منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ - ۸:۰۰
شناسه خبر: 326318
گروه :خبر
782846

رنگ خاکستری و مرده دیوارها، شکل خمیده ستون فقرات دانشجویان رشته معماری و نیز گرمای بیش از حد آتلیه معماری دانشگاه آزاد بندرعباس گویای این حقیقت است که نفس های آتلیه معماری این واحد دانشگاهی به شماره افتاده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از هرمزپرس؛دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس در سال 1363تاسیس شد که به مرور زمان رشته های مختلف و به تبع آنها ساختمان های جدیدی بعنوان مثال مرکز تحقیقات و پژوهش دانشگاه ساخته شد.

 

با توجه اینکه دانشجویان رشته معماری با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند تصمیم گرفتیم مشکلات آنان را بررسی کنیم لذا ابتدا به طبقه دوم ساختمان پژوهش رفته و وارد آتلیه معماری این واحد دانشگاهی می شویم.
یک معمار باید بتواند خانه ای طراحی کند که علاوه بر عملکرد مناسب کلیه فضاها و توجه به زیبایی، فضایی آرامش بخش را  برای خانواده ای که در آن زندگی می کنند، فراهم کند.

 

اولین مسئله ای که ابتدا باید مورد توجه قرار گیرد این است که چگونه از یک دانشجوی معماری انتظار می رود که طراحی زیبا، خلاقانه با توجه به جنبه های روانشناسی و اثرات روانی فضا بر انسان انجام دهد در حالی که در محیطی مشغول به تحصیل است که هیچ رنگ و بویی از آرامش و زیبایی ندارد.

 

از تیرهای قطور بیرون زده از سقف و رنگ خاکستری و مرده دیوارها که بگذریم به صندلی های خاص و جالب توجه موجود در آتلیه ها می رسیم در حالی که دروس رشته معماری از جمله دروسی هستند که یک دانشجو حداقل باید حدود چهار الی شش ساعت رو( گاهی بطور مداوم) روی این صندلی ها بنشیند.

 

اگر به ستون فقرات یک دانشجوی جدیدالورود معماری توجه کنید احتمالا مشکلی مشاهده نمی کنید اما با توجه به استفاده از صندلی های راحت و ارگونومیک آتلیه ها (البته اگر بتوان به دایره های چوبی با شعاع بیست سانتیمتر گفت صندلی)  همین طور که دانشجو به ترم های بالاتر می رود  شکل خمیده ای به خود می گیرد  البته از حق نباید بگذریم و در کنار معایب باید به مزایا هم اشاره ای کنیم از مزایای این صندلی ها این است که جو کلاس رو از یکنواختی درمی آورد و حتما می پرسید چه طور؟! چطور یک صندلی می تواند ؟!

 

کافی است قدری برایتان توضیح دهم در چند سطر بالا اشاره شد  که این صندلی ها بر طبق اصول ارگونومیک و بسیار راحت طراحی شده اند  به همین دلیل پس از گذشت یک ساعت از کلاس تمامی دانشجویان به صورت رندوم برای دقایقی می ایستند تا خستگی ناشی از نشستن روی صندلی برطرف شود و سپس با رضایت تمام دوباره روی صندلی می نشینند.

 

بهتر است که  بحث صندلی ها رو فعلا ببندیم و گریزی به مبحث آسایش حرارتی بزنیم.
اگر بخواهیم  نقد منصفانه ای داشته باشیم باید بگوییم که در آتلیه ها فضای بزرگ و متتاسبی از جهت وسعت برای دانشجویان مهیاست فضای بزرگ با نورگیرهای متعدد لذا خنک کردن همچین فضایی آن هم در شهر بندرعباس که قریب به ده ماه شرجی و گرما را دارد به نظر می رسد کار دشواری باشد و مسئولین باید در زمینه تهویه مطبوع آتلیه ها تجدید نظر کنند.
در هر آتلیه دو الی سه کولر و متشکل از اسپیلت و کولر گازی وجود دارد اما به هیچ عنوان این کمیت و کیفیت جوابگوی فضای بزرگ و پنجره های متعدد آتلیه ها نیست و نیز صدای ناهنجار و بلند کولر گازی که دیگه حرفی برای گفتن باقی نمی گذارد.

 

از آنجایی که مسائل و دغدغه های دانشجویان بسیار زیاد است و بیش از این دراین مجال نمی گنجد لذا تلاش خواهیم کرد در گزارشهای آتی مشکلات سایر رشته ها و دانشجویان را بررسی کنیم با این هدف که بتوانیم  صدای دانشجویان را به گوش مسئولان  مربوطه برسانیم.

 

و درپایان دانشجویان رشته معماری دانشگاه آزاد اسلامی مرکز بندرعباس مسئولان دانشگاه را به چالش صندلی آتلیه دعوت کرده اند و به مسئولان دانشگاه پیشنهاد داده اند از آنجایی که در ساعات اداری روی صندلی های بزرگ و راحتی تکیه زده اند کافی است فقط و فقط برای یک ساعت روی این صندلی ها بنشینند اگر بعداز این زمان باز هم برمناسب بودن این صندلی ها تاکید خواهند کرد…..!

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است