منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۰
شناسه خبر: 231803
گروه :خبر
محسن باقری

توافقی که ماهها و روزهای پرتنشی را پشت سرگذاشت و شاید بتوان گفت که روزهای پرتنش و پرالتهاب بسیاری در انتظار فرزند خلف بیانیه لوزان یعنی برجام است. روزهایی که از هم اکنون می توان آنها را دید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از هرمزپرس، نامه ی رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله التعالی) در خصوص تایید و اجرای برجام حاوی نکات متعددی است که به چند مورد اشاره می شود.

 
1- انتشار نامه و شروط رهبری برای ا جرای برجام نشان می دهد هر چند تلاش های بسیاری برای اجرای برجام مشروط شد مانند طرح نمایندگان مجلس اما این تلاش ها دغدغه و نگرانی های معظم له را در خصوص برجام نتوانست رفع کند. و این نشان دهنده تیزبینی و نهایت دقت مدیریتی رهبری بر مسائل کلان کشور است.

 
2- معظم له در ابتدای نامه به دشمنی ادامه دار امریکا از گذشته تا آینده در خصوص مسئله هسته ای سخن به میان آورده و علت این دشمنی را نیز ماهیت انقلاب اسلامی بیان می کند. بدین معناست که گر چند که بر سر مسئله هسته ای توافقی صورت گرفته اما دولت باید همچنان از دشمنی با امریکا غفلت نورزد چرا که علت دشمنی نه مسئله هسته ای صرف،بلکه ماهیت انقلاب اسلامی است فلذا در آینده نیز این دشمنی ها ادامه پیدا خواهد کرد.

 
3- رهبر انقلاب تاکید می کند: که برجام دارای نقاط مبهم و ضعف ساختاری متعددی است.

 
این سخن رهبر انقلاب در واقع سندی است برای تایید گریه ها و فریادهای آن دسته از کسانی که در خصوص برجام نگران بودند یا در واقع دلواپس بودند،در مقابل رد سخن اشخاصی که برجام را سند افتخار ملی می دانند.

 
4- خط و نشان رهبر انقلاب در خصوص برداشتن تحریم ها و اعلام کتبی لغو تحریم توسط رئیس جمهور آمریکا در واقع تمام روزنه هایی که در برجام برای فرار از لغو تحریم ها ایجاد شده بود را بست. هم چنین سخن معظم له در خصوص هر گونه اظهاری مبنی بر باقی ماندن ساختار تحریم هاو اعمال تحریم جدید به معنای نقض توافق و توقف برجام است در واقع مقابله به مثل آن بخش برجام است که تاکید می کند در صورت ادعای هر یک از کشورهای 1+5 با یک بهانه مبنی بر نقض توافق توسط ایران، تحریم ها قابل بازگشت هستند.

 
5- اما آنچه از خط و نشان رهبری مانند پتکی بر سر دشمن است نحوه ی بازفرآوری اراک که مدنظر رهبری است آن هم با حفظ هویت آب سنگین و قرار داد قطعی، طرحی جایگزین و تضمینی، بندی که بلافاصله واکنش رسانه های غربی را برانگیخت.

 

 

6- دغدغه رهبری و نگرانی رهبری در خصوص عدم توقف در پیشرفت هسته ای از یک طرف و اذعان رهبری مبنی بر مبهم بودن و ضعف برجام از طرف دیگر و مصاحبه مونیز وزیر انرژی امریکا با فاکس نیوز و سخن وی در خصوص اینکه هیچ کشوری مانند ایران اکنون در زمینه هسته ای محدود نیست با سخنان آقای صالحی در مجلس و قسم یاد کردن ایشان در خصوص عدم توقف در صنعت هسته ای منافات دارد. هم چنین نگرانی رهبری در خصوص برجام و آینده برجام با این حرف آقای روحانی در خصوص اینکه در برجام امتیاز مهمی نداده ایم منافات دارد. یا شاید دغدغه رهبری در خصوص آب سنگین از نظر آقای روحانی امتیاز مهمی نیست که قرار است بازطراحی شود.

 
7- دستور رهبری مبنی بر تشکیل هیئت قوی برای نظارت بر تعهدات طرف مقابل نشان از بی اعتمادی و نگرانی رهبر انقلاب در خصوص تعهدات طرف مقابل است.

 
8- فصل الخطاب رهبری در خصوص اینکه در پسابرجام ورود کالای خارجی بی رویه و مخصوصا آمریکایی جلوگیری شود نقشه دشمن که می خواهد فضای پسابرجام، ایران محلی برای عرضه کالاهایش انتخاب کند متوقف می شود.

 
حال باید دید با وجود ساقط کردن پیشرفت هسته ای کشور آیا آن مدینه فاضله پسابرجام که دولت وعده داده بود محقق خواهد شد.

 

محسن باقری

 

انتهای پیام/س

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است