منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۹
شناسه خبر: 233491
گروه :خبر
IMG-20151025-WA0004

یکی از سنت های دیرینه مردم هرمزگان سنت نذری است که در این پست با یک سنت نذری پختن که قدمتی صد ساله دارد آشنا خواهیم شد.

به گزارش سرویس وبگردی شبکه اطلاع رسانی هرمز وبسایت گردشگری فین هرمزگان منتشر کرد؛ محرم در هرمزگان مانند دیگر جاهای ایران اجرا می شود و میراثی مشترک است اما سننی در گوشه و کنار این استان یافت می شود که منحصر به این خطه است،یکی از این سنن طبخ حلیم در خمره های گِلی (جُم) به سبکی خاص در منابر (حسینیه های) فین است.

IMG-20151025-WA0004

همانطور که گفته شد این خوراک نذری به سبک و سیاقی ویژه طبخ و به روشی مخصوص توزیع و پس از اتمام مراسم سینه زنی و روضه خوانی به عشاق اباعبدالله الحسین داده می شود.

آوازه طبخ حلیم سنتی فین ما را به این شهر تاریخی که در فاصله 90 کیلومتر بندرعباس واقع شده، کشاند.

عبدالحمید ترابی در کتاب فرهنگ مردم فین و مارُم می نویسد: “جُم حلیمی خمره ای به بلندی تقریبی یک متر و مخروطی شکل است و برای تهیه حلیم به ترتیبی خاص گل می گیرند”. این کار هنگام افروختن آتش مانع از ترکیدن خمره سفالی می شود. هیزم بار گذاشتن حلیم از کنده درخت نخل یا تافال است و با فاصله در کنار خمره ها قرار می گیرند.

تعداد جُِم های گل گرفته شده معمولا بین 4 تا 5 خمره است. به میزان دو سوم جُم از آب پر می شود و در ادامه 5 کیلو بلغور گندم به آن اضافه می گردد.

هم اکنون در 5 نقطه فین از جمله منبر شیخ غلام محمد حاج علی، منبر خضر، منبر قتال یا ولی الله، منبرکل تراب یا پا قلعه و منبر کل خیری منسوب به خانواده جعفری ها حلیم با این سبک و سیاق طبخ می شود.

در پایان دهه اول محرم جُم ها از زمین خارج و تمیز می شوند و در انبار حسینیه ها و تکایا قرار می گیرند تا سالی دیگر و محرمی دیگر فرا رسد و بساط حلیم پزان به سبق و سیاق فرهنگ مردم فین برپا شود.

 

IMG-20151025-WA0005

IMG-20151025-WA0006

تصاویر: علی اصغر شعبانی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است