منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۳۰
شناسه خبر: 339576
گروه :خبر
9211_orig

کارشناس شیلات و محیط زیست دریایی اظهار کرد: شیلات در دو حوزه پرورش آبزیان و صنعت صید می تواند نقش بسزایی در تحقق اقتصاد مقاومتی داشته باشد اما متاسفانه تا کنون درتوسعه و گسترش این دو حوزه اقدام چشمگیری انجام نداده است.

احسان کامرامی، استاد تمام دانشکده شیلات و محیط زیست دریایی در گفتگو با خبرنگار هرمز؛  با بیان اینکه نقش شیلات در تحقق اقتصاد مقاومتی بسیار بزرگ و برجسته است، گفت: شیلات در دو حوزه پرورش آبزیان و صنعت صید می تواند نقش بسزایی در تحقق اقتصاد مقاومتی داشته باشد اما متاسفانه تا کنون درتوسعه و گسترش این دو حوزه اقدام چشمگیری انجام نداده است.

وی افزود: در بخش اشتغالزایی با وجود نیروهای فارغ التحصیل کارشناسی ،کارشناسی ارشد و دکتری شیلات  در استان در جذب آنها ناتوان بوده و نتواسته ماموریت خود را به خوبی انجام دهد.

استاد دانشکده شیلات و محیط زیست دریایی اظهار کرد: نکته دیگری که وجود آن زجر آور است واگذاری طرح های توسعه شیلات در حوزه پرورش آبزیان و صید به شرکت های خارج از استان و اشخاص خاص می باشد که باید این نوع نگاه به این صنعت تغییر کند.

کامرانی وجود زیردریایی و کشتی های جنگی در آب های خلیج فارس را از علل مرگ نهنگ ها و دلفین ها دانست و تصریح کرد: مسیریابی نهنگ ها و دلفین ها از طریق امواج صوتی صورت می گیرد بدین صورت که اموج صوتی را به محیط اطراف می فرستند و آن را از محیط دریافت می کنند و از این طریق  مسیر خود را پیدا و  در آن حرکت می کنند که از زمان ورود زیردریایی های کشورهای بیگانه همچون آمریکایی ها در آبهای خلیج فارس باعث اختلال در مسیریابی نهنگ ها و دلفین ها شده است.

وی با اشاره به اینکه وجود زیردریایی و کشتی های جنگی کشورهایی همچون آمریکا و متحدانش است باعث اختلال در محیط زیست پستانداران شده است، افزود: برخورد آبزیان با پروانه کشتی ها، قایق ها و زیردریایی باعث مرگ و میرانها آنان می شود و خلیج فارس نیز از این قاعده مستنثنی نیست.

استاد تمام دانشکده محیط زیست دریایی گفت: با بررسی بدن های آبزیان می تواند علت مرگ را پیدا کرد اگر بدن های آنها دچار خراشیدگی یا شکاف شده باشد در اثر برخورد با پروانه کشتی های بزرگ  و زیردریایی ها است و اگر خراشی وجود نداشت این مسئله ناشی از امواج صوتی می باشد که باعث اختلال در مسیر یابی این آبزیان شده است.

کامرانی اظهار کرد:  وجود آلودگی ها در آبهای خلیج فارس یکی دیگر از علل مرگ و میر آبزیان است که باعث اختلال در محیط زیست و زیستگاه آبزیان و از بین رفتن برخی از گونه ها بویژه گونه های ساحلی می شود.

وی با تاکید بر اینکه  فاضلاب و آلودگی های صنعتی و شهری در آبهای خلیج فارس و دریای عمان بر روی حیات آبزیان ساحلی تاثیر گذار است، تصریح کرد: وجود آلودگی ها و فاضلاب ها و همچنین پدیده کشنده قرمز در اثر آلودکی ها باعث شکوفایی بسیاری از جلبک هایی می شود که گاها مضر و باعث از بین رفتن ماهی ها می شود.

استاد تمام دانشکده شیلات و محیط زیست دریایی طرح با بیان اینکه طرح جامع پایش زیست محیطی سواحل استان هرمزگان در ذیل سند توسعه دریا محور می تواند پیشگیرنده و قابل مدیریت باشد، خاطرنشان کرد:  اگر اجرای جامع پایش زیست محیطی سواحل را به دانشگاهها، تیمی از پژوهشگران دانشگاهی و با وجود ظرفیت های بسیار اساتید که توانایی تشکیل تیم تحقیقاتی ویژه دارد، واگذار کنند تا طرح جامع را اجرایی کنند چون متاسفانه تاکنون چنین طرحی از سوی استان ارائه نشده و یا اگر ارائه هم شده باشد به طور شفاف اطلاع رسانی نشده است.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی