منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۴
شناسه خبر: 228629
گروه :خبر
IMG-20150303-WA0007-1

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان، با اشاره به ظرقیت بالقوه اقتصاد ایران،اظهارکرد: در زمان کنونی با وجود وضعیت نابسامان تولید و نوسانهای فراوان بازار سرمایه و ارز، دستیابی به رفاه اقتصادی غیرقابل باور است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از هرمزپرس،علی آشام، عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان، با اشاره به اینکه اقتصاد ایران ظرفیت بالقوه فراوانی برای پیشرفت دارد، گفت: باید معترف بود در زمان کنونی با وضعیت نابسامان تولید و نوسانهای فراوان بازار سرمایه و ارز، دستیابی به رفاه اقتصادی غیرقابل باور است.

 

 

 

 

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان، اظهارکرد: منوط کردن توسعه و پیشرفت کشور به اجرای برجام و رفع تحریمها می تواند اعتماد عمومی به دولت را به شدت خدشه دار کند چرا که زیرساختهای سخت افزاری و نرم افزاری لازم برای پیشرفت اقتصادی در طی مدت زمان کوتاه اصلا وجود ندارد.

 

 

 

 

 

آشام، با اشاره به قوانین دست وپاگیر بر سر راه تولید انبوه و عدم جدایی مالکیت و مدیریت، تصریح کرد: هیچ نشانه ای از عزم جدی دولت برای دوری از درآمدهای نفتی و عدم وابستگی بودجه جاری به نفت دیده نمی شود .

 

 

 

 

 

وی، افزود: با فرض رفع همه تحریمهای هسته ای، اداره اقتصاد برپایه نفت دیگر نمی تواند هیچگونه توجیه عقلی و منطقی داشته باشد لذا دولت بایستی بتواند گامهای اساسی برای دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده بردارد.

 

 

 

 

 

این مدرس دانشگاهی با بیان اینکه  اقتصاد ایران به اهداف برنامه های توسعه ملی دست یابد، اظهار کرد:دولت بایستی اتکاء خود را به درآمدهای نفتی طی یک برنامه زمانبندی کاملا پیش بینی شده کاهش دهد و نگاه خود را به درآمدهای جایگزین همچون مالیات و درآمدهای حاصل از صنعت گردشگری معطوف کند.

 

 

وی ادامه داد: قوای مجریه و مقننه بایستی موانع بر سر راه ایجاد و توسعه کسب و کارهای کوچک و متوسط را از بین برده و تسهیلات لازم برای فعالیت این صنایع فراهم کنند .

 

 

 

 

 

آشام با بیان اینکه حمایت همه جانبه از امنیت سرمایه گذاری داخلی و خارجی مخصوصا تمرکز بر انتقال دانش و فناوری به داخل کشور باید صورت گیرد، افزود: نقش  سفارتخانه های ایران در خارج از کشور برای یافتن و متقاعد کردن مسئولان اقتصادی و تجار خارجی به تبادل کالا و فناوری با تولیدکنندگان و تجار ایرانی داخل کشور بی بدیل است.

 

 

 

 

وی تاکید کرد: پیوستگی و همبستگی قوای مجریه ، مقننه و قضاییه برای دستیابی به اهداف توسعه ملی الزامی است.

 

 

 

 

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان توسعه صنعت گردشگری را از طریق اصلاح نگاه ملی به این صنعت را مهم دانست و افزود:اساسا منوط کردن توسعه و پیشرفت اقتصاد ملی به اجرای برجام و رفع تحریمها می تواند آسیب جدی به اعتماد عمومی نسبت به دولت ایجاد کند چرا که می دانیم که توسعه و پیشرفت نیازمند عزم جدی برای ایجاد زیرساختهای فیزیکی و تغییر نوع نگاه به اقتصاد از اقتصاد دولتی به اقتصاد بخش خصوصی و تعاونی دارد.

 

 

 

 

 

وی، با اشاره به آمار و ارقام واحدهای تولیدی، اظهارکرد: طبق این آمار بیش از 80 درصد تولید در حال حاضر غیر فعال و 20 درصد باقیمانده با ظرفیت تولیدی بسیار پایینی عمل می کند.

 

 

 

 

عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان با بیان اینکه نوسانات بازار ارز نشان می دهد بانک مرکزی نتوانسته نقطه تعادلی برای نرخ ارز را تعیین نماید کارشناسان اقتصادی و تجاری می دانند، خاطرنشان کرد:نوسان نرخ ارز هیچگونه اعتمادی برای تولید کالا و تجارت آن باقی نمی گذارد در این وضعیت پر از نوسان به نظر می رسد که گمرکات ایران بصورت یکطرفه بایستی وظیفه واردات و ترخیص آنرا انجام دهند .

 

 

 

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان