منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۶
شناسه خبر: 311348
گروه :خبر
خلیج فارس نقشه قدیمی

درباره نام خلیج فارس تا اوایل دهه 1960 میلادی هیچ گونه بحث و جدلی نبوده و در تمام کشورها و منابع تاریخی و جفرافیایی همین نام رایج بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ اصطلاح خلیج عربی برای اولین بار توسط «رودریک» نماینده سیاسی انگلیس در سال ۱۹۵۸ در کتابی به نام «حباب های طلایی در خلیج عربی» برده شد و شیخ نشین های عربی این نام را به کار بردند.

 

این نویسنده خود نیز می گوید من در کتاب ها و نقشه های جفرافیایی نامی غیر از خلیج فارس ندیده ام ولی در چند سالی که در خلیج فارس اقامت دارم متوجه شدم که ساکنان اصلی سواحل این خلیج همه عرب هستند بنابر این ادب حکم می کند که این خلیج را خلیج عربی بنامیم.

 

سر چارلز بلگریو که بیش از 30سال نماینده سیاسی انگلیس در خلیج فارس بوده و خود نیز در سال1966 کتابی منتشر کرده و نام ساحل دزدان را بر این کتاب نهاده می گوید: عرب ها ترجیح می دهند که این خلیج را عربی بنامند.

 

جمال عبدالناصر در سال 1957 این خلیج را عربی نامید ولی رسمیت پیدا نکرد و نیز عبدالکریم قاسم رییس جمهور عراق در سال 1958 مطالبی را بر اساس موضوعات نژاد پرستی مطرح کرد و این آبراهه را خلیج عربی نام نهاد.

 

ولی صدام حسین بر این نژاد پرستی دامن زد و نام خلیج عربی در کشور های عربی رسمیت پیدا کرد. پس از آن در یک فراخوان عمومی از سوی رهبران قوم پرست در اتحادیه عرب مقرر شد که خلیج فارس را خلیج عربی بنامند و اکنون این نام در ۲۲ کشور عربی به کار می رود.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی