منتشر شده در تاریخ: جمعه ۲۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۳
شناسه خبر: 221182
گروه :خبر
13921211000745_PhotoA

معاون نماینده ایران در سازمان ملل در وین نگرانی عمیق کشورمان را در قبال پیامدهای منفی دسترسی دست و دلبازانه دانشمندان اسرائیلی به تأسیسات هسته‌ای کشورهایی مشخص از جمع دارندگان سلاح هسته‌ای در زمینه امنیت منطقه اعلام کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، نماینده جمهوری اسلامی ایران در جریان جلسه عصر پنجشنبه اجلاس 59 کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در وین در حال برگزاری است، در سخنرانی خود پیرامون توانمندی‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی اظهار داشت که توانمندی‌های هسته‌ای رژیم اسرائیل با ابعاد نظامی از قبل به اثبات رسیده آن همیشه به عنوان یک منبع نگرانی جامعه بین‌المللی مطرح بوده است.

وی افزود: از سال 1982 میلادی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تصویب قطعنامه‌های متعدد از اسرائیل خواسته تا به معاهده عدم اشاعه هسته‌ای (ان. پی. تی.) بپیوندد و تمامی تأسیسات هسته‌ای خود را تحت پادمان کامل آژانس قرار دهد. علاوه بر آن، سند نهایی کنفرانس بازنگری ان. پی. تی. در سال 2010 نیز «تأیید مجدد اهمیت پیوستن اسرائیل به معاهده مزبور و قرار گرفتن کلیه تأسیسات هسته‌ای رژیم مزبور تحت پادمان جامع آژانس» را خواستار شده است.

وی همچنین با یادآوری نادیده انگاشتن نگرانی‌های مشروع جامعه بین‌المللی توسط رژیم صهیونیستی اسرائیل از طریق اجتناب از تصویب ان. پی. تی. تصریح کرد که این رژیم با حمایت مشهود برخی از کشورها، به شکلی مستمر در حال توسعه توانمندی‌های هسته‌ای نامشروع خود از طریق مشارکت غیرقانونی برخی از دولت‌ها در تقابل آشکار با کلیه هنجارها و مقررات بین‌المللی است و بدیهی است که چنین نقضی نه تنها امنیت منطقه‌ای و جهانی، بلکه ساز و کار راستی آزمایی آژانس را نیز به شکلی جدی خدشه دار می‌سازد.

معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل متحد در وین در فراز دیگری از سخنان خود، نگرانی عمیق جمهوری اسلامی ایران را در قبال پیامدهای به شدت منفی دسترسی دست و دلبازانه دانشمندان اسرائیلی به تأسیسات هسته‌ای کشورهایی مشخص از جمع دارندگان سلاح هسته‌ای در زمینه امنیت منطقه و اعتبار رژیم عدم اشاعه اعلام کرد و در این زمینه متذکر شد که این دسترسی در شرایطی به دانشمندان یک موجودیت غیر عضو در ان. پی. تی. که در عین حال دارای برنامه هسته‌ای نظامی مخفیانه است داده می‌شود که در همان حال دانشمندان هسته‌ای عضو ان. پی. تی. در سراسر منطقه خاورمیانه توسط تروریست‌های اجیر شده به وسیله اسرائیل ترور شده‌اند.

وی افزود: سابقه تاریک اسرائیل در زمینه ترور دولتی، حمله یا تهدید به حمله به کشورهای همسایه و رفتار غیر مسئولانه و بیرحمانه آن در منطقه به ویژه علیه کودکان و مردم بی گناه که وقوع مکرر آن را در سرزمین‌های اشغالی شاهد بوده‌ایم، خاتمه بخشیدن به توانمندی‌های هسته‌ای این رژیم توسط جامعه بین‌المللی را فوریت بیشتری بخشیده است. در واقع امر، قرار گرفتن توانمندی‌های هسته‌ای در اختیار چنین رژیم غیرمسئولی به مثابه یک تهدید مستمر علیه مردم منطقه و فراتر از آن است.

نماینده کشورمان در خاتمه با توجه به عدم تحقق تصویب بدون قید و شرط ان. پی. تی توسط رژیم صهیونیستی اسرائیل و قرار گرفتن تأسیسات آن تحت پادمان کامل آژانس، ابقای رسیدگی به موضوع توانمندی‌های هسته‌ای اسرائیل در دستور کار آژانس را خواستار شد و در این زمینه از پیش نویس قطعنامه پیشنهادی گروه عرب حمایت کرد.

در همین جلسه، جمهوری اسلامی ایران بیانیه‌ای را نیز به عنوان رئیس جنبش عدم تعهد قرائت کرد.

نماینده کشورمان در این سخنرانی مواضع اصولی جنبش عدم تعهد در این زمینه شامل: عدم امکان استقرار ثبات در منطقه‌ای که در آن به ویژه به دلیل برخورداری از سلاح‌های هسته‌ای، عدم توازنی عظیم در خصوص توانمندی‌های نظامی وجود دارد و این ویژگی به یک طرف اجازه می‌دهد تا همسایگان و منطقه را تهدید کند، استقبال از انعقاد موافقتنامه جامع پادمان آژانس توسط اعضای جنبش و توجه به این امر که کلیه دولت‌های خاورمیانه به استثناء اسرائیل عضو ان. پی. تی بوده و پادمان جامع آژانس را پذیرفته‌اند، و حمایت از تحقق منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه را مورد تأکید مجدد قرار داد.

جنبش عدم تعهد همچنین ضمن ابراز نگرانی از وجود رهیافت گزینشی در زمینه توانمندی‌های هسته‌ای در خاورمیانه تصریح کرد که این موضوع اعتبار رژیم راستی آزمایی آژانس را به زیر سؤال برده است.

رئیس جنبش عدم تعهد در بیانیه خود با اظهار نگرانی از تملک توانمندی‌های هسته‌ای توسط رژیم اسرائیل که منبع تهدید جدی و مستمر علیه امنیت همسایگان آن و سایر دولت‌ها است و نیز ادامه روند دسترسی دانشمندان اسرائیلی به تأسیسات هسته‌ای یک کشور خاص دارنده سلاح‌های هسته‌ای، همکاری کلیه دولت‌ها به منظور تغییر وضعیت غیر قابل قبول کنونی را خواستار شد و درباره ادامه اصرار اسرائیل مبنی بر ارتباط دادن رسیدگی به پادمان‌های آژانس با روند صلح منطقه‌ای ابراز تأسف کرد.

رئیس جنبش عدم تعهد در خاتمه با اشاره به ادعای مطروحه در نامه معاون نخست وزیر اسرائیل و وزیر خارجه این رژیم به مدیر کل آژانس دایر بر ارزش رژیم عدم اشاعه هسته‌ای نزد این رژیم، اظهار داشت: متأسفانه سوابق رسمی آژانس شاهدی دال بر خلاف واقع بودن این ادعا است و جنبش عدم تعهد در این زمینه قطعنامه‌های متعدد کنفرانس عمومی آژانس قبل از 1994 میلادی در خصوص توانمندی‌های هسته‌ای رژیم نژاد پرست آفریقای جنوبی را یادآوری می‌کند که در آنها از جمله به محکومیت شدید همکاری گسترده اسرائیل و رژیم وقت نژادپرست آفریقای جنوبی به ویژه در زمینه‌های نظامی و هسته‌ای توسط قطعنامه‌های متعدد مجمع عمومی سازمان ملل متحد اشاره شده است.

اجلاس 59 کنفرانس عمومی آژانس که از روز دوشنبه آغاز شده است، عصر روز جمعه این هفته به کار خود پایان خواهد داد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند