منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۰
شناسه خبر: 295716
گروه :خبر
30947_445

نیایشگاه میترا یکی از مکان های مذهبی برای زرتشتیان می باشد و گویا این تالار محل به جای آوردن مراسم مذهبی ویژه ای برای بزرگداشت در گذشتگان است. ساکنان تمدّن کهن ایران نیز از برای خود خدایی و آیین پرستشی داشته اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، هرمزگان گذشته از جایگاه ویژه طبیعی ، جغرافیایی ، استرتژیک و دارا بودن منابع سرشار زیر زمینی و دریــایی از لحــاظ تاریخی نیز از مناطق کهن ایران به شمار می رود و از گذشته های دور دارای فرهنگی درخشان بوده است .

 

در پانزده کیلومتری شهر قشم در مسیر راهی که به منطقه باستانی خربز یا خربس و سپس به بندر سوزا منتهی میشود. یک رشته کوه طولانی وجود دارد که در دل آن معماری صخره ای شگفتی قرار دارد. ورود به این فضای صخره ای از طریق روزنه های غارمانندی ممکن است که تعداد آن ها به نه روزن در سه ردیف می رسد. در ردیف بالا شش، در حاشیه وسط دو و در پایین یک روزن تعبیه شده است.

 

نیایشگاه میترا یکی از مکان های مذهبی برای زرتشتیان می باشد. گویا این تالار محل به جای آوردن مراسم مذهبی ویژه ای برای بزرگداشت در گذشتگان است. ساکنان تمدّن کهن ایران نیز از برای خود خدایی و آیین پرستشی داشته اند. ستایش میترا، خدای خورشید و عدالت، پیش از زرتشت و دست کم 6 قرن پیش از میلاد در ایران رواج داشت؛ دینی چند خدایی که میترا گران قدرترین ایزد آن بود. ردّ پای این خدا را می توان تا 15 قرن پیش از میلاد مسیح نیز یافت. پیروان میترا در غارهای طبیعی دور از گذرگاه ها و شهرها به نیایش می پرداختند.

alalam_635293469020731825_25f_4x3

درپشت این روزنه های متعدد، تالاری به مساحت 25 متر مربع و با ارتفاع 2/70 متر در دل صخره و سنگ حفر شده است که سقف آن مسطح می باشد. یک رشته کوه طولانی وجود دارد که در دل آن معماری صخره ای شگفتی قرار دارد. ورود به این فضای صخره ای از طریق روزنه های غار شکلی ممکن است که تعداد آنها به نه روزن در سه ردیف می رسد. در ردیف بالا شش، در حاشیه وسط دو و در پایین یک روزن تعبیه شده است .

‏این نیایشگاه نشانگر احداث آن در دوره مادها است. این مجموعه، از نظر نماسازی ، با معبد یا آرامگاه صخره ای ” ‏کلات خورموج” در دامنه کوه مند بوشهر شباهت بسیار دارد. هم جواری این محل با شهر باستانی خربز نشان می دهد، در دوره مادها یک تمدن بزرگ پیشرفته در جزیره قشم وجود داشته است. در دوره مادها یک تمدن بزرگ پیشرفته در جزیره قشم وجود داشته است.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است