منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۳
شناسه خبر: 371900
گروه :خبر
30359wpid-25668_311

شهرستان بشاگرد با جمعیتی بیش از ۴۰ هزار نفر تاکنون از وجود امام جمعه بی‌بهره بوده و فریضه عبادی سیاسی نمازجمعه در این منطقه برپا نمی‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از بشاگرد نیوز؛ دین مبین اسلام همواره ضمن توصیه به برپایی نمازجماعت مردم را به شرکت در صفوف به‌هم‌تنیده و فریضه عبادی دعوت کرده و آن را اقدامی برای ایجاد وحدت و اتحاد مسلمین عنوان کرده است.

نمازجمعه نیز به عنوان یک فریضه عبادی سیاسی از عباداتی است که در دین اسلام نسبت به برپایی آن تاکید شده و اداء آن در زمان امام معصوم(ع) واجب تخییری و در عصر امام معصوم(ع) واجب عینی است و هدایت و روشنگری مردم و آگاهی دادن از مسائل روز ره‌آورد دیگر نمازجمعه است که توسط ائمه جمعه به سمع و نظر نمازگزاران رسیده می‌شود.

فارغ از این مسائل آنچه نقش ائمه جمعه را علاوه بر هدایت و روشنگری جامعه برجسته‌تر می‌کند، جایگاه آنها به عنوان شخصیت نخست یک منطقه در رونق و آبادانی جامعه از منظر اجتماعی، فرهنگی و عمرانی است.

هشت سال از شهرستان شدن بشاگرد و ۳۸ سال از انقلاب با شکوه ایران اسلامی می‌گذرد اما هنوز هم این شهرستان از داشتن امام‌جمعه محروم بوده و مردم این دیار در این مدت از نعمت نمازهای روز جمعه بی‌نصیب مانده‌اند که مسئولان باید به این امر توجه جدی داشته باشند.

بشاگرد همزمان با سیریک شهرستان شد و در حال حاضر شهرستان سیریک امام جمعه دارد اما شهرستان بشاگرد همچنان از وجود امام جمعه بی بهره است و همچنین بخش هشتبندی میناب خطیب جمعه دارد اما مسئولان شهرستان بشاگرد تمایلی به حضور خطیب جمعه ندارند زیرا معتقدند سبب بیداری و فعالیت آنان می شود.

برخی مسئولان از معرفی شدن امام جمعه  بشاگرد بعد از تکمیل مسجد جامعه این شهرستان خبر می دهند و این در حالی است که روند تکمیل مسجد جامع این شهرستان به کندی پیش می رود مردم تا کی باید چشم انتظار باشند؟ مردم تاکی باید از فریضه عبادی سیاسی نمازجمعه بی بهره باشند؟

شاید از دلایل محرومیت دیرینه شهرستان بشاگرد نبود امام جمعه برای مطالبه خواسته‌های مردم و نیازهای فرهنگی و عمرانی منطقه باشد.

یکی از فرهنگیان بشاگرد با بیان اینکه امام‌جمعه حلقه اتصال مردم و مسئولان در هر شهر است که متأسفانه شهرستان بشاگرد از این قاعده مستثنا بوده است؛ اظهار کرد: اقامه نماز جمعه و بهره‌مندی از امام‌جمعه در شهرستان بشاگرد به‌ عنوان مرکز بخش می‌تواندگره‌گشای بسیاری از مشکلات مردم منطقه باشد و بهتر است مسئولان برای به سرانجام رسیدن این خواسته مردم تعلل نکنند.

خسرو زارعی یکی از اهالی بشاگرد نیز ضمن انتقاد از نبود امام جمعه در این شهرستان ؛ افزود: امام جمعه میتواند مردم را به تقوای الهی دعوت کند و مردم را از مسائل روز آگاه سازد .

وی در ادامه بیان کرد: مردم شهرستان بشاگرد و روستاهای آن در همه زمینه ها مشکلات فروانی دارند از جمله راه شهرستان و روستاها، کمبود آب شهرستان و روستاها و بخش های آن،بهداشت و درمان ،بیمارستان،مدارس موضوع بیکاری که بیش از ۵۳ درصد مردم بشاگرد بیکار هستندو جوانان مجبور هستند جهت تامین مخارج زندگی به شهرهای دیگر استان مهاجرت کنند و امام جمعه میتواند این مسائل و کمبود های مردم را به عنوان زبان مردم به مسئولین گوشزد نمایید.

زارعی در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه چرا مسئولان تاکنون از نبود امام جمعه در این شهرستان سکوت کرده اند و انتقادی نکرده اند؛ تصریح کرد: هیچ مسئولی دوست ندارد در راستای کارهای آنها که در زمینه های گوناگون و کمی و کاستی هایی که وجود دارد و به آنها مربوط می شود از تریبون نمازجمعه انتقاد منصفانه در فضای مجازی و رسانه ها به ویژه صدا و سیما به آگاهی عموم مردم و مسئولان بالا دستی آنها برسد.

کمالی یکی دیگر از اهالی بشاگرد در این باره گفت: متاسفانه برخی مسئولان نمی خواهند بشاگرد امام جمعه داشته باشد چرا ناظر بر کارشان خواهد بود و بدون امام جمعه می توانند آزادانه فعالیت کنند.

 مصطفی محب زاده رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بشاگرد افزود: در خصوص وجود امام جمعه پیگیری لازم انجام داده ایم و مکاتباتی هم با دفتر شورای سیاست گذاری انجام شده است ولی متاسفانه نتیجه ای نداشت و هیچ گونه زیر ساخت اولیه ای در رابطه با این کار صورت نگرفته است.

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
توقیف یک فروند شناور و کشف ۳۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در کیش ذلت گاهی از جانب مسئولین به مردم کشور تحمیل می شود/ دولت باید به فکر چرخاندن چرخ های اقتصاد باشد از هنجار شکنی دانشگاه با اجرای موسیقی زنده تا برخورد توهین آمیز با مسئول بسیج علوم پزشکی قاچاق کالا مرکب مرگ جوان سلامگو در محورحسنلنگی-بندرعباس شد رزمایش بیست هزار نفری مدافع حرم در هرمزگان برگزار می شود تکیه بر توان داخلی رمز موفقیت در عرصه دفاع است/ تعهدات بین المللی ابزاری برای حفظ منافع کشورهای زورگوست تردد بیش از ۴۰۰هزار خودور سنگین در محور بندر شهید رجایی به بندرعباس ولایت فقیه استمرار حرکت انبیاست /انتهای لیبرالیسم آزادی اخلاقی و اجتماعی است/ مذاکرات،دستاورد شهدای هسته ای را از چنگمان درآورد سواحل مکران ما را به چهارگوشه جهان وصل می کند/ احداث بزرگترین موج شکن کشور در جاسک توسط ارتش درمان به موقع ایدزعامل مهم کنترل بیماری در جامعه است / وجود ۱۰۰ هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز ناشناس در کشور