منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۳
شناسه خبر: 337658
گروه :خبر
13930519000570_PhotoA

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت:‌ یکی از نقاط ضعف در حادثه آتش‌سوزی ماهشهر مدیریت و ساماندهی اطفای حریق در استان بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس،‌ اسماعیل نجار در حاشیه نخستین جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور در جمع خبرنگاران درباره مصوبات این جلسه اظهار داشت: تلاش ما این است که با هماهنگی‌های ایجاد شده خسارت‌های مالی و جانی را در حوادث کاهش دهیم.

وی افزود: بحث جلسه امروز مشخص کردن استان‌های معین برای استان‌های حادثه‌دیده باشد. اگر حادثه گسترده‌ای در یک استان اتفاق بیفتد قطعا شیرازه آن استان به هم می‌‌ریزد و لذا باید استان‌های معین به مدیریت بحران آن استان کمک کنند و در این خصوص دستورالعمل‌های لازم انجام شد.

وی درباره دیگر مصوبات این جلسه اظهار داشت: بعضی از دستگاه‌های اجرایی مانند کمیته امداد درخواست داشتند که عضو کارگروه‌های مدیریت بحران شوند که عضویت کمیته امداد در این جلسه تسریع شد.

نجار خاطرنشان کرد: سازمان میراث فرهنگی کشور نیز که بسیار حائز اهمیت است درخواست داشتند کارگروه مستقلی در رابطه با مدیرتت بحران داشته باشد و در برخی کارگروه‌ها نیز حضور یابند و عضویت این سازمان نیز در کارگروه‌ها تصویب شد و مقرر شد مدیریت بحران سازمان میراث فرهنگی نیز ایجاد شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در پاسخ به پرسشی مبنی بر نقاط ضعف و قوت حادثه آتش‌سوزی ماهشهر چه بوده است،‌ اظهار داشت: در پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها واحدهای HFC فعال هستند و برای اطفای حریق امکانات خوبی نیز دارند و در حادثه اخیر در ماهشهر مدیریت بحران بنا به درخواست و نیاز پالایشگاه در محل حادثه حضور پیدا کرد و در مرحله نخست بالگرد و هواپیما برای اطفای حریق در اختیار آنها قرار داد.

وی افزود: تمام آتش‌نشانی‌ها به غیر از مناطق نفت‌خیز برای اطفای حریق ماهشهر حضور پیدا کردند ولی مسئولیت اصلی با مدیران پالایشگاه و پتروشیمی بوده است.

نجار بیان داشت: ضریب ایمنی در پالایشگاه‌ها به خصوص در هنگام تعمیرات باید افزایش یابد و ضرورت دارد در مناطق نفت‌خیز وسایل اطفای حریق مجهز و بروزی داشته باشیم که هر زمان حادثه‌ای پیش آمد اقدامات لازم انجام شود.

نجار افزود: لایحه پشتیبانی مسائل اطفای حریق و آتش‌نشانی نیز تقدیم دولت و مجلس شده است که در آن لایحه نیازهای مدیریت بحران دیده شده است.

وی گفت: با توجه به حجم زیاد آتش تلاش گسترده در ماهشهر را نمی‌توان نادیده گرفت. مخزنی با 25 هزار تن ماده نفتا قطعا حجم گسترده‌ای از آتش را ایجاد می‌کند و خنک نگه داشتن منابع آتش‌زای اطراف و تخلیه مواد نفتی درون مخزن بسیار مهم و حائز اهمیت است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: یکی از نقاط ضعف حادثه ماهشهر مدیریت و فرماندهی اطفای حریق در استان بود که از شب نخست تصمیم گرفته شد مسئول HFC مناطق نفت‌خیز عهده‌دار این مسئولیت شود و مدیرعامل پتروشیمی و وزیر نفت نیز در محل حادثه حضور پیدا کرد.

وی درباره پدیده ریزگردها در اقصی‌نقاط کشور اظهار داشت:‌در جلسات متعدد ریزگردها مورد بحث قرار گرفت و ریزگردهایی که در غرب کشور است منشأ خارجی دارد.

نجار ادامه داد: 80 درصد ریزگردها از عراق، سوریه و عربستان وارد کشور می‌شوند و در این کشورها اولویت نخست رسیدگی به پرونده ریزگردها است.

وی بیان داشت: پدیده ریزگردها سلامت و اقتصاد مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باید از طریق مجامع بین‌المللی این کار دنبال شود و کشورهای همسایه را متقاعد کنند که در این زمینه به تکالیف قانونی خود عمل کنند.

وی علت دیگر پدیده ریزگردها را سدهای احداث شده بر روی دجله و فرات و کشور ترکیه عنوان کرد و گفت: به عنوان مثال سد آتاتورک 48 میلیارد آب در آن جای گرفته و مشکلاتی را پدید آورده است.

وی گفت: تغییر اقلیم و گرم شدن زمین و همین طور کاهش بارش باران موجب خشکسالی شده است و به نظر بنده پدیده ریزگردها یک ابربحران است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تأکید کرد: امکان آب‌پاشی در استان‌هایی که دارای ریزگرد هستند نیست چرا که ارتفاع گردوغبارها به هشت تا ده کیلومتر می رسد و مقابله با این پدیده خیلی آسان نیست.

نجار با تأکید بر اینکه 21 استان کشور درگیر پدیده ریزگردها هستند، گفت: مقابله با ریزگردها در مقطع زمانی کوتاهی تأثیرگذار نیست و باید فرد بازه زمانی طولانی نسبت به حل این مشکل اقدام کرد.

نجار گفت:‌ دولت نیز سال گذشته 340 میلیارد تومان برای مقابله با ریزگردها اختصاص داد ولی اعتبارات بیش از این برای تثبیت شن‌های روان و کاشت درختچه‌ها در مناطق بیابانی نیاز است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است