منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۹
شناسه خبر: 250910
گروه :خبر
13931001000552_PhotoA

قیمت نفت در معاملات امروز به عنوان نخستین روز کاری بازارهای جهانی پس از نشست اوپک به ۴۲.۷۶ دلار افت کرد که فاصله چندانی با قیمت آن در اوج بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۸ ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، قیمت نفت در معاملات امروز به عنوان نخستین روز کاری بازارهای جهانی پس از نشست اوپک و عدم موفقیت این گروه در توافق برای تعیین سقف تولید کاهش یافت.

فزونی عرضه در بازار سبب شده است تا قیمت نفت بیش از 60 درصد از ژوئن 2014 تاکنون افت قیمت داشته باشد.

اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، روز جمعه نتوانستند بر سر سقف تولید خود توافق کنند و برای نخستین بار در دهه‌های گذشته هیچ سقف تولیدی اعلام نکردند. سقف پیشین برابر با 30 میلیون بشکه در روز بود.

بانک بارکلیز اعلام کرد: «بیانیه قبلی حداقل اعلام کرد که سقف تولید تغییر نمی کند اما این یکی این مورد را هم ندارد.»

به گفته تحلیلگران، با توجه به اعلام هیچ‌گونه محدودیت تولید، این گروه به دیگر تولیدکنندگان نظیر روسیه یا حفاران نفت شیل در آمریکای شمالی پیامی فرستاد مبنی بر اینکه این گروه نفت با قیمت پایین را قبول می‌کند تا از سهمش در بازار دفاع کند.

بانک اُسی‌بی‌سی اعلام کرد: «اوپک با رقابش اتمام حجت کرد: کاهش تولید نفت باید از سوی آنها باشد.»

بانک مورگان استنلی معتقد است «استراتژی اوپک به آرامی در حال جواب دادن است.»

هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 24 سنت کاهش 42.76 دلار فروخته شد. نفت خام آمریکا نیز با 35 سنت کاهش 39.62 دلار به ازای هر بشکه معامله شد. به این ترتیب، هر دو نوع نفت در نزدیکی کمترین قمیت 2015 در نوسان هستند و فاصله چندانی با قیمت نفت در زمان اوج بحران مالی جهانی در سال 2008 ندارند.

به گفته تحلیلگران، اوپک احتمالا حدود 31.5 میلیون بشکه نفت در روز تولید خواهد کرد و این استراتژی این سازمان در کنار آمدن با حجم جدید نفت ایران به بازار به محض برداشته شدن تحریم‌ها خواهد بود و در نشست بعدی این سازمان در ژوئن 2016 مورد بحث قرار خواهد گرفت.

به علت تدوام فزونی عرضه، تحلیلگران معتقدند که قیمت‌ها کاهش بیشتری خواهد داشت.

بانک ای‌ان‌زد نیز اعلام کرد: «حذف سقف اوپک بازار در وضعیت آسیب‌پذیرتری قرار خواهد داد. با توجه به برگشت توجه بازار به تولید نفت آمریکا، قیمت‌ها احتمالا این هفته کاهش می‌یابد.»

«با توجه به افزایش صادرات نفت ایران در سال آینده، این امر احتمال ضعف بیشتر در بازارهای نفتی را شدت می‌دهد.»

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است