منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۳
شناسه خبر: 340306
گروه :خبر
79671
 

تحلیلی بر کودتای ترکیه/

وقتی رسانه مقابل تانک پیروز می شود

اردوغان از طریق نرم‌افزار ارتباط تصویری تلفن اپل و شبکه اسکای در اسرع وقت پیام خود را در زمینهٔ حضور درصحنه جهت مقابله با کودتاچیان اعلام می‌کند و درحالی‌که کودتا از لحاظ سخت‌افزاری با سقوط نقاط حساس کشور به پیروزی رسیده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ بسیاری  از کارشناسان منطقه‌ای، ترکیه را یکی از دولت‌های باثبات و مدل مناسب که حتی غربی‌ها نیز تلاش داشتند که حکومت‌های خود را بر آن پایه بنا کنند. پس ازشکل‌گیری حرکت بیداری اسلامی در برخی از کشورهای اسلامی مدل حکومتی سکولار ترکیه خود را تافته جدا بافته جهان اسلام می‌دانست و احساس می‌کرد با گوش دادن به توصیه‌های کدخدا و غرب، هرروز خود را به اتحادیه اروپا و بازارهای بزرگ جهانی و امپراتوری عثمانی بزرگ نزدیک می‌کند در همین راستا و در دیداری که در سال‌های اخیر به همراه خانواده با رهبری معظم انقلاب اسلامی ایران داشتند.

اردوغان که پس از نخست‌وزیری توانست ریاست جمهوری را به دست بگیرد و پس از کنار رفتن عبدالله گولن، دوست نزدیک و هم‌فکر خود داوود اوغلو نخست‌وزیر را نیز از صحنه به در کرد وییلدوروم همفکر دیگر او نیز بر سرکار آمد، نشان می‌داد در حال قوی کردن خود درصحنه سیاسی کشور هست چون قبل از انتخابات نیز با گروهک (پ. ک.ک) که عامل ناامنی کشور بودند برخورد کرد و محبوب شد .

در حال حاضر نیز پس از نزدیک شدن به روسیه و احساس این‌که می‌خواهد در مسائل سوریه نرمش نشان دهد بااین‌حال وی دارای رقبا و مخالفین جدی مثل فتح‌الله گولن است و قصد برخورد با مخالفین را دارد به‌ یکباره کودتایی توسط تعدادی از افسران ارتش و ژاندارمری رخ می‌دهد و ابتدا صداوسیما را تسخیر و شبکه‌های اجتماعی فیس بوک و توییتر را قطع می‌کنند و کودتا ساعتی رخ می‌دهد .

رئیس‌جمهور دسترسی به حزب و گروهی نداشته باشد با این حال اردوغان از طریق نرم‌افزار ارتباط تصویری تلفن اپل و شبکه اسکای در اسرع وقت پیام خود را در زمینهٔ حضور درصحنه جهت مقابله با کودتاچیان اعلام می‌کند و درحالی‌که کودتا از لحاظ سخت‌افزاری با سقوط نقاط حساس کشور به پیروزی رسیده است به‌صورت کامل ورق برمی‌گردد و در عرض صداوسیما و بعض دیگر از نقاط حساس شهر توسط مردم باز پس گرفته می‌شود و کودتا خنثی می‌گردد.

چند احتمال برای کودتا متصور است:

فرماندهی کودتا با گولن سرمایه‌دار باشد که در این صورت قطعاً بدون پشتوانه آمریکا و غرب دست به چنین اقدامی نمی‌زند چون آمریکا همه تلاش خود را در تجزیه کشورهای اسلامی انجام می‌دهدبه‌ویژه در کشورهای ترکیه، عراق، سوریه، عربستان و ایران که در صورت به فرجام رسیدن کودتا می‌توانست تبعات منفی برای ایران نیز داشته باشد البته گولن در همان لحظات اولیه اعلام کرد دخالتی در کودتا ندارد و جان کری هم اعلام کرد کودتا ربطی به آمریکا ولی قطعاً کودتا را امریکا زیر نظر داشته چون پس از بغداد بیشترین نیروی دیپلمات را در آنکارا دارد و رصد لحظه‌ای انجام می‌دهندضمناً همراهی ترکیه با روسیه و کوتاه آمدن در سوریه قطعاً به مذاق آمریکا خوش نمی‌آید و احتمال آمریکایی بودن کودتا می‌تواند قوی باشد

احتمال ساختگی بودن کودتا برای شناسایی مخالفین جدی حکومت و کشاندن آنان به کف خیابان در مقابل حکومت و برخورد جدی و شدید با آنان که تعداد زیادی از قضات دستگیر یا باید دستگیر شوند و نشان داد در کنار ارتش که در این کودتا از چشم مردم افتاد قوه قضائیه نیز با دولت اردوغان زاویه جدی داشته که بالای 1000 قاضی دستگیرشده‌اند و درست است خساراتی به کشور وارد شد ولی اردوغان مخالفین خود را شناخت و همه گروه‌های موافق و مخالف ایشان کودتا را محکوم کردند و یک‌بار دیگر ردم به حمایت از ایشان آمدند که البته اردوغان را وامدار خود می‌کنند و امتیازاتی از او خواهند گرفت.

احساس می‌شود کشور با این کودتا، ترکیه خود را از اتحادیه اروپا دورتر کرد و بهانه‌ای برای غرب پیش‌آمده تا کشور مسلمانی مثل ترکیه را به بهانه کودتای داخلی را به جمع خود راه ندهند.

حضور مردم باعث خنثی شدن کودتا شد چون به هنگام بود و مردم به نفع هر مدل حکومتی وارد شوند باعث تداوم آن نظام خواهند بود.

نتیجه اینکه احتمال آمریکایی بودن کودتا بیشتر متصور است و در صورت احتمال ساختگی بودن کودتا، حضور مردم ممکن بود به نفع کودتا انجام شود نه علیه کودتا و این می‌توانست کار دولت را یکسره کند پس می‌تواند این احتمال ضعیف‌تر باشد.

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود