منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۸:۳۶
شناسه خبر: 313731
گروه :خبر
مرتضی مطهری

متاسفانه امروز نیز ما در جامعه ، جریان نفاق بسیار پیچیده و مرموزی را مشاهده می کنیم که با شعار خط امام و جبهه و جنگ و شهادت وارد عرصه می شود و نهاد های قانونی را به چالش می کشد تا بتواند ضربات مهلکی بر پیکره ی نظام اسلامی وارد کند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از  پایگاه خبری زنان استان هرمزگان ؛ به مناسبت سالروز شهادت شهید مطهری بخشی از اندیشه ی استاد در مورد پدیده نفاق را بازگو خواهیم کرد .

شاید به جرات بتوان گفت که جامعه ی بشری در طول تاریخ به ویژه در عصر حاضر از هیچ پدیده ای به اندازه ی پدیده ی نفاق متضرر نشده و نخواهد شد و انسان به اصطلاح مدرن امروزی در پشت پرده ی نفاق با قلب حقایق و طرح شعار های زیبا و فریبنده ای همچون حقوق بشر ، آزادی ، جامعه مدنی ، مبارزه با تروریسم و … و با تبلیغات اغواکننده همان اهداف کثیفی را تعقیب می نمایند که در گذشته دیکتاتوران و افراد قلدر و خون آشامی همچون چنگیز ، هیتلر و موسولینی دنبال می کردند .

استاد فرزانه حضرت آیت الله مطهری در سال 1350 در مسجد الجواد تهران طی سخنرانی عالمانه ای تحت عنوان مساله نفاق ضمن تبیین مفهوم و ماهیت نفاق از جهل به عنوان عامل و ابزار اصلی نضج نفاق نام برده و با تشریح بخشی از خطرات منافقین ، نفاق را از مختصات انسان دانسته و از آن به عنوان بزرگترین پدیده ی عصر حاضر یاد می کند . به نظر می رسد تحلیل و تبیین این موضوع به عنوان پیچیده ترین و مرموزترین پدیده ی جامعه ی ما ضرورتی اجتناب ناپذیر می باشد .

نفاق یک مسئله بسیار عجیبی برای انسان است. همانطور که برخی از ویژگی ها از جمله ناطق بودن ، اندیشیدن ، خندیدن ، گریه کردن ، تعجب کردن از مختصات انسان است نفاق نیز یکی دیگر از مختصات انسان است  چرا که حیوانات به طور کلی یا فاقد این صفت می باشند یا در برخی از آن ها در حد بسیار ضعیفی ممکن است این صفت مشاهده شود حیوانات این گونه هستند که هر چه در درونشان هست همان در ظاهر و بدنشان تظاهر می کند یک حیوان وقتی در درون خود خشمناک می شود در قیافه اش هم خشمناک می شود در چشم ها و صدایش هم شما خشم را می بینید ولی انسان این موجود دو پا ، عجیب است این قدرت برای انسان هست که در دلالت تظاهرات ظاهری نسبت به حالات درونی خودش تصرف کند ، یعنی نسبت به یک کسی نهایت درجه ی خشم و نفرت را داشته باشد ولی برای فریب او تظاهر به محبت و مهربانی کند و قربان صدقه اش برود یا بلعکس نسبت به چیزی نهایت درجه ی رغبت را داشته باشد ولی قیافه ی تنفر آمیز می گیرد .

نفاق همان کفر است ولی زیر پرده ی کفر به همین دلیل خطر آن از کفر و شرک بیشتر است تا این پرده دریده نشود و آن چهره  ی کریه کفر و مشرک نمایان نشود نفوس زیادی فریب خورده و گمراه خواهد شد .

حضرت علی (ع) از قول پیامبر اکرم (ص)  حدیثی نقل می کند که پیامبر اکرم (ص) از ناحیه منافقین برای آینده ی امت اسلامی اظهار نگرانی کرده و می فرمایند : من بر امتم از مومنین و مشرکین بیم و ترس ندارم ، چرا که خدا مومن را سبب ایمانش از خطر برای اسلام باز می دارد و مشرک را به دلیل متظاهر بودن به شرک خود سرکوب می کند ولی آن که من از او بر شما نگران هستم منافق می باشد که زبانش دانا و متظاهر است و به خیر و اسلام می چرخد اما دلش به سوی دیگر است .

متاسفانه امروزه نیز ما در جامعه ، جریان نفاق بسیار پیچیده و مرموزی را مشاهده می کنیم که با شعار خط امام و جبهه و جنگ و شهادت وارد عرصه می شوند با شعار قانون گرایی ، قانون مداری ، مرد مسالاری و حقوق شهروندی وارد عرصه های سیاسی اجتماعی می شوند ولی وقتی با استقبال مردم مواجه نمی شود واکثریت مردم از آن ها رویگردان می شوند ، یکسره کلیه قوانین و نهادها قانونی را به چالش کشانده و با طرح ادعاهای واهی و دامن زدن به مناقشات خیابانی و ایجاد تفرقه و تشتت در جامعه ضربات مهلکی بر پیکره نظام اسلامی می زنند .

 چه بخواهیم چه نخواهیم منافقین در جامعه اسلامی از ابتدای شکل نهضت پیامبر اکرم (ص) حضور داشته و تا الی الابد نیز به حرکت شوم خود ادامه خواهند داد تنها چیزی که می تواند نقشه های شوم و ترفند های پیچیده و حرکات اغواکننده ی آن ها را خنثی نماید تیز هوشی ، بصیرت ودانایی است .

اگر مردم قدرت شناخت ، آگاهی ، شم سیاسی و تجزیه وتحلیل خود را بالا ببرند نبایستی از خط نفاق نگرانی  عمده ای داشت ولی اگر جهل ونادانی و عدم بصیرت همچنان در جامعه اسلامی مشاهده شود قطعا از ناحیه منافقین ضربات مهلکی بر پیکره ی اسلام و قرآن و انقلاب وارد خواهد شد .

به همین دلیل پیامبر اکرم (ص) از دو چیز برای امت خود اظهار نگرانی کرده است : از نفاق و از این که توده ی امت جاهل و نادان باشند . رسول خدا (ص) می  فرمایند : من از فقر و نداشتن ثروت بر امتم نگران نیستم ، آن چیزی که من نگران هستم فقر معنوی و فکری وفقر اندایشه است .

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر