منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۸
شناسه خبر: 220270
گروه :خبر
1433089563362062

استاد دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران با اشاره به اینکه بندرعباس مهمترین شهر ساحلی و بندری کشور است، گفت:این شهر علاوه بر کارکرد بندری و تجاری ،مرکز استان هرمزگان نیز هست بنابراین بایستی نقش دریا در ساخت و سازه های این شهر پررنگ باشد.

به گزارش شبکه اطلاع  رسانی هرمز، احمدنوحه گر، استاد دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران،درگفتگو با  خبرنگار هرمزپرس، با اشاره به قرارگیری شهرهای ساحلی در معرض عوارض طبیعی (سیل،امواج و طوفان های مخرب)گفت: باید نقش سیلابهای فصلی که این شهر را دچار چالش و باعث اختلال در خدمت رسانی شده را به موارد بالا افزود.

 

 

 

استاد دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران با توجه به معضلات محیطی شهربندرعباس، اظهارکرد:با وجود فعال بودن گسل های شمالی ،شمال غربی و غربی در استان هرمزگان ، این شهر در معرض شدیدترین انواع زلزله های کوچک و بزرگ  می باشد لذا هر نوع توسعه و ساخت وساز بایستی با نگاه به محدودیت های ذکر شده از  دیدگاه مدیریت محیطی و با درنظر گرفتن مخاطرات در بندرعباس باشد.

 

 

 

نوحه گر با اشاره به آمارهای رسمی و غیر رسمی که نشان دهنده 45درصدی بافت فرسوده شهربندرعباس می باشد،بیان کرد: بندرعباس از شهرهای زلزله خیز و در معرض سیل قرار دارد لذا بافت های فرسوده در مقابل مخاطرات طبیعی آسیب پذیرتر بوده و در مقابل این مخاطرات توانایی مقاومت ندارد که باید با برنامه ریزی صحیح و اصولی درپی حل این مسئله بود.

 

 

 

وی، بارصد وضعیت بحرانی آب در استان هرمزگان تصریح کرد: باید از تمرکز بیشتر جمعیت در بندرعباس به عنوان کلانشهر استان جلوگیری، با تدوین سند مدیریت شهری، توسعه مسکونی را متوقف و فقط به بهسازی وضع موجود پرداخته شود در این صورت است که مدیریت شهری با کمک متخصصین امر شهرسازی و مدیریت محیط زیست وبا توجه به محدودیت های ذکر شده طبیعی می توانند شهری در خور شأن بندرعباس سامان دهی نمایند.

 

 

 

استاد دانشکده محیط زیست، با رعایت توان اکولوژیک استان، عنوان کرد: متأسفانه در طول 10 سال گذشته عواملی باعث شده که در بسیاری از نقاط استان مخصوصا شهر بندرعباس بیش از ظرفیت منطقه را شاهد باشیم که نتیجه آن،  شهری به هم ریخته و  زندگی طبیعی و عادی را از آن گرفته ایم.

 

 

 

وی افزود: اصرار بر تمرکز بیش از توان در بندرعباس، ناپایداری اکولوژیکی در منطقه دامن زده  و راه بر هرنوع آوری در زمینه مبلمان صحیح بر مدیران شهری سد کرده این در حالی است که شهر بندرعباس به عنوان مرکز استان و مهمترین شهر بندری و ساحلی کشور و ویترینی از شهرهای زیبای ساحلی کشور باشد در حالی که بهم ریختگی ساحل زیبای آن با ساخت و سازهای بدون مطالعه  و ضابطه، چهره ای نازیبا به این شهر داده است.

 

 

 

نوحه گر، با اشاره به موارد بالا گفت: ناگزیریم  سیاست های اصولی جهت اداره بهتر این کلانشهر جنوب کشور اتخاذ کنیم بنابراین به واسطه محدودیتی که این شهر با آنها مواجه است باید نقاطی را مشخص  که از مزایای بهتری برای زندگی ارزان تر ، راحت تر و با خدمات بیشتر برخوردار باشد.

 

 

 

وی، برای مقابله با بحران گفت: باید از امروز تمهیدات لازم برای مقابله با در گیرشدن با بحران اندیشیده شود وگرنه بحران ما را مدیریت کرده و قطعا دیر خواهد شدو در این زمینه مدیریت شهری و شخص شهردار به تنهایی نمی توانند در راستای توسعه شهر گام بردارند.

 

 

 

استاد دانشکده محیط زیست گفت: این شهرنیاز به تدوین برنامه راهبردی کوتاه مدت،میان مدت و بلندمدت  دارد تا بر اساس آن مدیران شهری با کمک بر نامه ریزان متخصص در این حوزه ،برنامه ریزی  کرده وبر مبنای آن مدیریت اصولی بتواند توسعه متوازن شهری را رقم بزند.

 

 

 

نوحه گربا بیان اینکه  برنامه برای توسعه شهر باید براساس آمایش سرزمین بوده و محیط را از نظر ایجاد مناطق مسکونی،رفاهی و تفریحی شناسایی کنیم، بیان کرد:  طبق برنامه آمایش، تدوین برنامه راهبردی،برنامه ریزی در شرایط خاص محیطی را اجرا تا مدیریت اصولی شهری را پیاده کرده و بتوانیم یک شهر پایدار و توسعه یافته ای داشته باشیم در این صورت است که با تغییر هر دولت رویکرد برنامه ریزی شهری پایدار بوده و بدون مطالعه و برنامه ، حاشیه ای برای شهر، تحت هر عنوان مانند مسکن مهر با تمام معضلات آن ایجاد نخواهد شد.

 

 

 

استاد دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران با اشاره به همکاری تمامی مسئولین و مراکز دانشگاهی خاطرنشان کرد: مسئولین با مشارکت مردم می توانند در راه توسعه شهر گام برداشته و از پتانسیل عالمانه در جهت تحقق این هدف استفاده کنند که بتوان از ساخت و سازهای بی مورد جلوگیری ویا حداقل میزان آنها را کاهش دادو بر اساس آن شهری زیبا در کنار آبهای خلیج فارس و با سابقه کهن برای رفاه مردم  را بازسازی و اصلاح نمود وشکی نیست که دولت در این زمینه امادگی داشته و کمک های اساسی را برای توسعه شهر انجام خواهد داد.

 

 

 

انتهای پیام/م

 

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است