منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۹:۴۰
شناسه خبر: 357114
گروه :خبر
index

درماههای اخیر تغییر طعمو بوی آب شرب شهر بندرعباس موجب نگرانی شهروندان شده به طوری که اکثر بندری هاازخوردن آب شرب شهری خودداری کرده وبه مصرف آب معدنی روی آورده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛استمرار خشکسالی های پیاپی در استان گرم و بیابانی هرمزگان در 18 سال اخیر تبعات منفی را بهمراه داشته که در برخی از مناطق استان شاهد بحران می باشیم؛ خشکسالی بسیار شدید (کاهش بیش از ۶۰ درصد از بارش نرمال) دراغلب نقاط کشور از جمله بخش­های شرق،جنوب شرق، جنوب، جنوب غرب و مرکز ایران غلبه دارد مهمترین آسیب این شرایط در بخش ذخیرههای آبی هرمزگان قابل مشاهده است.

فاجعه خشکسالی در هرمزگان در سال های اخیر تبعات خود را به رخ مردم هرمزگان کشیده که در بخش های مختلف کشاورزی،صنعت و خانگی بحران کم آبی خودنمایی می کند.

پیدایش فروچاله ها در شهرستان میناب به دلیل برداشت بی رویه آب از سفره های زیر زمینی پایین آمدن شدید سطح آب، حذف چاه‌های آرتزین، جایگزین شدن چاه های معمولی و تبدیل چاه‌های نیمه عمیق به عمیق ،تداوم آبیاری های غرقابی و از همه مهم تر انتقال شدید آب از میناب به بندرعباس است که موجب شده این خطه سبز هرمزگان با پدیده زیست محیطی روبرو شود.

بنا به گزارش مدیرعامل آبفای هرمزگان  متوسط میزان تولید آب در سال ۹۵ در شهرستان بندرعباس، دو هزار و ۱۵ لیتر در ثانیه است که از سد استقلال به میزان ۹۶۵ لیتر، چاه های دشت شمیل و نیان ۹۰۰ لیتر و چاه قنات دشت شمیل نیز به میزان ۱۵۰ لیتر در ثانیه تامین می شود.

در تابستان سال گذشته استان هرمزگان با کاهش شدید ذخایر آب ی مواجهه بود که این امر موجب  جیره بندی آب شهرستان بندرعباس در تابستان و فصل گرما شد که در سایه لطف خداوند با بارش های زمستانی تا اندازه این بحران رفع شد هم اکنون نیز در صورت مدیریت مصرف آب و کاهش ۲۰۰ لیتر بر ثانیه از میزان مصرف همچنین با کاهش سهم صنایع غرب از آب شرب، حداقل نیاز آبی شهر بندرعباس دو هزار و ۴۹۰ لیتر خواهد بود.

در ماههای اخیر تغییر طعم و بوی آب شرب در برخی محلات شهر بندرعباس موجب نگرانی شهروندان شده به طوری که اکثر بندری هااز خوردن آب شبکه آب شهری خودداری کرده و به مصرف آب معدنی روی آورده اند.

بوی لجن و فاضلاب به وضوح از آب شرب بندرعباس استشمام می‌شود که این موضوع گلایه ساکنان این شهر ساحلی را بهمراه داشته از سوی دیگر افت فشار آب نیز در مناطقی از شهر بندرعباس  مشکل ساز شده است.

مهران سالاری،از اهالی شهر بندرعباس در گفتگو با خبرنگار هرمز با اشاره به وضعیت آب شرب بندرعباس گفت:مصرف آبی که طعم فاضلاب و خاک می دهد قابل تحمل نیست چنانچه کارشناسان سالم بودن آب را تایید کردند اما نگرانی از بوی بد آب همچنان ادامه دارد.

وی اظهار کرد:استقبال از آب های معدنی در حالی در بندرعباس افزایش یافته که نحوه توزیع آب های تصفیه شده و معدنی در سطح شهر خود شبهه ناک است و نگرانی ها از سلامت این آب ها در میان مصرف کنندگان جریان دارد.

دکتر داودی ،سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان با اشاره به تغییر طعم آب شهر اعلام کرد:ممکن  است آب آشامیدنی در خصوص طعم با برخی از ذائقه ها سازگاری نداشته باشد و متفاوت باشد ولی به لحاظ قابل شرب بودن و بهداشتی بودن این اطمینان را به مردم شهر بندرعباس می دهیم که آب شرب بندرعباس پیرو نمونه برداریهای متعددی که روزانه و هفتگی  و به طور تصادفی از مناطق مختلف مورد بررسی قرار گرفته اند ،هیچ مشکلی نداشته و ندارد .

وی اظهار کرد : اصولا تصفیه آب شرب در این کارگاهها موجب می شود علاوه بر تغییر در طعم ، املاح مفید موجود در آب که برای سلامتی ضرورت دارند نیز دچار تغییر شوند.

جواد منصوری،قائم مقام شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت : آب آشامیدنی بندرعباس کاملا سالم است و طعم و بوی موجود در آن به معنای غیر بهداشتی بودن آب نیست.

وی افزود : طعم و بوی موجود درآب آشامیدنی بندرعباس به دلیل جلبک های موجود در سطح آب سد استقلال میناب است .

منصوری تصریح کرد : جلبک ها همواره به صورت طبیعی در آب پشت سدها وجود دارند اما امسال به علت سیلاب های زیاد و گرمای زودرس حجم این جلبک ها بیشتر شده است.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است