منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۹:۳۷
شناسه خبر: 191303
گروه :خبر
2-9-1391_IMAGE634891857558846941

متاسفانه آنچه در سریال میکاییل به نمایش درآمد تصویرسازی خیالی از مافیای خطرناکی بود که خطه آرام و امن هرمزگان را همچون تگزاس نشان می داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از خانه فرهنگ و هنر هرمزگان، اواسط فروردین امسال با مشاهده تیزر تبلیغاتی سریال “میکاییل” حس خوشایندی را در وجودم به عنوان یک شهروند هرمزگانی احساس کردم؛ از اینکه سریالی با حضور بازیگران نام آشنای تلویزیونی در جغرافیای منحصر به فرد استان محل زندگی ام ساخته شده است، شعفناک شدم اما این لذت چندی نپایید و با مشاهده قسمت های اول و دوم حس ناراحت کننده ای را در حین تماشای این سریال تجربه کردم.

نوع نگاه کارگردان پایتخت نشین به مردمان جنوب به ویژه هرمزگانی ها در این سریال از چند منظر برایم تاسف آور است. علاوه بر این نجابت بیش از حد ساحل نشینان و جزیره نشینان هرمزگانی با عدم واکنش نسبت به ارائه تصویرسازی های نادرست از آنان در این سریال موجب شده تا هیچ گونه اعتراضی نسبت به سریال همچون سایر موارد مشابه را شاهد نباشیم؛

 واکنشی که از سوی اقوام مختلف کشور به برخی فیلم های سینمایی یا سریال های تلویزیونی طی سالیان اخیر شاهد بودیم، شاید همین امر باعث استمرار در ارائه روایت های نادرستی از خطه پاسبانان خلیج فارس شده است.

 تاسف بیشتر اینکه طی یکماه اخیر که پرونده این سریال در رسانه ملی نیز بسته شده، هر چه منتظر ماندم، واکنشی در تایید یا رد اینگونه روایت های سریالی در فضاهای رسانه ای یا شبکه های اجتماعی استان نیافتم که همین موضوع مرا واداشت تا به نگارش این یادداشت و بیان چند نکته دست بزنم.

 سطحی و نادرستی که طی سالیان گذشته به تصوری غالب در مورد استان هرمزگان بدل شده، برای هر تحلیل گر مسایل فرهنگی سوال برانگیز است؛ به عنوان مثال، این موضوع پرسش های جدی را به دنبال دارد که چرا تمامی لوکیشن های عاشقانه سریال ها و فیلم های ایرانی به شهرهای ساحلی خطه شمالی کشور منحصر می شود اما سهم هرمزگان فقط میزبانی از شخصیت های منفی سوژه های تلویزیونی و سینمایی است؟
چرا بیشتر سوژه های منفی سریالهای ایرانی در جغرافیای هرمزگان روایت می شود؟ آیا هرمزگان فاقد تاریخ و فرهنگی درخور است تا دست مایه دست اندرکارن هنری کشور شود؟
آیا هرمزگانی های عاشق موسیقی با این همه ترانه ها و قصه های عاشقانه، پتانسیل های لازم جهت ساخت سریالهای درام و ملودرام را ندارد؟
آیا هرمزگان عاری از اساطیر و قصه های عامیانه و فولکلور برای به کارگیری در فیلمنامه ها است؟ به جرات پاسخ هر اهل فن و هنری در این رابطه منفی است.

سریال میکاییل در حالی در لوکیشن های شاخص جغرافیای هرمزگان ساخته شده که آگاهانه یا ناآگاهانه عاری از پوشش و لباس محلی، گویش محلی، موسیقی محلی و سایر نمادها و المان های بومی و فرهنگی این خطه است؛ این رویه منجر به دادن آدرس های غلط به مخاطب شده که بر هیچ واقعیتی استوار نیست.

باید متذکر شد که با گذشت سه دهه از ساخت فیلم ناخدا خورشید – اثر جاودانه ناصر تقوایی- هنگامی که صحبت از ساحل نشینان خلیج فارس می شود، مخاطبان فیلم، جغرافیا و معماری شهرهای بادگیری کنگ و بندرلنگه را به خوبی در ذهن نگاه داشته اند در حالی که شاید بسیاری از آنان حتی یکبار هم بندرلنگه و کنگ را از نزدیک مشاهده نکرده باشند. آیا این مهم نشانگر اثرگذاری بسیار بالای تولیدات رسانه ای بر ذهنیت مخاطبان از یک منطقه جغرافیایی و فرهنگی نیست؟
طی چند سال اخیر چه اتفاقی صورت گرفته  است که اکثر فیلم های جیمز باندی و وسترن گونه می بایست در استان هرمزگان ساخته شود؟

آیا بررسی های آماری جرم و جنایت در شهرهای مختلف کشور بیانگر این مهم نیست که هرمزگان یکی از پنج استان امن و آرام  کشور است؟

آیا کارگردان سریال های میکاییل و پایتخت که در هر دو سریال خود تصویرنادرستی از مردمان هرمزگان ارائه کرده، نمی توانست با به خرج دادن خلاقیت، شخصیت پردازی اثر تلویزیونی خود را همچون فیلم سینمایی “زادبوم” اثر قابل تحسین ابوالحسن داوودی با هویت، فرهنگ و جغرافیای جزیره قشم عجین و عنوان نماید؟

ساخت تولیدات رسانه ای بخصوص سریال به دلیل مواجهه با بدنه اصلی جامعه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ بر همین اساس، ساخت تولیدات تلویزیونی مبتنی بر برداشت های سطحی و ذهنیت های نادرست از یک منطقه فرهنگی امری بسیار خطرناک محسوب می شود چرا که منتج به شکل گیری تصورات قالبی برای مخاطبان می شود و به ناحق، هرمزگان را نیز مهد جرم و جنایت ها تصور می کنند.

عمده ترین برچسب هایی که در سریال ها و فیلم های سینمایی به ساحل نشینان هرمزگانی همچون مرزنشینان هر جغرافیای دیگر دنیا نسبت می دهند، تجارت غیر رسمی با کشورهای همسایه اشان است.

در صورتی که این موضوع بیشتر به کوتاهی دولت ها در حق مردمان این خطه برمی گردد، نه علاقه و خواست مردمانش چرا که می بایست زیرساخت های قانونی برای فعالیت های تجاری رسمی سهل و آسان  پیش از رواج روش‌های غیررسمی و غیرقانونی فراهم شود.

متاسفانه آنچه در سریال میکاییل به نمایش درآمد، تصویرسازی  خیالی از مافیای خطرناکی بود که خطه آرام و امن هرمزگان را همچون تگزاس نشان می داد.

 

 لازمه به ایده آل رساندن هر اثر هنری بخصوص تولیدات رسانه ای، داشتن تحقیقات میدانی درباره موضوع محوری آن است، به ویژه در زمان نگارش فیلم نامه این موضوع بسیار اهمیت دارد نه اینکه نویسنده ای برای نگارش متن فیلمنامه یک سریال در خانه خود در تهران بنشیند و بدون مشورت از اهل فرهنگ و هنر یک منطقه دارای اهمیت جهانی، در خیال خود هرمزگانی کج و معوج را تصویرسازی نماید.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی