منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۱
شناسه خبر: 267549
گروه :خبر
13941016000728_PhotoA

هنوز تحریم‌ها برداشته نشده یک شرکت دولتی با نقض الزامات برجام و بخشنامه ناقض و نفوذ پذیر وزارت صنعت اقدام به خرید برنج از آمریکا کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، شرکت بازرگانی دولتی ایران در جدیدترین اقدام خود خرید برنج آمریکایی در تاریخ 25 آذرماه امسال را سفارش داد.

بنا بر آمار رسمی از سامانه ثبتارش (سامانه ثبت سفارش) وزارت صنعت معدن و تجارت، سفارش خرید برنج درجه 2 و 3 آمریکایی در تاریخی ثبت شده که مغایریت با نامه الزامات اجرای برجام و بخشنامه وزارت صنعت معدن و تجارت دارد.

بر اساس گزارش‌ها تاریخ پروانه این محموله وارداتی از آمریکا مربوط به یک دی ماه امسال بوده است.

آمارها نشان می‌دهد، تاکنون بیش از 500 تریلی این محموله از بندر شهید رجایی وارد کشور شده است. ارزش دلاری برنج‌ وارداتی از آمریکا 18 میلیون و 51 هزار و 671 دلار است.

واردات این محموله در حالی صورت گرفته که پیش از این نیز 16 میلیون دلار برنج از مبدأ آمریکا به داخل کشور آمد و در این رابطه مدیرعامل شرکت بازرگانی عنوان کرده بود، ثبت سفارش این محموله مربوط به قبل از بخشنامه ممنوعیت کالاهای مصرفی از آمریکا بوده است.

نفوذ کالاهای مصرفی آمریکایی از راه‌های گریز بخشنامه وزارت صنعت جدیدترین شیوه واردات از آمریکا محسوب می‌شود، این بخشنامه با تفسیر قابل رأی و برداشت متفاوت مسئولان از مفاد الزامات برجام تلقی شده در همین راستا قنبری مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی معتقد است: البته در بخشنامه مذکور، برنج جزء کالاهای تحریمی نبوده است و کالاهایی که برند آمریکایی و ترویج کننده فرهنگ آمریکا در داخل کشور باشند، ممنوع شده است.

این اظهارات و بخشنامه ناقص وزارت صنعت نشان از برداشت نفوذ پذیر برخی مسئولان دولتی از الزامات برجام حکایت دارد در حالی که در این نامه بر اجرای دقیق آن تاکید شده است.

همچنین مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی در اظهاراتی متناقض گفته است: بعد از ابلاغ بخشنامه مذکور شرکت بازرگانی دولتی هیچ کالایی حتی برنج را برای واردات از آمریکا خریداری نکرده است، اما آمار سامانه ثبتارش و تجارت خارجی نشان از واقعیتی دیگر خبر می‌دهد که حتی با وجود بخشنامه عقیم و نفوذ پذیر وزارت صنعت همچنان راه برای خرید محصولات مصرفی آمریکا باز است.

نکته دیگر اینکه در نامه الزامات مقام معظم رهبری به دولت درباره اجرای برجام بر ممنوعیت هرگونه اقلام مصرفی از ‌آمریکا تأکید شده است، به نظر می‌رسد واردات با ثبت سفارش جدید برنج آمریکایی نقض الزامات برجام از سوی یک شرکت دولتی محسوب می‌شود.

در متن این نامه آمده است:« مراقبت شود که این مقصود با جدیت تمام دنبــال شود و به ویژه به تقویت تولید ملی توجه ویژه صورت گیرد و نیز مراقبت فرمائید که وضعیت پس از برداشته شدن تحریم‌ها، به واردات بی‌رویه نینجامد، و به ویژه از وارد کردن هرگونه مواد مصرفی از امریکا جداً پرهیز شود.»

برخلاف مفاد صریح نامه رهبر انقلاب به دولت، مسئولان وزارت صنعت با تفسیر این مفاد، بخشنامه‌ای نفوذ پذیر تهیه کرده‌اند که قابل تامل است.

در متن بخشنامه وزیر صنعت برای ممنوعیت واردات کالای مصرفی از آمریکا آمده است:«با توجه به تأکید مقام معظم رهبری در انتهای نامه 29 مهرماه 94 خطاب به حجت الاسلام روحانی رییس جمهور، در مورد توجه جدی به امر اقتصاد مقاومتی و ضرورت تقویت تولید ملی و نیز مراقبت بر جلوگیری از واردات بی‌رویه و به‌ ویژه پرهیز از وارد کردن هرگونه مواد مصرفی از آمریکا، لازم است کلیه معاونان و رؤسای سازمان‌ها ضمن تلاش در تقویت تولید ملی از واردات کالاهای مصرفی آمریکا جلوگیری نموده و اجازه عرضه کالاهای مصرفی آمریکا را که جنبه نمادین حضور آمریکا در کشور می‌باشد، ندهند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است