منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۴ - ۲۳:۰۴
شناسه خبر: 203142
گروه :خبر
13931109155630264624193

آخرین آمار اعلام شده حاکی از حجم نقدینگی ۸۰۰هزار میلیاردی طی ۲ ماه نخست با احتساب بانک‌ها و مؤسسات مجاز است و اگر بخواهیم رقم دقیق نقدینگی در جامعه را محاسبه کنیم باید به آمار مؤسسات غیرمجاز نیز توجه داشته باشیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از تسنیم، جدیدترین برآوردهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که نقدینگی کشور تا اردیبهشت ماه سال جاری بالغ بر 800هزار میلیارد تومان شده است.

همان‌طور که قبلاً بانک مرکزی اعلام کرده بود طی برآوردی که حوزه نظارت این بانک در سال گذشته انجام داده سهم مؤسسات پولی و مالی غیرمجاز معادل 15 الی 20 درصد نقدینگی وقت بوده است.

بر همین اساس با یک حساب و کتاب سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نقدینگی موجود در بازار بسیار بیشتر از آن است که در محاسبات بانک مرکزی می‌آید چراکه این بانک در محاسبه نقدینگی به آمار بانک‌ها و مؤسسات مجاز توجه دارد و ازآنجایی که آمار دقیق نقدینگی در غیرمجازها را ندارد نمی‌تواند آن را در محاسبات خود به کار گیرد.

بنابراین اگر برآورد سال قبل بانک مرکزی را مبنی بر وجود 15 الی 20 درصد نقدینگی در اختیار مؤسسات غیرمجاز برای تازه‌ترین محاسبات نقدینگی در اردیبهشت ماه به کار گیریم به این می‌رسیم که نقدینگی موجود در بازار حدود 960هزار میلیارد تومان شده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است