منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۸
شناسه خبر: 331243
گروه :خبر
upolod_9348b_srood
 

مقام معظم رهبری؛

نیاز امروز کشور به سرود

سرود از جمله قالب های هنری است که از دیرباز تا کنون مورد وثوق آحاد جامعه به خصوص جوانان بوده است و در جاهای مختلفی کاربرد دارد. سرود حماسی باعث ایجاد شور و شعف در بین مردم و حس حرکت و کار می شود مانند آنچه در دوران دفاع مقدس داشتیم و انواع مارش های نظامی و امثالهم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از ندای ساحل، مقام معظم رهبری در دیدار با شاعران یکی از نیازهای امروز را سرود های متناسب با زمان برای نشر معارف اسلام دانستند.

 

سرود از جمله قالب های هنری است که از دیرباز تا کنون مورد وثوق آحاد جامعه به خصوص جوانان بوده است و در جاهای مختلفی کاربرد دارد. سرود حماسی باعث ایجاد شور و شعف در بین مردم و حس حرکت و کار می شود مانند آنچه در دوران دفاع مقدس داشتیم و انواع مارش های نظامی و امثالهم.

 

دوراندیشی مقام معظم رهبری نسبت به نیاز فرهنگی کشور و کمبود سرود های انقلابی برای نشر معارف مورد نیاز بسیار حائز اهمیت است و نشان دهنده کمبود کار های فاخر در این حوزه می باشد.

 

شاید یکی از دلایلی که سرود های انقلابی در چند سال اخیر به نتایج مورد قبولی دست پیدا نکرده اند اشعار کم محتوا و رغبت نداشتن خوانندگان به سمت ترانه های حماسی بوده است به نوعی که شاهد کاهش تولید اثر در این حوزه بوده ایم و حال مقام معظم رهبری آن را به عنوان یک نیاز در جمع شاعران و نویسندگان کشور مطرح می کند تا به عنوان یک دغدغه سرلوحه فرهیختگان قرار گیرد.

 

یکی از ویژگی های یک سرود نیز باید در کنار لحن دلنشین و محتوای پرمعنای آن ساده و روان بودن آن است تا به راحتی بر زبان مخاطب بنشیند و با یک بار تکرار آن را به ملکه ذهن سپرده و در محافل مختلف بر زبان جاری سازد.

 

از جمله سرود های حماسی و انقلابی در دوران گذشته می توان به “آمریکا، آمریکا مرگ به نیرنگ تو” یا ” این پیروزی” اشاره کرد که در دوران خود با اقبال بسیار خوبی به خصوص توسط جوانان برخوردار شده بود.

 

بیان این جمله از مقام معظم رهبری در جمع شاعران نیاز سنجی ولی فقیه از خواسته های جوانان است به نوعی که جوان امروز ما هم به شعر نیاز دارد و هم سرود مناسب و با معنی.

 

باید منتظر بود تا با برنامه ریزی مناسب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهد آثار فاخری در این قالب از هنر بوده و جایگاه آن را بیش از پیش تقویت کنیم.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است