منتشر شده در تاریخ: جمعه ۰۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۴
شناسه خبر: 340954
گروه :خبر
4231661_524

درسال های اخیر و به موازات رشد و توسعه تکنولوژی های ارتباطات بویژه ارتباطات همراه مبتنی بر وب، به همان میزان نیز بردامنه برخی کارگرفت ها و کاربردهای ناصحیح آن افزوده شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از فرهنگ کده ؛ درسال های اخیر و به موازات رشد و توسعه تکنولوژی های ارتباطات بویژه ارتباطات همراه مبتنی بر وب، به همان میزان نیز بردامنه برخی کارگرفت ها و کاربردهای ناصحیح آن افزوده شده است.
در اینفوگرافیک پیش آمده می توان به نوعی خروجی اسف بار و قابل تامل حمله ها و هجمه های مجازی هموطنان ما به پیج ها و صفحات مختلف افراد سرشناس درسطح جهان را مشاهده کرد.

 

در آخرین نمونه های آن هجوم عجیب و پرسر و صدای ایرانیان به صفحات #مالیا دختر #اوباما و #پایت فوتبالیست فرانسوی بود که گویی افراد دسته جمعی و قرارمند و از روی برنامه به صفحات افراد معروف یادشده رخنه کرده اند.

 

لحن نگارشی اکثر کامنت ها، کوچه بازاری و فحش ها و ناسزاهای رکیک و چاروداری و منتسب به ادبیات کوچه و بازار است که می توان به آن نام #ولنگاری و لات بازی سایبری نام نهاد و یا #وندالیسم_مجازی و یا همان اصطلاح تازه باب شده #خشونت_سفید خواندش ولی آنچه مسلم است این رفتار جمعی و گاه حیرت زا به بازتاب ناخوشایندی از برآیند عملکرد اجتماعی یک جامعه انسانی در سطحی جهانی تعبیر می شود.حداقل نگارنده سراغ ندارد یا نشنیده که در سایر کشورها و زبان های دیگر چنین حملات مجازی و خشن علیه فرد و یاافرادی از طریق کاربران صورت گیرد.
این ماجرا مرا به یاد خاطراتم ازدوران دانشجویی کارشناسی در خوابگاه کوی دانشگاه تهران در اوایل دهه هفتاد شمسی انداخت. کسانی که با جغرافیای خوابگاههای دانشگاه تهران آشنایند می دانند که آن خوابگاهها بطور فشرده و تجمیعی در کنار هم قراردارد و هزاران دانشجو درآن سکونت دارند.دانشجویان ازرشته ها ،تیپ ها و قومیت های متفاوت.

 

درطول روز دانش جویانی مشاهده می شدند خیلی مرتب و منظم، سامسونت به دست،آنکارد کرده، با پرستیژ و کلاسدار و. …که درحال تردد هستند. کافی بود که به ناگاه در شب برق برود و خاموشی همه جا سیطره بیندازد.همین رویداد کافی بود تا آن خوابگاهها در تاریکی به صحنه مسابقه لودگی و ولنگاری تبدیل شود .

 

 

ازتقلید و اجرای صدای انواع حیوانات اهلی و غیر اهلی،تا پرتاب اقسام اشیا و وسایل متنوع از قبیل کیسه های پلاستیکی پراز آب و شیشه های مربای خالی و….به درون محوطه و.. به محض حضور دوباره روشنایی ،همه چیز به روال آرام پیشین برمی گشت.

 

 

فضای مجازی و اوباشی گیری سایبری حکایت همان تاریکی چندساعته را پیداکرده تا افرادی برکنار ازاین که شان و شخصیت ،رفتار و رویکرد آن ها درحکم معرفی یک فرهنگ اجتماعی ملتی است پاشنه کفش خوابانده و یقه جر داده به صفحات خصوصی اشخاص و به دلایل گوناگون هجوم برند و آنچه در چنته فردی و اجتماعی و خانوادگی خویش دارند به نمایش گذارند.

 

 

این رفتار خواهی نخواهی به حساب کاربری ایرانیان گذارده شده و همانگونه به میز قضاوت می رود وندال های مجازی با اختفا درپس ذات گمنام کننده پروفایل هایی که گاه انبوهی از نمادهای مفهومی را در خودجای داده اند و هویت تازه یابی را رقم زده اند به در و دیوار فضای مجازی تیغ و خراش می کشند و انرژی های متراکم خود را جایی تخلیه می کنند که ناشناس و گم است و این صفت شاید درجامعه ما به دلیل ناتوانی در بروز جوهره ذاتی و اصلی هرکس -هم بدلیل فضای رسمی و هم فرهنگ غالب – امرغریبی ننماید اما در تظاهر فرامرزی معرف ناخوشایندی برای شخصیت ایرانی خواهد بود.

 

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است