منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۳
شناسه خبر: 288654
گروه :خبر
Mansour-Vahdani-300x200

فیلم مستند ” برقع ” از هرمزگان در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تهران به نمایش در آمد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی  هرمز ؛ به نقل از فرهنگ کده ، فیلم مستند ” برقع ” در همایش تخصصی بررسی تن پوش های هخامنشیان و پارتیان در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تهران به نمایش درآمده است و مورد استقبال قرار گرفت.

این همایش با همکاری کانون بین المللی نوروز برگزار و در خلال آن فیلم مستند ” برقع ” که به لباس و پوشش منطقه جنوب و هرمزگان می پردازد به نمایش در آمد.
این فیلم به معرفی کتاب” برقع ” هنر اقلیم و هویت بومی تالیف احسان میرحسینی می پردازدکه شامل پنج فصل : فصل اول نگاهی به تاریخچه برقع در جهان، ایران و هرمزگان ، فصل دوم جغرافیای پژوهش ، فصل سوم دوخت برقع و ابزار ساخت آن ، در فصل چهارم فرهنگ استفاده از برقع در مناطق مختلف و فصل پنجم به تحلیل ساختار برقع های هرمزگان از دیدگاه زیبایی شناسی هنری اختصاص یافته است.
احسان میرحسینی نویسنده کتاب ” برقع ” گفت : از سال 1386 تحقیق بر روی برقع را شروع کردم و بیش از چهل روستا در استان هرمزگان که در آن برقع ساخته می شود مورد بررسی قرار گرفته است.
وی به گستردگی میزان استفاده از برقع اشاره کرد و افزود: اگرچه امروزه استفاده از برقع در بین زنان کمتر شده اما به عنوان نمادی از فرهنگ هرمزگان در ایران و شاید جهان منحصر به فرد است.
میرحسینی در خصوص اهمیت برقع در جنوب کشور ، اظهار داشت : برقع نشان می دهد چطور زنان هنرپرور این منطقه متناسب با شرایط اقلیمی حاشیه خلیج فارس این دست بافته را به وجود آورده و به تکامل رسانده اند.
انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی