منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۰
شناسه خبر: 266142
گروه :خبر
Untitled-1

سرویس چند رسانه هرمز:اساسی ترین فعالیت کودک است در عین حال یکی از نیازهای اساسی کودکان نیز به شمار می رود .نقش بازی در روند رشد جسمانی و روحی کودکان انکارناپذیر است.

3208405_867روزگاری بازهای کودکان به هفت سنگ و الک دولک محدود بود.در بهترین شرایط توپ پلاستیکی وجود داشت و فوتبال گل کوچک ،اما امروز سیمای بازی های کودکان نیز تغییر کرده است.امروزه دیگر به جای گل کوچک،فیفا 2008بر قلوب بچه ها حکمفرمایی می کند و جای هفت سنگ را مرد عنکبوتی گرفته است.
دیگر به جای کودکانی که در کوچه ها دنبال یکدیگر می دویدند ،کودکانی را می بینیم که پای رایانه با یک مشت سیم و کلید و نور مشغول نابود کردن و کشتن دشمنان هستند .رایانه وسیله ای است که جای خود را در همه بخش های زندگی انسان باز کرده است و همچون دیگر ساخته های دست بشر ،دو روی مثبت ومنفی دارد .
یکی از جذابیت های دنیای رایانه که بیشتر از بقیه جنبه ها کودکان و نوجوانان را مجذوب و شیفته خود کرده است ،بازی های رایانه ای است،اما آیا این بازی ها برای کودکان مفید است؟این پرسشی است که پاسخ متخصصان به آن قدری با باورهای عمومی در تضاد است.images98YV9A4Q
بازی ،اساسی ترین فعالیت کودک است ،در عین حال یکی از نیازهای اساسی کودکان به شمار می رود .نقش بازی در روند رشد جسمانی و روحی -روانی کودکان انکار ناپذیر است .یکی از کارکردهای مهم بازی این است که کودک را برای ورود به زندگی بزرگسالی آماده می کنند.
کودک بسیاری از مهارت های فردی و اجتماعی مورد نیاز برای زندگی آینده خود را از طریق همین بازی های که به نظر بسیاری بی اهمیت جلوه می کند ،می آموزد .بسیاری از متخصصان تعلیم و تربیت سفارش می کنندکه مطالب آموزشی در کلاس های درس از طریق بازی آموزش داده شود و نتایج حاصله گویای موفقیت استفاده از این شیوه است.
بازی های رایانه ای،با استفاده از تصاویر جذاب ،پرتحرک و زنده و صدا های مهیج ،دنیایی از هیجان را به کودکان پرجنب و جوش ارزانی می کند این جذبه و کشش کودک را به عالمی از تخیلات می برد که در آن خود را قهرمان اصلی ماجرا می پندارد .این بازی های با ترفندهای مختلف ،چنان تاثیری بر فکر و اعصاب کودک تاثیر می گذارند که وی خود را جزیی از این مجموعه ماشینی می پندارد.
براسای تعاریف موجود ،بازی رایانه ای نوعی سرگرمیuntitled تعاملی است که به وسیله یک دستگاه الکترونیکی مجهز به پردشگر یا میکرو کنترلر انجام می شود.و بسیاری از بازی های رایانه ای به دلیل تولید تصویر متحرک با قابلیت نمایش روی صفحه تلویزیون یا نمایشگر رایانه،بازی ویدئویی نیر محسوب می شوند.
تعداد مخاطبان بازی های رایانه ای در سال گذشته افزایش چشمگیری داشته و این بازی ه به یکی از هوادارترین سرگرمی های موجود تبدیل شده اند .تولید و پیدایش بازی های رایانه ای در جهان به سال 1947میلادی بر می گردد.طبق آمارهای منتشر شده ،روزانه دو بازی رایانه ای جدید به بازار می آید و تخمین زده می شود ،که گردش مالی این بازی ها تنها در آمریکا ،تا پایان این دهه به بیش از یک میلیارد دلار در سال برسد.

امروزه صعنت بازی های رایانه ای در جهان از چنان جایگاه ویژه ای برخودار است که در 6ماهه نخست سال 2007میلادی فروش این بازی های در کشورهای اروپایی از فروش فیلم های هالیودودی بیشتر بوده است.
براساس شیوه انجام بازی و حالت گرافیکی بازی های رایانه ای به گروه هایKid-Games-2 زیادی از جمله آموزشی ،اتومبیل رانی ،استراتژی ،اکشن ماجرایی،اینترنتی،تیراندازی،شبیه سازی،ضرباهنگی،ماجرایی،مبارزه ای،معمایی،نقش افرینی (ایفای نقش)ورزشی و هزار تو (لابیرنتی)تقسیم می شود .
بازی رایانه ای را می توان به دو گروه تقسیم کرد . گروه اول بازی هایی که جذابیت دارند و علاوه بر ایجاد هیجان باعث تمر کز ،دقت و خلاقیت می شوند و گروه دوم بازی های هستند که صرفا هیجان دارند پس خواه ناخواه اثر مخربی بر ذهن کودک می گذارند.
اگر هیجان ،نیاز طبیعی کودکان در دوره های سنی مشخصی است تا به رشد شخصیتی و عاطفی لازم دست پیدا کنند اما نباید منکر این اصل شد که به حس هیجان پذیری کودکان و نوجوانان باید از طریق طبیعی پاسخ داده شود بازی های خشن رایانه ای نه تنها نیاز کودکان را برای هیجان تامین نمی کنند ،بلکه باعث افزایش هیجان پذیری به شکلی نامناسب در آنها می شود و پس از مدتی آنها را باافزایش نیاز نسبت به سطح محرک محیطی بالاتری برای واکنش نشان دادن ،روبه رو می کنند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است