خود آورد.

 

“اعتماد نظام” فرزند “شجاع نظام” نایب الحکومه وقت برای انجام دادن آن مهم همکاری نمود و تسهیلات لازم فراهم ساخت. سرانجام در سال 1335 ه.ق برابر با اول ماه می 1917 میلادی سیم تلگراف از بندرعباس به کرمان رسید و ارتباط تلگرافی برقرار گردید. مسیر عبور سیم عبارت بود از: باغو- قلعه قاضی- کشکو- نیان- دهنه تنگ- دولت آباد- کهن قاضی- ده سرد- سه چاه- کشکو در حوزه بافت- بافت- کیسکان- قلعه عسکر- نگار- چاری- کرمان

 

راه اندازی تلگراف بین بندرعباس و کرمان حدود 7 ماه به طول انجامید و در طول راه در 33 نقطه تلفن نصب کردند. در سال 1339ه.ق برابر با 1920 میلادی آقای “میرزا محمد علی خان سیروس” از طرف دولت ایران به عنوان اولین رئیس تلگراف خانه در بندرعباس منصوب و مشغول کار گردید. تلگراف خانه بندرعباس از مراکز درجه 4 و از جمله 45 نقطه ای بود که تلگراف به مقصد خارج از کشور مخابره می کرد.

 

یک دستگاه تلگراف که با باطری کار می کرد تشکیلات فنی تلگراف خانه بود. کابل تلگراف ابتدا از جزیره هنگام به قشم و سپس از قشم به بندرعباس رسید. “محله ی سیم بالا” به سبب آن که تلگراف از آن جا وارد بندرعباس شده بود و نام “سیم بالا” نامیده شد.

 

ساعات کار تلگراف خانه در آغاز روزی 7 ساعت بود و ارتباط تنها بین بندرعباس و کرمان برقرار می شد و مخابره تلگراف به سایر شهرها از طریق کرمان صورت می گرفت.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است