منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۹:۴۲
شناسه خبر: 184796
گروه :خبر
نقشه1

استان هرمزگان با دارا بودن ۹۰۰ کیلومتر از نوار آبی کرانه دریای عمان و خلیج فارس بزرگترین استان جنوبی کشور می باشد که بیشترین سهم را از آبهای نیلگون خلیج فارس دارد و به دلیل قرار گرفتن تنگه هرمز مهمترین و استراتژیکی ترین منطقه خلیج فارس را به خود اختصاص داده است.

به گزارش سرویس وبگردی شبکه اطلاع رسانی هرمز؛استان هرمزگان به عنوان قطب اقتصاد کشور شناخته می شود این در حالی است کهبیشترین سهامداران و تجار وبازاریان این استان را افراد غیر بومی از دیگر استان های کشور تشکیل داده اند ومتأسفانه این امر موجب استفاده ثروت این استان در سایر نقاط کشور شده و فقر مردم بومی هرمزگان را در بر داشته است.

این استان با دارا بودن نیروی انسانی تحصیل کرده و موفق ولی متأسفانه از این نیرو استفاده نمی شود و بیشتر نیروهای شاغل در استان غیربومی هستندکه خود یک فاجعه محسوب می شود.

مظلومیت استان هرمزگان فقط به اینجا ختم نمی شود و در اقدامی قرار شد که بخشی از خاک این استان به فارس الحاق شود تا زمینه اتصال استان فارس به خلیج فارس نیز فراهم شود که با مخالفت شدید مردم ولایتمدار و متعصب هرمزگان روبرو شد که پس از مخالفت های بسیار مردم  این طرح موقتاً متوقف شد.

در تاریخ ۹ مهر ۱۳۹۲ صادق عابدین، استاندار فارس، خبر از پیوستن روستاها به استان فارس داد که منجر به بروز اعتراضاتی در استان هرمزگان شد. عصر و شب ۱۶ مهر دست کم ۵۰۰۰ نفر از مردم بندرعباس در مقابل استانداری هرمزگان تجمع کردند. صبح روز بعد مقامات هرمزگان از توقف این الحاق خبر دادند و دولت حسن روحانی محمد احمدی را به جای عابدین به استانداری فارس منصوب کرد.

این طرح مخالفین بسیاری را داشت که برخی از دلایل مخالفت با اجرای این طرح به شرح زیر است:

فاصله زیاد به مرکز بخش،شهرستان و استان

از دست دادن مزیت همجواری با بوشهر

نابودی پارک ملی نایبند

محرومیت ساحل نشینان بیشتر ،از دریا

ملی بودن نام خلیج فارس که به گفته  مخالفین خلیج فارس نامی ملی و فرامنطقه‌ای است و هیچ استانی حق ندارد آن را برای خود مصادره کند،در این خصوص به گفته ابوالقاسم جراره نماینده مردم شهرستان بندرعباس «خلیج فارس متعلق به همهمردم ایران است، این که بخواهیم به دلیل آمدن نام فارس در خلیج بخشی از ساحل خلیج فارس را به استان فارس واگذار کنیم منطقی نیست.»

پس از توقف این طرح رسانه های زیادی در نقشه های خود دست بردند و نقشه جدیدی را برای کشور طراحی کردند که به شرح زیر است:

تغییر نقشه کشور توسط آموزش و پرورش در صفحه ۵۹ کتاب علوم پایه هفتم یا همان اول متوسطه جدید:

نقشه(1)

 

به نقشه بزرگ شده صفحه کتاب با دقت توجه کنید:

 

نقشه1

همین نقشه را می توانید در سایت سنجش مستمر مشاهده کنید.

iran-map-color2

 

نقشه بعدی مربوط می شود به سایت رسانه سوم که ارائه دهنده پنل های پیامکی می باشد:

Untitled

 

یکی دیگر از این اقدامات که به تحریف نقشه کشور ایران والحاق استان فارس به دریا را نشان داد مجموعه پازل هایی بود که توسط فروشگاه تارا مارکت به فروش می رسید که این فروشگاه طبق بیانیه ای که در سایت خود منتشر کرد از مردم هرمزگان عذرخواهی کرد و این عمل را غیر عمد و فقط به دلیل حجم بالا و تنوع کالا های خود خواند،حال سؤال اینجاست شرکت تولید کننده با چه هدفی این پازل ها را تولید و به فروش می رساند و چرا مسئولین امر نظارتی براین تحریف آشکار در نقشه کشور ایران نداشتند؟

20150508103001

 

تصویر زیر را انجمن مفاخر ملی ایران در سایت خود با عنوان نقشه مرزبندی استان های ایران منتشر کرده است:

1

 

یکی دیگر ازوب سایت های تحریف کننده نقشه کشور ایران  وبسایت استانی ها است که در پستی برای نشان دادن اختلاف فرکانس رادیویی استان ها با تهران از نقشه زیر استفاده کرده است:

Radio

 

این تنها بخشی سایت هایی است که در آن نقشه کشور ایران تحریف شده و باید دید که مسئولین این کار چه سودی از این تحریف و الحاق استان فارس به دریا خواهند برد؟

آیا الحاق فارس به دریا دردی از مشکلات مردم این منطقه را حل خواهد کرد یا صرفاً هدف رسیدن و دستیابی به آبهای خلیج فارس است؟

وسؤال دیگر این است که در صورت الحاق تکلیف منطقه حفاظت شده نایبند چه خواهد شد که طبق گفته مسئولین فارس در صورت الحاق در این منطقه فعالیت های اقتصادی انجام خواهد شد؟

و در آخر باید دید که مردم و مسئولین استان هرمزگان نسبت به این تحریف در نقشه کشور ایران چه موضعی خواهند گرفت؟

انتهای پیام/م

 single

۲ دیدگاه

 1. احمد می‌گه:

  تارا مارکت باید به عنوان یک خاین شناخته بشه و مردم باغیرت بندرعباس محصولاتش را تحریم و ازش خرید نکنن.تا بفهمه که غیر بومی ها نیازمند مردم بندر هستن

 2. حسین شیرازی می‌گه:

  درود بر شما،

  حق با شماست، تمامی نقشه ها مشکل داره و استان فارس مرز مشترکی با دربا و خلیج فارس نداره.
  این نکته که شما گفتی فقط برای من که تو شیراز زندگی میکنم و شمایی که تو استان هرمزگان و بوشهر زندگی میکنی مطرح هست و برای هیچ شخص دیگه ای هیچ تفاوتی نمیکنه.
  و این رو هم بگم که این یک اشتباه گرافیکی هست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی